Tajska: Pristen sever in namigi, kako izbrati rajski otok po meri

23. 2. 2020, 11:00 | Maja Fister
Deli
Slikovit Nang Yuan poleg Koh Tao (foto: Unsplash)
Unsplash

Tajska je priljubljena dopustniška destinacija tudi med Slovenci. Kar sploh ne preseneča, saj je na jugu polna čudovitih otokov, primernih tako za oddihe kot za divje zabave, na severu dežele se odpira zelena narava s kupom adrenalinskih aktivnosti, pestrim živalskim svetom in tihimi templji, ne gre pa tudi brez Bangkoka.

Tajska in njeni otoki na jugu dežele so cilj številnih dopustnikov, ki jim dišijo ležerno poležavanje na plaži, raziskovanje morskega dna in vzponi na razgledne točke ter okušanje lokalne kulinarike, ki popolnoma spremeni pogled na azijsko hrano. Hkrati pa bi bil greh, če ne bi raziskali tudi tajskega severa, dali priložnosti Bangkoku z okolico in šli na kakšno pravo tajsko masažo.

Za uvod: Bangkok, mesto, ki mu morate dati priložnost

Velika verjetnost je, da boste na Tajsko prileteli v Bangkok. Nekateri ga ljubijo, drugi sovražijo, vsekakor priporočamo, da mu ponudite priložnost. Bangkok je žuboreča metropola, kjer najdete vse. Od tradicije do futurizma. Tu lahko spite za 3 ali 3 tisoč evrov na noč, zapravite tri plače v gigantskih nakupovalnih središčih ali pa se do zore zabavate na priljubljeni ulici Khao San z desetimi evri v denarnici (njihova valuta je sicer tajski baht). 


To je mesto gigantskih nebotičnikov, pa tudi skromnih predelov, v katerih živi tradicija. Mesto na bregovih reke Chao Phraya in njenih kanalih je slikovito tudi, če si ga ogledate z ladjice. Če bi ga radi videli z nebotičnika, priporočamo Sky Bar v 64. nadstropju Lebua State Towerja, ki je postal še večja atrakcija, potem ko je gostil snemalno ekipo filma Prekrokana noč 2 (Hangover 2), ali pa razgledno ploščad s steklenimi tlemi – Mahanakhon Skywalk. 

Templji so pomemben del tajske kulture, teh je samo v Bangkoku toliko, da jih ne predelate v enem koncu tedna. Poleg osupljivih svetišč boste zagotovo naleteli tudi na menihe, bose mislece v oranžnih haljah in z obritimi glavami. Povsem dovoljeno se jim je vljudno nasmehniti – ne pa dotikati. 

Na podobe in kipe Bude ni primerno kazati s prsti ali mu kazati hrbta, čeprav ulični prodajalci to ignorirajo, pa je pravzaprav prepovedano prodajati in kupovati tudi pomanjšane kipce ali podobe z Budo, tudi tetovaže s tem motivom niso primerne. Najpogosteje obiskane pozlačene znamenitosti so Grand Palace, Wat Phra Kaew, Wat Arun in Wat Pho, kjer najdete gigantskega spečega Budo, pa Zlata gora s templjem Wat Saket in razgledom na mesto ... 


Iz Bangkoka lahko naredite tudi kup zanimivih dnevnih izletov, na primer s kolesom med starodavne templje v Ayutthayo ali do ene od znamenitih plavajočih tržnic. Damnoen saduak je tista najbolj znana, a tudi najbolj oblegana. Obiska vredne plavajoče tržnice so tudi Amphawa, Khlong Lat Mayom in Bang Nam Phueng, nekaj posebnega pa je tudi tržnica ob železniških tirih Maeklong, ki ob prihodu vlaka spremeni podobo, nato pa se vrne na svoje (njegove) ustaljene tire. 


