Uredništvo | 30. 5. 2024, 08:33

Slovenski nebinarni model, ki se je pojavil tudi v reviji Vogue: "Slovenci imamo provincionalno mentaliteto; v tujini je drugače"

Instagram/helloitsmegray

Nebinarni modeli v modnem svetu so tisti, ki so zelo androgeni, modni oblikovalci pa jih lahko oblečejo tako v ženska kot v moška oblačila.

Njegov urnik je 'katastrofalen', kot pravi sam: v dobrem tednu iz Madrida v London, nato v Berlin in v Ljubljano, kjer je na prireditvi Zlate Tifanije, kjer slavijo dosežke slovenske LGBT+ skupnosti, prejel nagrado ambasador leta.

Slovenski nebinarni model, ki deluje pod umetniškim imenom Grayson, v tujini niza bleščeče uspehe: njegove fotografije so bile objavljene v prestižni modni reviji Vogue, nastopal je na modnih revijah od New Yorka do Pariza, in to tudi za slovite modne znamke, kot je Gucci, ter visoke goste, kot sta Victoria in David Beckham.

V zadnji epizodi POPkasta, podkasta na 24ur.com, je novinarju Simonu Vadnjalu zaupal, da si je od nekdaj želel prodreti v modni svet in je pošiljal svoje fotografije tudi različnim modnim agencijam v Sloveniji, vendar mu z nobeno ni uspelo podpisati pogodbe, dobil pa je tudi določene 'manj prijazne' komentarje, nekateri so mu rekli tudi, da mu zaradi njegovega videza v modi nikoli ne bo uspelo.

K sreči se je zaradi študija mednarodnih odnosov preselil na Nizozemsko in poskušal s pošiljanjem fotografij še tam. Odziv je bil precej drugačen: agencije so bile nad njim navdušene, pri eni od njih so mu praktično takoj uredili sodelovanje z Guccijem. "V Sloveniji gotovo ne cenijo unikatnosti, bolj komercialo," je prepričan Grayson.

Morda vas zanima tudi:

Kaj je nebinarnost?

Zase Grayson uporablja moške zaimke, nebinarnost pa razloži tako, da je meja med spoloma zabrisana, v modi pa so nebinarni modeli po njegovih besedah tisti, ki so zelo androgeni in jih modni oblikovalci enkrat oblečejo v moška, drugič pa v ženska oblačila.

Kakšne reakcije na to je dobival doma? Slovence opisuje kot zapečkarje, ki so najraje doma, v svojih hišah, zato so pogosto zaprti za vse, kar se dogaja v svetu. "Niti nismo tako konservativni, bolj imamo provincionalno mentaliteto. To je povečini razlog za neodobravanje," je komentiral in dodal, da je bil doma žal deležen tudi verbalnega nasilja, v tujini pa je k sreči drugače.

Novo na Metroplay: "Praktično vse plačujem s telefonom ali uro!" | Aleš Petejan, Mastercard Slovenija