Maja Fister | 21. 10. 2019, 06:00
Pravljični gradovi po Evropi s seznama krajev, ki jih je vredno videti
Gradovi so nekaj posebnega iz večih razlogov. So mogočni, pravljični in tudi temačni, v nekaterih so prebivale plemenite družine, drugi so bili namenjeni zgolj za obrambo pred nepovabljenimi gosti, vsi pa so polni skrivnostnih legend. Kje najdete najlepše?
Imenitni gradovi po Sloveniji
Še preden pokukamo na Bavarsko in še kam dlje, se za trenutek pomudimo kar v domači deželi na sončni strani Alp. Tudi Slovenija je namreč bogata z gradovi. Precej priljubljenega imamo že v prestolnici. Ljubljanski grad se v listinah prvič omenja leta 1144, v njem pa nikoli niso živeli kralji, kraljice, cesarji ali cesarice. Leta 1785 je bila na njem kaznilnica, Francozi pa so ga v času Ilirskih provinc uporabljali kot bolnišnico in vojašnico. 1905 ga je mesto Ljubljana odkupilo za kulturne namene, do 1964 pa so bila tam menda celo stanovanja. Danes so tam razstave, predstave, razgledne točke pa tudi gostinska ponudba.
Med turisti priljubljen je seveda tudi Blejski grad, ki stoji na 139 metrov visoki pečini nad Blejskih jezerom. V 11. stoletju so ga pozidali briksenški škofje in ga držali vsaj 300 let, do leta 1349 pa so ga upravljali vitezi Blejski. Tudi Ptujski grad, kjer so nekoč živeli gospodje Ptujski, vam bo odprl čudovite razglede na mesto in kup odličnih zbirk ter bivalne prostore s pridihom nekega drugega časa.
Med bolj znanimi slovenskimi gradovi je tudi Predjamski grad. V njem je med drugim živel Erazem Predjamski, ki so ga po dolgem obleganju leta 1484 ubili, ko je bil na stranišču. Med 2. svetovno vojno sta bila na gradu tiskarna in sodišče, danes pa je odprt za oglede. Grad Otočec je naš edini grad na vodi, stoji namreč na enem od otokov reke Krke. V njem so prebivali vitezi Otoški. Med vojno so ga požgali in porušili partizani, danes je obnovljen, v njem pa je tudi petičen hotel.
Obiska vredni so tudi Grad Socerb, oziroma Strmec, ki ima pomembno strateško lego, pa tudi očarljivi Grad Snežnik, Grad Strmol, Loški grad, Grad Bogenšperk, Velenjski grad in seveda Celjski grad, kjer lahko izveste več o celjskih grofih, najpomembnejši slovenski plemiški rodbini. In ne pozabite na Grad Rajhenburg, kjer so pravkar končali s celovito prenovo in je skupaj z drugimi Gradovi Posavja prav tako vreden obiska.
Tako. Po šopku slovenskih gradov (in to sploh niso vsi!), pa se podajmo še prek meja. Kje po Evropi najdete imenitne grajske zidove?
Grad Neuschwanstein, Nemčija
Če vas podoba bavarskega gradu Neuschwanstein spominja na uvodno špico Walta Disneyja, se ne motite. Prav ta grad naj bi bil navdih za zdaj že kultno podobo te znane produkcijske hiše. Zgradil ga je kontroverzni in ekscentrični kralj Ludvik II. Bavarski, z njega pa se odpira čudovit razgled na jezero Alpsee in Alpe.
Grad Alcazar, Španija
Grad Alcazar stoji v starem španskem mestu Segovia in tudi ta spominja na Pepelkin grad Walta Disneyja. Prvotno je bil zgrajen kot trdnjava, kasneje je služil kot kraljeva palača, državni zapor in vojaška akademija. Trenutno je tam muzej.
Grad Korvin, Romunija
Dolg most, ki vodi do gradu Korvin v Hunedoari v Romuniji se dviga visoko nad skale Transilvanije. Veličastna zgradba v gotsko-renesančnem slogu z visokimi stolpi je nekaj res posebnega. Prav ta grad pogosto omenjajo kot vir navdiha za Brama Stokerja in njegov Drakulov grad. Čeprav viri to idejo ovržejo. Z legendo o grofu Drakuli povezujejo več tamkajšnjih gradov, tudi grad Bran in grad Poenari.
Grad Eilean Donan, Škotska
Grad Eilean Donan so zgradili v začetku 13. stoletja, služil pa je za obrambo pred Vikingi. Velja za eno najpomembnejših turističnih znamenitosti Škotske, je največkrat fotografiran grad v tej deželi, tu pa so posneli tudi številne filmske uspešnice.
Grad Hohenzollern, Nemčija
Tudi ta nemški grad v Baden Wuerttembergu vas bo očaral. Čeprav je videti kot star srednjeveški grad, so prvi kamen pravzaprav položili šele 1850.
Palácio da Pena, Portugalska
Ta izjemno pisan grad se dviga 450 metrov nad portugalskim mestom Sintra. Je nekdanja poletna rezidenca potugalske kraljeve družine, obkrožajo pa ga grajski vrtovi in labirinti.
Grad Miramare, Italija
Poleg številnih slovenskih gradov sta dva obiska vredna tudi v Tržaškem zalivu. Skok v Trst na kavo ali po nakupih izkoristite še za ogled gradu Miramar ter Devinskega gradu. Miramar z mogočnim belim pročeljem leži približno šest kilometrov severozahodno od Trsta, odkar ga je dal leta 1860 zgraditi Maksimiljan Habsburški. Na eni strani ga obdaja morje, na drugi čudoviti vrtovi. Ob obisku Trsta si oglejte tudi Devinski grad z Rilkejevo potjo. To je kakšna dva kilometra dolga pot, ki vodi iz Devina do Sesljana in je speljana po klifni obali.
Grad Conwy, Wales
Mogočno trdnjavo Conwy v Walesu je med letoma 1283 in 1289 zgradil Edward I. Grad z obrambnim obzidjem je igral pomembno vlogo pred obleganjem v številnih vojnah, danes pa je pod UNESCOVO zaščito.
Grad Eltz, Nemčija
Srednjeveški grad stoji na hribu nad reko Mozelo med Koblenzem in Trierjem v Nemčiji. Še vedno je v lasti družine Eltz, ki je živela v 12. stoletju, pred 33 generacijami. Javni del je odprt sezonsko, od aprila do oktobra.
Grad Lichtenstein, Nemčija
Tudi grad Lichtenstein leži v Nemčiji,vse od leta 1842. Grad na vrhu skalovja stoji blizu rojstnega kraja bratov Grimm in brez težav si v njem predstavljamo kakšno pravljično zgodbo.
PREBERITE ŠE: Kras in najmanj 11 razlogov, zakaj tja na (vsaj) dvodnevni izlet ALI Danica Badovinac: Slovenka, ki si je v Indoneziji ustvarila družino in službo
Novo na Metroplay: "Zgodovine se moramo zavedati, da ne ponavljamo istih napak. Moramo pa jo zagotovo preseči" | Matej Grah