P. F. | 1. 11. 2023, 15:59

Škandalozno: prišel je čas za cenzurirana, prepovedana in kontroverzna umetniška dela, ste pripravljeni na to popotovanje?

Profimedia

V Barceloni se je odprl Museu de l'Art Prohibit muzej prepovedane umetnosti.

Umetniški svet je bil že večkrat podvržen različnim oblikam cenzure. Umetniška dela, ki so se znašla v konfliktu z režimom, so bila umaknjena iz prodaje, še posebej v državah, kjer niso imeli zagotovljene svobode izražanja in ustvarjanja. Novi muzej v Barceloni sprejema nasprotno stališče in daje posebno mesto kontroverznim umetniškim delom.

Ta nova umetniška ustanova se imenuje Museu de l'Art Prohibit ali muzej prepovedane umetnosti. Ustanovil jo je katalonski novinar in poslovnež Tatxo Benet ter se nahaja v zgradbi, ki je nastala v začetku 20. stoletja, oblikoval pa jo je arhitekt Enric Sagnier.

Profimedia

Muzej Museu de l'Art Prohibit v Barceloni predstavlja cenzurirana, prepovedana in kontroverzna umetniška dela. Združuje več kot 200 del, ki so bila "cenzurirana, prepovedana ali obsojena zaradi političnih, družbenih ali verskih razlogov", vsebuje pa vse od slik do kipov, tiska, fotografije, instalacije in avdiovizualnih del. Dela so bila večinoma ustvarjena v drugi polovici 20. stoletja in v 21. stoletju.

Profimedia

Zanimanje za cenzuro v umetnosti

Politični zaporniki v sodobni Španiji avtorja Santiaga Sierre je eno od osrednjih del muzeja. Umektnina, ki vključuje 24 pikseliranih portretov politikov in aktivistov, je bila po poročanju The Art Newspaper kupljena s strani Tatxa Beneta na umetniškem sejmu Arco v Madridu leta 2018. Po poročanju The Art Newspaper naj bi ta umetniško delo spodbudilo Benetovo zanimanje za cenzuro v umetnosti. In to upravičeno, saj bi morala biti Politični zaporniki v sodobni Španiji razstavljena med izdajo Arco leta 2018. Vendar so jo uradniki pri Ifema, madridski organizaciji, ki upravlja z Arcom, umaknili iz razstavnega programa dogodka, poroča The Art Newspaper.

Profimedia

Bodoči obiskovalci Museu de l'Art Prohibit bodo lahko odkrivali stvaritve Roberta Mapplethorpea, Tanie Bruguera, Pabla Picassa, Francisca de Goyeja in Gustava Klimta. Prav tako bodo videli dela kitajskega disidentskega umetnika Aija Weiweija, ki je begunec v Evropi od leta 2015, vključno s Filippom Strozzi v LEGO

"Muzej ponuja potovanje, ki zbudi tako škandalozno bistvo razstavljene zbirke kot tudi njene ironične, kontemplativne, prodorne, osvobajajoče, kritične in osnažujoče vidike," piše na spletni strani muzeja.