Eno leto je igrala košarko v Celju, bila je reprezentantka Jugoslavije, po koncu kariere pa je vodila kriminalno združbo, ki so ji v Evropi nadeli ime Pink Panter.
Olivera Ćirković je nekdanja košarkarica iz Beograda. Bila je reprezentantka Jugoslavije, eno leto igrala tudi v Celju, po koncu kariere pa je vodila kriminalno združbo, ki so ji v Evropi nadeli ime Pink Panter.
Neverjetna življenjska zgodba
Pri njeni višini 193 centimetrov ni nenavadno, da je dobršni del življenja posvetila košarki. Igrala je za Voždovac, Jedinstvo Tuzlo, atenski Pagrati, Celje in Crveno zvezdo, kjer je bila nazadnje tudi športna direktorica.
Po končani športni karieri je zašla v svet kriminala, kamor jo je potegnil njen mož Srećko Ćirković, s katerim sta se spoznala v Grčiji, skupaj pa imata sina Nikolo. Ćirkovićeva je kmalu ugotovila, da njen mož, od katerega se je kmalu ločila, preprodaja ukradeno robo. "Odkupovati sem jo začela tudi sama, hodila v Švico, Italijo, Nemčijo, in v Beogradu odprla tako imenovani showroom. Tja je hodila elita, športniki, estradniki, politiki. V enem dnevu sem s krznom zaslužila celo 30 tisoč nemških mark," je povedala za Žurnal.
Toda to je bil "lahki kriminal", od katerega je prešla na težjega. Začela je načrtovati rope zlatarn in urarn, nekaj časa je bila na čelu zloglasne mednarodne tolpe, ki ji je policija nadela ime Pink Panter. Večinoma so delovali v Grčiji, nakradeno zlatnino, dragocene ure, krznene plašče v vrednosti na milijone evrov pa prodajali večinoma v Beogradu.
Svoj način ropanja je označila kot "sofisticiran": "Na začetku smo se z avtomobilom zaleteli v izložbo lokala, potem pa so zlatarji začeli umikati dragocenosti, in smo se lotili drugačnega načina. Fantje, oblečeni v črno in s fantomkami na glavah, so s sekirami razbijali vitrine. Videti so bili nevarni, čeprav so morda grozili z lažnimi pištolami, zaradi stekla, ki je letelo povsod, pa so se uslužbenci ustrašili in stisnili v kot. Nikdar nismo prelivali krvi, nihče ni bil ranjen." V objekte je vlamljala nenadno, običajno z avtomobilom, hitro je vstopila, ukradla blago in še hitrejše izstopila, vse skupaj je trajalo od 40 sekund do minute ali dveh.
Seveda je nenavadno, da je na čelu kriminalne združbe ženska, a Ćirkovićeva pravi, da so jo v podzemlju spoštovali: "Nikoli se nisem zapletla s kakšnim kriminalcem. Na ta način bi postala 'sponzoruša', tako pa sem ohranila kredibilnost."
Pobeg iz zapora
Ćirkovićevo so prvič ujeli leta 2006 v Grčiji, po ropu draguljarne. Njo in njenega prijatelja so ustavili med rutinsko kontrolo in v avtu našli pajser. V zaporu je bila skoraj tri leta, nato je štiri leta spet organizirala rope. Leta 2012 je spet pristala za rešetkami, a je iz temeljito zastraženega zapora Korydallos po štirih mesecih pobegnila.
Pobegnila je med slikanjem direktorjeve pisarne v zaporu. Zelo lepo in dobro slika, zato so ji naročili, da poslika zapor – "kot Michelangelo Sikstinsko kapelo," pravi. S pomagačem je iz zapora po slikanju odkorakala prav iz direktorjevega urada, pazniki jima sploh niso namenili pozornosti. Čirkovićeva je prva ženska, ki ji je uspelo pobegniti iz grškega zapora, zato so ji nadeli vzdevek Zmajeva ženska.
Atenska policija jo je ponovno prijela štiri mesece kasneje. Junija 2013 so jo obsodili na 12 let zapora. Grško sodišče je ugotovilo, da je njena skupina sodelovala v 1666 ropih, pri čemer se je 116-krat z avtom zaletela v izložbo.
Izpustili so jo avgusta 2017: "Nisem se mislila odpovedati kriminalu, je pa bila moja ekipa zdesetkana, eden je bil poškodovan, dobil je naboj, dva sta bila v zaporu, ostala sta samo še dva ali trije. Sprevidela sem, da ne morejo okrasti niti trafike, kaj šele, da bi odnesli rolekse. Poslala sem jih nazaj v Srbijo, skrila orožje in se vrnila še sama. Leta 2018 sem končala s kriminalom."
Avtobiografija
Čeprav je bila dvajset let neulovljiva voditeljica mednarodne kriminalne združbe, je v oddaji RTL Direkt povedala, da je svoje mladostne nepremišljene podvige drago plačala: "Sem kombinacija nezdružljivega, ženska, ki v sebi nosi paradokse. Zdaj vem, kaj sem storila narobe, a moj uporniški značaj, avanturistični duh, hitro pridobljen denar, neomejena svoboda, to je bilo tisto, kar me je gnalo." Trdi, da v življenju ničesar ne obžaluje, žal ji je le časa, ki ga je zapravila, ko se je ukvarjala s kriminalom.
V času, ko ga je preživela v zaporu, ni le slikala, temveč je tudi spisala svojo avtobiografijo. Knjiga z naslovom Jaz, Pink Panter bo zdaj izšla tudi v slovenščini. Svojo knjigo pa bo predstavila tudi slovenskim bralcem – v začetku oktobra v Ljubljani. Eno poglavje v knjigi je celo posvetila svojemu življenju v Celju, na katerega ima najlepše spomine. Po njeni življenjski zgodbi pa bodo posneli celo serijo.
View this post on Instagram
Psihologija posnemovalcev: so za krvave morilske pohode res krivi mediji in kriminalne serije?
Novo na Metroplay: "Potem te življenje pokliče" | N1 podkast s Suzano Lovec