8. 6. 2022, 13:33 | Vir: STA

Ne boste verjeli, kaj je avtorica Dekline zgodbe počela s svojim romanom

Posnetek zaslona/YouTube/ Penguin Random House

82-letna pisateljica kultnega romana se je posebne knjižne izdaje lotila s plamenometom. Zakaj je to storila?

Negorljiva izdaja romana Deklina zgodba kanadske avtorice Margaret Atwood je bila na dražbi prodana za približno 130.000 dolarjev, kar je približno 121.500 evra. Izkupiček od prodaje je namenjen ameriškemu centru PEN, so sporočili iz avkcijske hiše Sotheby's.

Profimedia

Protest proti prepovedovanju knjig

Kupca knjige pri avkcijski hiši niso razkrili. Pisateljica je izrazila veselje, da je prodaja knjige prinesla toliko denarja za ameriški center PEN.

Z dražbo so avkcijska hiša, založba Penguin Random House in Margaret Atwood izrazili svoj protest proti prepovedi določenih knjig, denimo v učnih načrtih v ZDA. Tudi roman Deklina zgodba je bil v nekaterih državah ali knjižnicah večkrat, vsaj začasno, prepovedan, je pred dražbo povedala pisateljica.

Profimedia

PEN kot glas razuma

Da bi ljudi ozavestila o vedno večji cenzuri in poplavi zahtev po prepovedi nekaterih knjig v ameriških šolah, je založba Penguin Random House izdala negorljivo izdajo romana, ki prinaša distopične zgodbe o teokraciji, kjer so plodne ženske prisiljene rojevati otroke privilegiranim.

"Glede vprašanja svobode govora potekajo burne razprave in center PEN je med vsemi kričavimi glasovi glas razuma," je povedala Margaret Atwood in izrazila upanje, da bo "pripomogel k ozaveščenosti in spodbudil razumno razpravo."

Profimedia

Za izdelavo knjige uporabili posebne materiale

Unikatna izdaja Dekline zgodbe je tiskana na posebni aluminijasti foliji, ki se uporablja v filmski proizvodnji za ovijanje vročih luči in zdrži do 660 stopinj Celzija.

Pri izdelavi so med drugim uporabili nikljevo žico, ki jo pogosto uporabljajo v električnih komponentah in je stabilna do 1400 stopinj Celzija, nerjaveče jeklo, ki ga uporabljajo v vesoljski proizvodnji in zdrži do 1530 stopinj Celzija, tri milimetre tanke fenolne plošče, ki se uporabljajo v proizvodnji elektronike in zdržijo do 282 stopinj Celzija, ter posebna črnila, ki vzdržijo do 1200 stopinj Celzija.

V videoposnetku, objavljenem pred dražbo, je 82-letna pisateljica poskušala knjigo zažgati s plamenometom, a neuspešno.

Utopična totalitarna družba

Dogajanje v romanu Deklina zgodba je postavljeno v začetek 21. stoletja, ko skrajne organizacije prevzamejo oblast v ZDA. Roman opisuje totalitarno, v imenu višjih idej do kraja razčlovečeno družbo v državi Gilead, v kateri je del žensk namenjen izključno razplodu, naloga drugih pa je, da jih vzgajajo in nadzorujejo.

Televizijska nadaljevanka, v kateri je v glavni vlogi zaigrala Elisabeth Moss, je pripomogla, da se je roman po vsem svetu vrnil med prodajne uspešnice.

Novo na Metroplay: "To je kot droga" - Livija Pandur | N1 podkast s Suzano Lovec