Bangkoku lokalci večinoma ne rečejo tako kot ves svet. Poznajo ga kot Krung Thep, v prevodu Mesto angelov. Kar pa je okrajšava polnega imena mesta, ki se je zaradi dolžine vpisal tudi v Guinnessovo knjigo rekordov.

Polno ime za Bangkok je torej: Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit.

Tajska niso le otoki, gremo na sever! 

Preden gremo na morje, skočimo torej še na sever. Trije najbolj obiskani kraji severno od Bangkoka, ki jih najdete ob dobro uhojenih popotniških poteh, so Chiang Mai, Pai in Chiang Rai. Prvi je glavna postojanka pri raziskovanju severa. Odpira namreč številne dnevne izlete v okolico, od obiska sirotišnic za slone (tega, da se v širokem loku izognete ponudnikom, ki jih izkoriščajo za turistično jahanje, delo in z njimi grdo ravnajo, verjetno ni treba posebej poudarjati?) do templjev in pisanih tržnic.


Skočite lahko na zipline med gibone, ujamete osupljive slapove, adrenalinske parke in trekinge ter druge aktivnosti v džungli. Če bi pravi pad thai, tom yum in lepljivi riž z mangom radi znali pripraviti tudi doma, priporočamo tudi kuharski tečaj! 

Iz Chiang Maia lahko obiščete še Pai, hipijevsko vasico, kjer se svet upočasni, med riževimi polji opazujete naravo, lenobno srkate mangov smuti in greste na uro joge. Vasica je sicer priljubljena tudi med mladimi (in starejšimi), ki radi eksperimentirajo s psihadeliki. 


Bolj umirjen Chiang Rai leži na severovzhodu Tajske in je zelo obiskan predvsem na račun Belega templja. Ta je, kot namiguje že njegovo ime, povsem bel in resnično osupljiv – vsaj če ga ujamete takrat, ko se tja še ne zgrinejo polni avtobusi obiskovalcev. Predstavlja pekel, nebeška vrata in nebesa. Od tod greste lahko še na izlet do Zlatega trikotnika, tromeje med Tajsko, Laosom in Mjanmarom, kjer so množično pridelovali opij. To je tudi izhodišče za prečkanje meje v Laos. Če boste na teh koncih, lahko obiščete tudi hribovsko pleme dolgovrate Karen. 

Tajska in več kot tisoč otokov! 

Tako, zdaj pa je končno čas, da gremo na morje. Tajski otoki – katerega izbrati? Tajska ima namreč okoli 1400 otokov! Katerega boste izbrali, je torej odvisno od tega, kaj od morskega oddiha pričakujete. Želite biti na plaži povsem sami ali imate raje otoke, ki slovijo tudi po nočnem življenju? Vam ni težko, če do tja potujete več ur ali bi raje nekaj dostopnega? 


Spodaj smo zbrali nekaj otokov, kjer je turizem razgiban, ponudba odlična in dostopnost dobra. To so otoki, o katerih boste največ slišali, lahko pa so tudi iztočnica za raziskovanje tistih bolj odmaknjenih. Nekateri so dovolj blizu, da lahko dopust razdelite na več dni po različnih otokih, a prav nič hudega vam ne bo, če ste ves čas le na enem od njih.

Beseda Koh/Ko, ki jo boste videli v imenih otokov, v prevodu pravzaprav pomeni prav to - otok.

Koh Samui 

Začnimo z vzhodno obalo. Spodnji trije otoki Koh Samui, Koh Tao in Koh Phangan so priljubljen trojček na vzhodni obali Tajske. Med njimi vozijo redne linije trajektov, zato se lahko ustalite na enem in druga dva obiščete med eno ali dvo-dnevnim izletom – ali pa dopust preprosto razdelite na tri dele in se selite. 

Koh Samui je tudi edini od trojice spodnjih, ki ima letališče, zato lahko tja pridete tudi po zraku. Je eden najbolje razvitih tajskih otokov, poleg plaž pa ima tudi gozdove in slapove, templje ter kup aktivnosti, s katerimi si lahko zaposlite dan.

