Prejšnji teden se je Slovenija pripravljala na apokalipso. Mediji so teden dni napovedovali vreme s šokantnimi naslovi, kot so "Grozi nam sneg", "Pozor, tu ga bo zapadlo največ" in "Prihaja sneg, pripravite se". Kot da prihajajo kuga, tornado ter invazija kobilic in ne za ta čas povsem normalen vremenski pojav.
Sprašujem se, ali so ljudje in množična občila pozabili, da sneg januarja ni ravno meteorološki čudež. Le kaj bi poročali, če bi živeli v časih, ko je zapadlo tri metre snega in so naše babice in dedki bosi hodili v šolo 16 kilometrov v eno smer (ali en kilometer, kot pokaže Google maps danes)? Sodni dan, pripravite se na najhujše?
Seveda ni nič narobe, da so množice seznanjene z aktualno vremensko napovedjo (ki se pogosto na koncu izkaže za precej manj dramatično), a celotedenska drama zaradi desetih centimetrov snega po nižinah je povsem odveč. Ker, neverjetno, šokantno in škandalozno – januar je in sneži.
Včasih je bilo dovolj, da je Miran Trontelj povedal, da bo sneg. Mama je pripravila za šolo snežke, če bo slučajno potreba, ata je brez večje drame planiral, da vstane 15 minut prej, da bo v miru skidal, otroci smo se veselili, da se bomo lahko na poti do šole kepali, po pouku pa stekli s sankami na najbližji breg in rdečih ličk uživali v snežnih radostih.
Malo več zdrave kmečke pameti
Ker sneg v normalnih količinah prinaša veselje, ne groze in obupa, kot nas danes z naslovi skušajo pritegniti mediji. In kdo bi si mislil, kak otrok je dal sneg celo v usta, saj je to praktično zastonj sladoled brez okusa in kalorij. Takrat naših mam niso strašili naslovi tipa "Tole se zgodi, če vaš otrok jé sneg", "Pozor – v snegu se nahajajo nanodelci, ki povzročajo bolezni" in podobno.
Dovolj je bilo nekaj zdrave kmečke pameti, kar pomeni, da nisi ravno nesel v usta snega, ki je bil rumen, ker ga je polulal sosedov Floki, sicer pa se nihče ni ravno vznemirjal, če smo otroci degustirali novozapadli sneg. V zmernih količinah, seveda, da smo lahko po sankanju pojedli večerjo, ki jo je pripravila mama.
Danes pa smo le še streljaj od tega, da nam že dober teden dni preden po nižinah zapade sneg, na vseh kanalih sporočajo: "Pozor, pozor, jutri lahko zapade do tri centimetre snega. Ostanite doma, pazite nase in bodite močni."
Razumem, danes nimamo več tri mesece tiste ta prave zime s snegom, zato so štiri snežinke skorajda spektakel, vreden vseh naslovnic in desetih minut v osrednji informativni oddaji. Saj ne rečem, zmerna opozorila so na mestu, če ne drugega, za snežne službe, ki jih sneg še vedno rad preseneti. A dramatična napoved običajnega vremenskega stanja je vseeno, milo rečeno, absurdna. Ker, naj vas še enkrat spomnim, sneg ni eden od štirih jezdecev apokalipse, čeprav nas clickbait naslovi želijo tako prepričati. Če ne verjamete, opazujte majhne otroke, kako od navdušenja vzklikajo "sneeeeeg", tudi če padeta dve sami snežinki, ki se na koncu izgubita v plundri.
A sneg seveda ni edino dramatično dogajanje, na katerega nas je treba opozarjati. Zadnja leta nas strokovnjaki ob vsakih praznikih opominjajo, da naj se le zmerno najemo in ne nažremo do bruhanja, saj to ni ravno prijetno. Ko temperatura sredi julija doseže 30 stopinj, nas z vseh koncev bombardirajo, da naj ne pozabimo piti in naj gremo v senco, ko nam bo postalo vroče.
Samo še to nam manjka, da nas NIJZ v osrednji informativni oddaji redno opominja, naj odvajamo blato in urin ter ne pozabimo dihati. Zato si v poplavi vseh priporočil, novic in opozoril, ki nam piskajo z naših pametnih naprav, želim predvsem veliko zdrave kmečke pameti. In tudi malo distance.
Kako sem dopolnila 40 let in preživela – modrosti za vse, ki se poslavljate od mladosti
Novo na Metroplay: Ines Erbus o avtoimuni bolezni, ljubezni do hrvaščine in potovanjih