Član skupine Čuki razkril, kako se je želel posloviti njegov znani oče.
V ponedeljek, 17. februarja, je v 88. letu starosti umrl priznani slovenski glasbenik Tomaž Tozon. Njegovo življenje je bilo predano glasbi, med ljudmi pa bo za vedno ostal zapisan kot glas, ki je v filmu Kekec leta 1951 zapel znamenito Kekčevo pesem z naslovom Kaj mi poje ptičica (dobra volja je najbolja).
Oglasil se je njegov sin, glasbenik Jernej Tozon, ki je sporočil podrobnosti o slovesu. Pogreb bo potekal v petek, 21. februarja, ob 14.30 na ljubljanskih Žalah.
"Dragi prijatelji, ker vas kar nekaj sprašuje, kdaj se bomo poslovili od Tomaža, bi vas rad obvestil, da bo pogreb v petek ob 14.30 na ljubljanskih Žalah. Od 11. ure naprej bo ležal v vežici sv. Nikolaja. Na Njegovo željo na pogrebu ne bo nobenih govorov, zahval, razen nekaj prijateljskih besed gospoda Peterleta. Želel si je, da bi se njegov pogreb zaključil s skupno pesmijo vseh navzočih, in sicer Marija, Mati moja. Pele se bodo vse tri kitice s ponavljanji. Intonacijo bo dala družina Breznik," je zapisal na družbenih omrežjih, ob tem pa še razkril očetovo željo.
"Na njegovo željo namesto cvetja in sveč darujte za svete maše ali dobrodelne namene. V imenu vse družine se vam zahvaljujem za vse lepe misli, besede tolažbe in molitve," je še dodal.
Bogata kariera
Glasbeno pot je Tomaž Tozon začel kot solist v otroškem zboru pri frančiškanih v Ljubljani. Z 12 leti je uglasbil otroško spevoigro Pravljica o izgubljeni sinički, ki so jo izvajali na Radiu Ljubljana, v Mariboru in Buenos Airesu. Kot pevec se je v otroških letih uveljavil s pesmijo Radovana Gobca Kresniček in Kekčevo pesmijo v filmu Kekec režiserja Jožeta Galeta.
Študij je končal na ljubljanski Akademiji za glasbo ter bil v letih od 1966 do 1993 zaposlen na RTV Ljubljana kot glasbeni producent ter pri Založbi kaset in plošč RTV Slovenija kot urednik in producent. Kot pevec se je med drugim udejstvoval še v Učiteljskem pevskem zboru Emil Adamič in kvartetu DO, piše na spletni strani Loškega muzeja. Živel in delal je v Škofji Loki, kjer je leta 2024 postal tudi častni občan občine.
Bil je tudi umetniški vodja različnim oktetom ter zborovodja ali mentor številnim pevskim skupinam. Poleg tega je bil član strokovnih komisij za ocenjevanje na festivalih, kot so Ptuj, Števerjan in Vurberk, ter strokovni svetovalec pri Javnem skladu RS za kulturne dejavnosti. Član Slovenskega okteta je bil skoraj 20 let.
Novo na Metroplay: Zemlja omogoča, da se zgodi čarovnija | N1 podkast s Suzano Lovec