Za knjižne predloge smo prosili Ireno Svetek, Zorana Predina in Ksenijo Benedetti.
Poletje je čas, ko se vsaj za teden ali dva odklopimo od vsakdanjih tegob, zleknemo v senco in se predamo brezdelju. Za marsikaterega ljubitelja knjig je to tudi priložnost, da končno pride na tekoče z vsemi mamljivimi knjižnimi naslovi, ki so se na knjižni polici nabirali skozi leto.
Kaj so ali bodo prebirali na počitnicah, smo povprašali tudi tri medijske osebnosti, ki jim je skupno tudi to, da so se nedavno razveselili izida svojih svežih knjižnih del: pisateljico in scenaristko Ireno Svetek, glasbenika Zorana Predina in predavateljico ter nekdanjo šefinjo državnega protokola Ksenijo Benedetti.
Irena Svetek
Pisateljica in scenaristka Irena Svetek za poletno branje predlaga tri knjige v angleškem jeziku, in sicer The Seven Moons of Maali Almeida Šehana Karunatilake, The Shards Breta Eastona Ellisa in Killing Moon Joja Nesbøja.
Roman The Seven Moons of Maali Almeida (Sedem lun Maali Almeide) je lansko leto prejel prestižno nagrado Booker. "Dogaja se na Šrilanki v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, Maali Almeida je mrtev fotograf, ki ima sedem dni časa (sedem lun), da ugotovi, kaj se skriva za misterijem njegove smrti. Gre za neke vrste 'whodunnit' roman, ki je duhovit, originalen, predvsem pa zelo ganljiv. Z užitkom sem ga prebrala," pravi pisateljica.
Izjemno se je razveselila tudi izida avtofikcijskega romana The Shards (Črepinje) kultega ameriškega avtorja Breta Eastona Ellisa, najbolj znanega po delu Ameriški psiho. "Dogaja se leta 1981 v Los Angelesu, kjer živi protagonist z enakim imenom kot avtor, Bret Easton Ellis, ki hodi v zadnji letnik srednje šole, medtem pa po mestu serijski morilec napada najstnike. Roman opisuje prehod iz najstniških let v odraslost in se ga prebere v eni sapi."
Za konec pa priporoča še 13. knjigo o slavnem norveškem policijskem inšpektorju Harryju Holeu, Kiling Moon (Ubijanje lune) Joja Nesbøja. Inšpektor Hole se iz Los Angelesa vrne v Oslo, kjer je sta bili umorjeni dve ženski, policija pa je pod drobnogled vzela osumljenca številka ena, miljarderja, ki je gostil zabavo, na kateri sta bili tudi umorjeni ženski. "Kaj naj rečem drugega kot to, da je Nesbø ponovno dokazal, da je mojster kriminalnega žanra," zaključuje Svetkova.
Zoran Predin
Priljubljeni glasbenik, zdaj tudi avtor že dveh romanov, vam v branje priporoča roman Fridericka Backmana Mi proti vam, knjigo Psihiater na kavču Bojane Leskovar in Hišo sozvočja Ksenije Benedetti, ki jo "gostimo" tudi v pričujočem članku.
"Roman Mi proti vam sem odkril zato, ker sem slišal, da je podoben mojemu romanu Brezmadežna. Ugotovil pa sem, da gre za nadaljevanje romana Mi smo medvedi istega avtorja, zato sem prekinil z branjem in bom zdaj najprej prebral tega. Priporočam," pravi o prvi izbrani knjigi.
V knjigi Psihiater na kavču njegov dober prijatelj, pokojni psihiater dr. Gorazd Mrevlje, v obliki odgovorov na vprašanja avtorice Bojane Leskovar opisuje svoje življenje in delo. "Bil je enkraten, čudovit človek, zato je tudi knjiga takšna," pove Predin.
V Hiši sozvočja Ksenije Benedetti pa je tudi sam sodeloval s tremi vprašanji, zato ga je zanimalo, kaj je avtorico vprašalo ostalih 75 izbrancev. "Zelo izviren pristop avtorice, ki skozi vprašanja najrazličnejših sodobnikov opisuje svoja ravnanja, čustva in reakcije. Na moč zanimivo."
Ksenija Benedetti
Predavateljica in nekdanja šefinja državnega protokola Ksenija Benedetti pa je izbrala pretresljivo zbirko kratkih zgodb o staranju Nevidna ženska in druge zgodbe Slavenke Drakulić, roman Prerekanja Juliana Barnesa, v katerem se splete ljubezenski trikotnik med dvema prijateljema in dekletom, ki postane žena obema, ter tenkočuten roman Svila Alessandra Baricca o svilarju iz Lavilledieuja, ki se dogaja v času druge polovice 19. stoletja v Franciji.
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"