Koh Tao 

Najmanjši od trojčka Koh Tao je ena od destinacij, kjer se lahko ugodno potapljate, ima kup čudovitih razglednih točk in skritih plaž. Nočno življenje je najbolj pestro na plaži Sairee. Tu imajo vsak večer tudi predstave z ognjem, alkohol pa tudi tu radi strežejo kar v vedru.

Zaradi majhnosti je obvladljiv – če ste vešči vožnje skuterja, priporočamo, da ga raziščete kar na njem – in vam bo zanesljivo prirasel k srcu.

Koh Tao ima tudi soseda – mini otoček Nang Yuan (na naslovni fotografiji članka), ki je ena najbolj fotografiranih razglednih točk na tem koncu. Do tja pridete po 10-minutni vožnji z ladjico s plaže Sairee, vsekakor pa se povzpnite do razgleda.

Koh Phangan

Koh Phangan leži med otokoma Koh Samui in Koh Tao in od tu izvira ena najslavnejših zabav, ki ima svoje priredbe po vsem svetu. Slovi po zabavah ob vsaki polni luni (pa tudi ob kakšnih njenih drugih položajih). Vsak mesec ob polni luni plažo Haad Rin preplavijo zabave željni popotniki z vseh vetrov, plešejo do zore, skačejo čez goreče kolebnice, alkohol tradicionalno točijo kar v vedra, bolj kot se noč bliža vrhuncu, več nenavadnih prizorov boste ujeli. Ko se sonce dvigne nazaj nad morje in razkrije tiste, ki so omagali kar na tleh, skupaj s kupi smeti, lahko zabavo podaljšate še v skupinsko čistilno akcijo. 


Koh Phangan je sicer – razen ob polni luni – povsem običajen otok, zato ga v primeru, da bi se radi takšnim zabavam izognili v velikem loku, nikar prehitro ne črtajte s seznama. Tudi tu so lepe plaže, je pa zelo zelen in razgiban otok, ki ga le raziščite. 

Koh Chang (in sosedi) 

Za miren in rajski oddih je primeren tudi otok Koh Chang. Najdete ga blizu meje s Kambodžo. Turizem na njem se razvija vedno hitreje, vsekakor pa je manj oblegan od drugih, ki jih omenjamo. Je del narodnega parka in za zdaj mu je uspelo ohraniti del idile in nedotaknjenosti. Izrezljane zalive rišejo peščene plaže, notranjost pa je zelena in polna pisanega živalskega sveta. Razvoj prinaša tudi dobro ponudbo nastanitev in restavracij. 

Od tod predlagamo tudi dnevne izlete (ali selitev) na Koh Khlum, Koh Wai, Koh Mak ali Koh Kut (Koh Kood).

Koh Samet

Odlično lokacijo glede na bližino glavnega mesta ima tudi Koh Samet, tri ure vožnje s kombijem iz Bangkoka in 45 minut vožnje z ladjo. Tudi tu ne manjka idiličnih peščenih plaž in dobre hrane.

Puket

Za selitev iz vzhodne obale na zahodno imate nekaj opcij. Najugodnejša, a tudi zamudna, je dolga vožnja z avtobusom ali kombijem iz kraja Surat Thani do Krabija, od koder se vkrcate na ladjo. Če prihajate iz Bangkoka, se ta pot še podaljša, najkrajša je seveda z letalom. Poleg Krabija ima letališče tudi Puket in je logistično dobro izhodišče za ostale zahodne otoke. 

Puketa se med popotniki drži sloves razvratnega otoka, kamor premožni (vsaj za standarde lokalcev) Zahodnjaki pridejo poiskat življenjsko sopotnico ali vsaj zabavo za eno noč. Če pričakujete rajski tih otok in bo vaša prva točka na Puketu kraj Patong, sploh ulica Bangla, boste verjetno šokirani. Ulica, na kateri ne manjka slačiklubov, razgaljenih rosno mladih Tajk in Tajcev, ki so videti kot Tajke, alkohola in zabave do jutra, je intenzivna. In ulica Khao San v Bangkoku je v primerjavi z njo »mirna«. 


