Nika Kovač s knjigo Pisma tebi, v kateri slavi tako naše napake kot ranljivosti

8. 11. 2021, 13:17
Deli
Nika Kovač s knjigo Pisma tebi, v kateri slavi tako naše napake kot ranljivosti (foto: Anže Malovrh/STA)
Anže Malovrh/STA

Sredi novembra bo pri založbi Mladinska knjiga izšla knjiga Nike Kovač z naslovom Pisma tebi.

Avtorica, ki jo poznamo po odmevnem aktivističnem delu, proslavila pa se je že s knjigo Pogumne punce, tudi tokrat svoje delo v prvi vrsti namenja mladim, vendar z odkrito in iskreno osebno izpovedjo, ki je prepletena s pomembnimi družbenimi sporočili, nagovarja tudi starejše bralce.

V knjigi Pisma tebi piše o temah, kot so stereotipi, predsodki, družbena omrežja, spolno nadlegovanje in nasilje, strah pred napakami in izgubo, potrošništvo, lepotni ideali, odnos do avtoritet, tekmovalnost in še marsikaj, razmišlja pa tudi o tem, ali so fantje in punce lahko samo prijatelji ter zakaj so prijatelji pomembni. Tako osebna, kot je besedilo, je tudi likovna podoba knjige – avtorica je zanjo prispevala fotografije iz osebnega arhiva.

Utrinek z zadnje platnice:

Hej, ti,

to je knjiga pisem, ki so namenjena tebi. 

Pisem, ki govorijo o pogumu, utrujenosti, dvomu, zmagah, veselju in strahu. 

Pisem, ki govorijo o pomenu opozarjanja na krivice, socialne države in enakopravne družbe.

Pisem, ki govorijo o zgrešenih lepotnih idealih, nakupovanju in prijateljstvu.

Pisem, ki slavijo naše napake in raznolikost.

To je knjiga pisem o meni, tebi in vseh nas.

Je knjiga, namenjena vsem, in sporoča, da lahko samo skupaj ustvarimo drugačen, prijaznejši svet.

Fajtamo dalje,

Nika

Oglasil se je Ivica Kostelić in zavrnil navedbe, da ga je zasul plaz

Nika Kovač (1993) je sociologinja in antropologinja. V življenju je počela že marsikaj: igrala v improvizacijskem gledališču, sodelovala v različnih aktivističnih organizacijah, vodila delavnice za otroke in mladino, delala v založbi Mladinska knjiga, pri Zagovorniku načela enakosti in v Pionirskem domu ter izdala dve knjigi: Pogumne punce in Moja odločitev: pričevanja, pravice in predsodki o splavu. Poznamo jo kot aktivistko, ki vodi Inštitut 8. marec, katerega glavni namen je preizpraševanje različnih oblik podrejenosti, predvsem na področju spola, ter postavljanje neenakopravnosti v širši družbeni okvir. Vodila je kampanjo Čas je ZA v podporo predlogu družinskega zakonika, ki je predvideval istospolne poroke, v okviru Inštituta 8. marec pa so vodili kampanjo Samo ja pomeni ja, ki je privedla do redefinicije kaznivega dejanja posilstva, ter referendumsko kampanjo Za pitno vodo proti zakonu o vodah. Trenutno se izobražuje na znameniti univerzi Columbia v New Yorku, kamor jo je povabila fundacija nekdanjega ameriškega predsednika Baracka Obame kot edino Evropejko. V prostem času rada bere, gleda filme in serije, se druži s prijatelji in sprehaja s psom Valom.

Novo na Metroplay: Gašper Rifelj o družini, delu radijskega in televizijskega voditelja ter poti, ki mu je namenjena