14. 6. 2021, 14:37
Napeti knjižni srhljivki OSVOBODITEV (po resnični zgodbi Nancy Wake) sledi še film!
»Že po naravi je seveda rada zahajala tja, kamor ne bi smela, kar je pomenilo, da se je lahko v Franciji preživljala kot novinarka. In ker je bila po rodu Avstralka, je vedela, da si lahko privošči marsikaj, česar si večina Francozinj, ki tako skrbno pazijo na svoj ugled, ne bi privoščila niti v sanjah.«
Mlada Nancy Wake, rojena v Avstraliji, pričetek druge svetovne vojne dočaka na jugu Franciji, kjer živi z možem Henrijem.
Ob izbruhu vojne se pridruži odporniškemu gibanju in ko stvari postanejo nevarne, saj so ji nacisti neprestano za petami, ujame še zadnji trenutek za prebeg v Veliko Britanijo potem, ko gestapo ujame njenega moža.
Kaj? Ne. Da bo v miru pričakala konec vojne? Pa kaj še, prekleto.
»Gospod Campbell, nobenega namena nimam posedati križem rok in piti čaj s kupom podeželank, dokler se mi Henri ne pridruži.«
Nagubal je čelo. »Toda za vašo varnost gre, gospa Fiocca. In tako ali tako ste ogromno postorili. Živce imate gotovo nacefrane! Le za par mesecev oddiha gre!«
Oh, klinc, pa še požirki. Nagnila je kozarec in na dušek izpila. »Po mojem sploh nimam živcev, gospod Campbell. In verjemite mi. Po treh mesecih na podeželju, kjer ne bom imela kaj početi, razen da pijem čaj, si bom vpričo vikarja odpihnila možgane in uničila vse prtičke.«
Zastrmel se je vanjo, nakar mu je kotiček ust trznil. »No, da. To bi bilo res zoprno. Če je pa tako, gospa Fiocca, neki moj prijatelj išče podnajemnika za svoje stanovanje na Piccadillyju. Vam je to bolj všeč?«
»Se lahko vselim že danes?«
Nancy se v Londonu kmalu pridruži SOE - Službi za posebne operacije, kjer se dodobra izuri kot agentka, opremljena z novimi vojaškimi in vohunskimi veščinami pa se spektakularno, s skokom s padalom, vrne nazaj v Francijo. Tam si mora najprej pridobiti spoštovanja nekaterih najbolj zakrknjenih odpornikov, nato pa jih taktično pripraviti na dan D – invazijo zavezniških sil.
Bila je resnična junakinja, borka, vohunka in voditeljica odporniškega gibanja.
Za zaveznike neustrašna borka za svobodo, za gestapo pa Bela miš, duh, senca, nočna mora in najbolj iskana oseba daleč naokrog.
Obraz je obrnila k soncu in pustila, da ji veter hladi kožo. K vragu še Nemci. Na glavo Bele miši so že razpisali sto tisoč frankov nagrade, tako da nekaj očitno dela prav. Sto steklenic izvrstnega šampanjca s črnega trga. Na to bo nazdravila, toda zdajle se gre domov preobleč za svojo poroko.
Roman Osvoboditev je njena zgodba, zgodba Nancy Wake.
Po knjigi še film
To napeto, vznemirljivo in navdihujočo pripoved po resničnih dogodkih sta pod psevdonimom Imogen Kealey napisala scenarist Darby Kealey iz Los Angelesa in avtorica Imogen Robertson iz Londona, te dni pa je knjiga izšla tudi v slovenskem prevodu.
Kealey je sicer pisec Amazonovih serij Patriot, medtem ko je Robertsonova podpisala več zgodovinskih romanov.
Po romanu Osvoboditev bodo posneli tudi film. Kealey pa je za film že pripravil scenarij, ki je bila leta 2017 uvrščen na seznam Black List najobetavnejših scenarijev. Po zadnjih podatkih naj bi film posnela Anne Hathaway, ki bo Nancy Wake posodila tudi svoj obraz, in Jesse Silver iz Mindframe Films.
Zgled, ki ga potrebujemo!
Roman Osvoboditev je po eni strani zgodba izjemne človeške drame, po drugi strani pa katarzična srhljivka, ki dobro ujame duha nekega časa, hkrati pa do danes ostaja trpko svarilo.
Kealey je po uspehu knjižne izdaje povedal: »Glede na to, kako v Evropi in Ameriki svoje glave grdo dvigajo nacionalizmi, se mi je zdelo, da je nujno povedati Nancyjino zgodbo. V časih, ko so ženske praviloma videli kot šibke in žrtve, je transcendirala vsiljeno ji tradicionalno spolno vlogo, si vzela moč poveljevati na stotine moškim in se na vse kriplje spopadla s silami patriarhalnega fašizma. Tako nam je postavila najbolj svetel zgled odpora in utrla pot moderni ženski.«
»Ženske se pogosto pojavljajo v vlogi tradicionalne narative pogumnih pomočnic in trpečih nedolžnic. Nancy pa ni nič od tega. Je vodja, je bojevnica in je divje neodvisna. V romanu smo vsi skupaj zgolj opazovalci zgodbe, ki jo kroji po lastni volji,« pa Kealeya še dopolnjuje Robirtsonova.
Priporočila za branje!
»Kakšna zgodba! In kako izvrstno napisana! To ni samo dih jemajoč, napet pustolovski roman: Nancy Wake je junakinja za vse čase, tudi današnje. Najbolj osupljivo pa je to, da so bistveni elementi zgodbe resnični.« - Andrew Taylor
»Bela miš je junakinja odporniškega gibanja, katere pogum, drznost in bistrost so se zapisali med legende.« - Amanda Craig
»Nabito z akcijo … vznemirljivo!« - Daily Mail