Plaža v tem kraju je navadno nabito polna, vedno pa lahko pobegnete na manj glasne kotičke, na plažo Kata, do Velikega Bude, do razgledne točke Karon in na druge bolj umirjene dele otoke, ki je sicer resnično velik. Če ste si zamislili bolj tih in mini rajski otok, ki ni najbolj turistično oblegan na Tajskem, izberite kaj drugega. 

Koh Phi Phi Don 

Otočje Phi Phi sestavlja šest otokov, edini poseljen je Phi Phi Don. Phi Phiji so širom sveta zasloveli predvsem zahvaljujoč Leonardu DiCapriu in filmu Obala (The Beach), leta 2004 pa ga je močno prizadel eden najsmrtonosnejših cunamijev v zgodovini. Iz Puketa do tu vas ločita kakšni 2 uri vožnje z ladjo. Otočki so apnenčaste formacije in so videti resnično veličastno. So pa precej turistično oblegani in tudi cene so v primerjavi z drugimi otoki nekoliko višje. 

Phi Phi Don je v obliki črke H, nanj prispete v vasi Tonsai, ki je tudi središče dogajanja. Zabave tu res ne manjka, masažnih salonov, tajskega boksa in studijev za tetovaže tudi ne. Na otoku ni prometa, ima pa številne razgledne točke, zato kar pot pod noge! 

Na Monkey Beach srečate radovedne in nekoliko napadalne opice, Maya Bay, tisti zaliv na otočku Koh Phi Phi Leh, kjer je Leo snemal Obalo, pa je zaradi ekološkega vandalizma, ki ga je prinesel turizem, za zdaj zaprt za množične obiske. 

Koh Lanta

Po žurerskem in turističnem Phi Phiju je zaspan sosednji otok Koh Lanta prijetno umirjen in večji. Nočnega življenja je tu precej manj, skoraj nič, na zahodni strani otoka so neštete dolge in prazne plaže, na vzhodni pa pečine, vasice s skromnimi hiškami, pred katerimi se igrajo otroci in psi, starejši domačini pa kadijo svitke tobaka. Toplo priporočamo, da si najamete skuter in raziščete otok. Mi smo med vožnjo ob cesti srečali celo slona! 


Od tod lahko skočite še na otočke Koh Muk, Koh Kradan ali Koh Ngai.

Koh Lipe 

Koh Lipe je otoček na skrajnem jugozahodu Tajske, je majhen in obvladljiv. Otok je del Tarutao nacionalnega parka in ima dve glavni plaži Sunrise in Pattaya beach ter glavno ulico, kjer kaj dobrega pojeste. Ne spreglejte morske hrane ali kaj lepega kupite. V okolici je tudi kup majhnih otočkov, ki so vredni obiska. Tja vas popeljejo s tradicionalnimi čolnički, vsekakor pa ne pozabite na masko, saj je podvodni svet pester in pisan!

Tako, to je nabor tajskih otočkov, kamor se lahko podate na oddih in so očarali nas, vsekakor pa to niso vaše edine možnosti. Kot rečeno, jih ima Tajska okoli 1400, zato imate odlične možnosti, da najdete takšnega, ki bo točno po vašem okusu. Pri izbiri destinacije – sploh, kadar se odpravljate na krajši oddih – je smiselno upoštevati tudi vremenske razmere, saj se ti med otoki sezonsko precej razlikujejo.

PREBERITE ŠE: Zanzibar: rajske plaže, izginjajoče morje in valuta, ki vas bo naredila milijonarje ALI Maroko: 11-dnevni potep z najetim avtomobilom čez Atlas do Sahare in Atlantika

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih