11. 5. 2021, 07:55 | Vir: STA
Prvo predstavo v ljubljanski Drami po dolgem času bodo lahko spremljali trije gledalci
Ljubljanska Drama bo v okviru pobude #odprimogledališča simbolno odprla svoja vrata s tremi predstavami Škorpijon za tri gledalce. Igro francoske dramatičarke Veronique Olmi, ki jo v prvi slovenski uprizoritvi režijsko podpisala Nina Šorak, bodo danes, v četrtek in soboto v Mali drami lahko spremljali po trije gledalci iz različnih gospodinjstev.
Kot so sporočili iz Drame, bodo uprizoritev, ki so jo minuli konec tedna v živo odigrali v spletnem prenosu, v parterju Male drame smeli spremljati le trije gledalci iz različnih gospodinjstev. Tako namreč predpisuje odlok o začasni omejitvi ponujanja kulturnih storitev, ki med ostalimi varnostnimi ukrepi ohranja tudi zahtevo po enem obiskovalcu na 20 kvadratnih metrih zaprte javne površine.
Ljubljanska Drama želi s to simbolno gesto odpiranja opozoriti, da položaj gledališke umetnosti kljub izboljševanju splošne epidemiološke slike in sproščanjem različnih vidikov družbenega življenja in udejstvovanja ostaja zapostavljen in vse bolj ranljiv.
"Po dolgotrajni zaprtosti je za gledališča izjemnega pomena, da lahko ob odpiranju čim bolj živahno nadaljujemo s procesom ustvarjanja in igranja predstav pod pogoji, ki bi ob zagotavljanju varnosti v gledališke dvorane čim prej in v čim večji meri vrnile gledalce," so zapisali ob predstavi.
Prvo slovensko uprizoritev drame Škorpijon, ki naslavlja vse bolj aktualno problematiko nesprejemanja drugačnosti, bodo Saša Pavček, Bojan Emeršič, Iva Babić in Saša Tabaković odigrali danes, v četrtek in soboto ob 20. uri za skupaj devet gledalcev.
Teme, kot so ksenofobija, fašistoidna ozkoglednost in nesprejemanje drugačnega, drama in uprizoritev odpirata tako, da izhajata iz družinske intime in medsebojnih odnosov.
"Vse to počasi pronica skozi plasti licemerstva, dvojne morale in arogance. Avtorica Veronique Olmi subtilno izrisuje na videz zelo normalne like, ki so globoko v sebi prežeti s strahom. Ogroža jih že najbližji sosed, nikakor ne najdejo miru ter se tolažijo s tožarjenjem in grožnjami," so še zapisali v Drami.
Igro je prevedel Primož Vitez, dramaturg je bil Rok Andres, scenograf Branko Hojnik, kostumografinja Tina Pavlović. Glasbo je pripravil Laren Polič Zdravič, video Vesna Krebs, svetlobo pa Mojca Sarjaš.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču