Uredništvo | 29. 7. 2024, 09:42
Saša Lendero razburila s kritiko otvoritvene slovesnosti olimpijskih iger: na njen zapis se je ostro odzvala Salome
Pevka je prepričana, da simbolika na otvoritveni slovesnosti nima ničesar opraviti z bistvom olimpijskih iger.
Zdi se, da je otvoritvena slovesnost 33. olimpijskih iger, ki se odvijajo v Parizu, razdvojila občinstvo. Po spletu so se kmalu po dogodku razširila različna namigovanja na domnevno simboliko, ki naj bi jo uporabili organizatorji dogodka. Zgražanju nad prireditvijo se niso izgonili niti nekateri slovenski estradniki, najbolj je odmeval kritičen zapis Saše Lendero, ki je jasno izrazila, da ne vidi povezave med "simboliko otvoritvene ceremonije in bistvom olimpijskih iger."
"Odsekane glave, goli moški na krožniku ... "
"Vse sprejemam, spoštujem drugačnost, različnost življenjskih stilov, nazorov ... a kljub temu ne razumem, kaj imajo odsekane glave, goli moški na krožniku pred omizjem drag queen transvestitov (ki v postavitvi močno spominjajo na Zadnjo večerjo), jezdec, ki asociira na četrtega jezdeca apokalipse, nerodni drag plesni nastopi in podoba rogatega bika opraviti z olimpijskimi igrami," je na Facebooku zapisala pevka.
"Mar naj ne bi bilo sporočilo mir, poštenost tekmovanja, povezovanje in predstavitev najboljših športnikov sveta?" je vprašala. "Žal mi je, jaz povezave med simboliko otvoritvene ceremonije in bistvom olimpijskih iger ne vidim," je dodala in nagovorila svoje sledilce: "Pa vi? Če jo, prosim razvetlite tudi mene."
"Ko te drag liči za poroko, je vredu ... "
Njen zapis je požel večje število všečkov, komantarjev in delitev, odzivi pa so bili precej razdvojeni. Odzvala se je tudi ena najbolj znanih trans žensk pri nas Christa Žentiily - Salome, ki je zapis pevke razumela kot nesprejemanje transspolnih oseb: "Ko te drag liči za poroko, je vredu. Ja, tudi mi želimo mir in sprejemanje nas, ki smo odrinjene na rob," je očitala pevki.
"Sem transpolna ženska, ki se borim da preživim to odganjanje in hvala tebi in tebi podobnim, ki širite sovraštvo nad nami. Tudi mi del smo del družbe. Sprejmite to že enkrat," je zaključila.
Saša Lendero je v svojo obrambo zapisala, da jo je na poroki ličila "zelo lepa in srčna oseba, ki je hkrati tudi drag" in poudarila, da je to niti najmanj ne moti. "Nikoli me ni in verjetno si opazila, da sem se vedno zavzemala za spoštljiv in sprejemajoč odnos do vseh drugačnosti. Ne želim si, da bi bili vsi enaki. In dobro veš, da sem nastopala tudi v podporo in priznanje vaši skupnosti. Da se ve, da smo vsi ljudje. Eni malo boljši, drugi malo slabši ... " je odvrnila.
Po mnenju pevke bi moral prevladovati le športni duh
Dodatno je pojasnila, da nima nič proti transspolnim ali istospolnim osebam, ampak jo je zmotila "simbolična, groteskna ritualizacija (ki z odkrito simboliko prikriva drugo, globljo simboliko) ter seksualizacija", ki po njenem okusu ne sodi na olimpisjke igre. "Za vsako stvar, predvsem za ideologije in pripadnosti je prostor in čas in tako je prav. Olimpijske igre pa naj bi bile, kolikor razumem, proste tega, zato, da bi prevladoval le športni duh, ki povezuje prav vse udeležence in gledalce," je menila pevka.
"Torej še enkrat - sprejemam te, zdiš se mi iskriva, pogumna in iskrena. Tako te vidim kot osebo ... ostalo pa me ne zanima, a sprejemam, ker sprejemam vse odtenke življenja," je zaključila pevka.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc