D.H. | 26. 8. 2024, 06:00
5 največjih škandalov na Netflixu, ki so šokirali javnost
Ko snuješ toliko vsebin kot Netflix, se prej ali slej zapleteš tudi v kakšno nepričakovano (ali pa pričakovano) kontroverznost. Od nedavne tožbe zaradi obrekovanja v seriji Baby Raindeer do milijonskih kazni po spremembah v seriji Hiša iz kart, tu je 5 največjih Netflix škandalov zadnjih let.
Serija Dahmer razburila sorodnike žrtev
Psihološka drama Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story je posneta po resničnih dogodkih v življenju serijskega morilca Jeffreyja Dahmerja. Zelo nazorno razkriva njegove krute umore, aretacijo in sojenje. Igralec Evan Peters, ki je nastopil v naslovni vlogi, je v intervjujih poudaril, da so s serijo želeli izpostaviti zgodbe 17 ljudi, ki jih je Dahmer umoril, a so številni gledalci, vključujoč družine žrtev, trdili, da je serija izkoriščevalna do umorjenih.
Rita Isbell, sestra Erroll Lindsey, ki jo je Dahmer umoril, je v pismu za javnost med drugim zapisala: »Nihče me ni kontaktiral glede serije. Mislim, da bi me Netflix lahko vsaj vprašal, če se strinjamo in kako se počutimo o nastanku takšne serije. A me niso ničesar vprašali. Kar naredili so serijo.«
Isbellin bratranec Eric Perry je na Twitterju zapisal: »Ponovno podoživljamo travme. Zakaj? Koliko filmov, serij in dokumentarcev na to temo potrebujemo?« Kljub negativnim odzivom dela skupnosti je serija Dahmer še danes druga najbolj predvajana serija na Netflixu v prvem tednu po izidu.
Tožba zaradi obrekovanja v seriji Baby Reindeer
Bliskovito priljubljena drama Baby Reindeer je bila kmalu po izidu že zavita v škandal, ko so oboževalci na družbenih omrežjih našli resnično verzijo Marthe Scott, ženske, po kateri naj bi bila ustvarjena vloga zalezovalke.
Zgodba naj bi bila osnovana na resničnih dogodkih komika Richarda Gadda, ki je v seriji predstavljen kot Donny Dunn. Komik, ki si je denar služil tudi kot točaj v lokalnem baru, je nekega dne postregel čaj Marthi Scott, njuna kratka interakcija pa se razvije v strašljivo zalezovanje in kompleksne, psihološke igre.
Gledalci, ki so bili nekoliko bolj radovedni, so na podlagi načina pisanja Marthinih objav, kot so bile prikazane v seriji, na družbenih omrežjih našli Fiono Harvey, odvetnico, ki naj bi bila prav ta, ki je nekoč zalezovala komika Richarda Gadda.
Ko je bila njena identiteta razkrita, je Fiona nastopila v pogovorni oddaji Piers Morgan Uncensored, v želji, da si opere ime, a je bil učinek ravno nasproten. Pritisk javnosti se je povečal, Fiona pa je posledično zaradi obrekovanja vložila 50 milijonov težko tožbo proti Netflixu.
V filmu Bird Box so uporabljeni posnetki resnične nesreče
Netflixov postapokaliptični film Bird Box, v katerem je v glavni vlogi nastopila Sandra Bullock, je za prikaz uresničenja protagonistkine najhujše more med drugim uporabil posnetek nesreče tovornega vlaka, ki je bil leta 2013 puščen brez nadzora v mestu Lac-Megnatic v kanadskem Quebecu. Vlak je zdrsel po tirih v predmestje, tam iztiril in eksplodiral. Umrlo je 47 ljudi.
Kanadski parlament je ob izidu filma zahteval, da se film umakne in scena izbriše. Čeprav Neflix sprva ni želel izrezati problematične scene, pa so po dveh mesecih privolili in ob tem še zapisali: »Obžalujemo vso bolečino, ki smo jo povzročili skupnosti mesta Lac-Megantic.«
Kevin Spacey v tožbi zaradi seks škandala
Vrhunska politična serija Hiša iz kart (House of Cards), ki je bila leta 2017 na vrhu vseh lestvic gledanosti, je zašla v resne težave, ko se je Kevin Spacey, ki je nastopal v glavni vlogi, zapletel v seks škandal. Kevin je bil odpuščen, med številnimi tožbami, ki so ga doletele, pa so ga tožili tudi avtorji serije, ker naj bi zaradi škandala izgubili milijone dolarjev dobička.
Avgusta leta 2022 je potem vrhovno sodišče avtorjem serije dodelilo odškodnino v višini 30.9 milijonov dolarjev, ki jim jo mora izplačati Kevin Spacey.
Serija 13 Reasons Why prejela kritike zaradi prikaza samomora
Popularna najstniška drama 13 Reasons Why je bila označena za kontroverzno, še preden je bila aprila leta 2017 prvič predvajana na Netflixu. Problem, ki so ga izpostavili kritiki, je, da je v seriji preveč nazorno prikazan samomor.
V eni od epizod najstnica Hannah Baker stori samomor tako, da si prereže žile na zapestju. Zelo nazorna, kar 3 minute trajajoča scena je razburila celo stroko. Oglasili so se zdravniki in organizacije za preprečevanje samomorov, ki so pozvali Netflix, da serije ne objavi, a se je velikan pretočnih vsebin vseeno odločil, da serijo ponudi na ogled.
V publikaciji Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry so pozneje zapisali, da je po izidu serije število samomorov med najstniki v Ameriki poraslo za kar 28,9 %.