Uredništvo | 18. 1. 2024, 19:00
Mlada slovenska manekenka spregovorila o ne tako glamuroznem ozadju svojega dela: "No, tamle je pa WC, če bi rada katera bruhala ..."
Kljub prepričanju marsikoga, da je biti manekenka glamurozno, je svet mode v resnici zelo krut.
Zoja Perčič je mlada slovenska manekenka, ki smo jo na Metropolitan.si že podrobneje predstavili. Dvajsetletnica je v svet mode sicer vstopila šele pred letom dni, a je v tem času že sodelovala s številnimi tujimi znamkami, kot sta The Attico in Pinko, pojavila se je tudi v reviji Grazia.
Manekenka ima tudi svoj TikTok kanal, na katerem deli utrinke iz svojega življenja, na primer manekenski vsakdanjik v Milanu, udeležbo na kastingih, lepotno rutino in tako dalje, pred kratkim pa se je odločila, da bo sledilcem razkrila tudi manj glamurozne plati svojega poklica.
Tudi v našem intervjuju je povedala, da je svet mode občasno zelo krut: da se je že morala soočiti s številnimi zavrnitvami, da so manekenke druga do druge velikokrat neizprosne in da delaš z zelo neposrednimi ljudmi, ki nimajo težav s komentiranjem tvojega videza.
V posnetku, ki ga je objavila na svojem TikTok kanalu, je še podrobneje razložila, kako so tovrstni komentarji videti v praksi.
"Prva stvar se je zgodila, ko sem imela fitting. Takrat si skoraj nag, na sebi imaš le spodnje perilo, tam pa potem preoblačijo in slačijo v različne outfite. Medtem le v spodnjih hlačah stojiš pred recimo petnajstimi ljudmi, ženskami, pa tudi moškimi v svojih petdesetih. In medtem ko sem jaz stala pred njimi naga, so se norčevali iz mojih majhnih prsi. Vedno sem se tolažila, da ker so majhne, so vsaj za modni svet dobre, ampak očitno tudi to ne," je povedala in dejala, da je v nadaljevanju poslušala tudi posmehljive komentarje na račun svoje skolioze, deformacije hrbtenice, ki je vidna tudi navzven.
@zojapercic Kaj se je men zgodilo bts (seveda se dogajajo se hujse stvari point videa je da razumete da ni vse tako sanjsko kokr zgleda) #model #grwm #modellife #bts ♬ original sound - percicka
Posebej zaskrbljujoče je, da inkluzivnost, ki naj bi se v zadnjih letih preselila tudi v svet mode in dala prostor modelom nekonvencionalne lepote in teles, ki ne nosijo nujno le najmanjših konfekcijskih številk, očitno velja le na papirju. V zaprtih krogih je glede na izkušnje Perčičeve očitno še vedno aktualno stradanje in zbijanje šal na račun teže manekenk.
"Z ekipo smo šli na večerjo in ko smo manekenke pojedle, so rekli: no, tamle je pa WC, če želi iti katera bruhat," je povedala in dodala, da so jih ob neki drugi priložnosti spraševali, če bodo jedle vato, povedali pa so ji tudi o fittingu, na katerem so prinesli hrano vsem manekenkam razen eni, ker je bila malce polnejša v primerjavi z ostalimi, češ da ji ne bi nič škodovalo, če izpusti kak obrok.
Zaključila je, da mlada dekleta, če se podajo v manekenstvo, ne bi smela pričakovati, da se jim to ne bo dogajalo, saj ima skoraj vsaka manekenka, s katero se je pogovarjala, podobne izkušnje. Želela bi, da se zavedajo, da je resničnost manekenskega vsakdana drugačna od glamuroznih podob, ki jih je mogoče videti po družbenih omrežjih – razen če si Bella Hadid ali Kendall Jenner.
Premočna industrija
V naslednjem posnetku se je manekenka odzvala tudi na komentar sledilca, ki je zapisal, da je dogajanje, ki ga opisuje, "bolno, toksično in zrelo za prijavo", a da se bo vse to, vključno z motnjami hranjenja, samomori in trgovino z ljudmi v modnem svetu dogajalo, dokler bodo manekenke o tem tiho.
Perčičeva je odgovorila, da se za vse to ve že dolgo in da se industrija kljub vsemu še kar ne spremeni, ker ima preveliko moč. "Na modnih pistah je sicer zdaj mogoče res več temnopoltih in plus-size manekenk, ampak plus-size manekenke so ponavadi res samo tiste, ki imajo že pošteno ime in prepoznavnost."
Novo na Metroplay: Gojmir Lešnjak - Gojc o svoji dolgi in bogati karieri