D.H. | 24. 9. 2024, 09:32
4 legendarne TV-serije (in ena TV-oddaja), ki so s kontroverznostjo razburile kritike in občinstvo
Televizijske serije, ki tudi več desetletij kasneje ne zdrsnejo v pozabo. so pogosto tiste, ki so uspele biti odraz družbenih sprememb, kulturnih vrednot in napredka. Tiste, ki so v času predvajanja (ali pa še danes) preizkušale meje sprejemljivega in sprožale nemalo razprav.
All in the Family (1971–1979)
Ameriška serija "All in the Family" je bila pionir na področju komedije. Spodbudila je obravnavo resnih družbenih vprašanj, kot so rasizem, seksizem, homoseksualnost in vojna. Glavni lik, Archie Bunker, je bil upodobljen kot konservativni možakar, ki se ni branil neprimernih in predsodkov polnih komentarjev. V času predvajanja je serija izzvala mešane odzive – nekateri so menili, da krepi stereotipe, drugi pa so jo videli kot satiričen pogled na ignoranco, družbeno problematiko in predsodke tistega časa.
Kaj je razburilo: Humor na račun občutljivih tematik je bil v zgodnjih sedemdesetih letih nekaj svežega, zato so ga mnogi dojemali kot preveč provokativnega. Kritiki so se spraševali, ali serija naslavlja družbene probleme ali jih le dodatno utrjuje.
The Simpsons (1989–danes)
Ko je animirana serija The Simpsons konec osemdesetih let prvič prišla na redni televizijski spored, je bila hitro označena kot neprimerna za družine. Pa čeprav serija temelji na najbolj tipični moralno-emocionalni konfiguraciji ameriške družine. Lik Barta Simpsona, uporniškega in nespoštljivega otroka, je postal simbol potencialno slabega vpliva na mladino. Poleg tega so epizode pogosto kar nekoliko zajedljivo obravnavale različne družbene, politične in verske teme, kar je razburjalo tako politične voditelje kot tudi starše.
Kaj je razburilo: Številni starši in konservativne skupine so serijo obtožili, da spodbuja neprimerno vedenje otrok in omalovažuje družinske vrednote. Kljub temu je serija kmalu postala nepogrešljiv del popularne kulture - in preživela vse do danes.
The Jerry Springer Show (1991–2018)
Čeprav gre za pogovorno oddajo in ne klasično televizijsko serijo, je udarni šov Jerryja Springerja nedvomno zaslužen za sloves ene najbolj kontroverznih televizijskih vsebin. Oddaja je bila znana po kaotičnih izbruhih gostov, ni pa manjkalo niti fizičnih obračuvanj, zato so bili varnostniki vedno v pripravljenosti. Oddaja je obravnavala najbolj kontroverzne teme, od ljubezenskih afer in prevar, do razžalitev in povsem izprijenih laži.
Kaj je razburilo: Kritiki so trdili, da oddaja izkorišča čustvene in osebne težave udeležencev ter izpostavlja gledalce senzacionalizmu in nasilju. Kljub temu je pogovorna oddaja ostala priljubljena prav zaradi šokantne narave.
South Park (1997–danes)
South Park je hitro postala ena najbolj kontroverznih animiranih serij, saj je v vsaki epizodi uspela dostaviti brezkompromisno kritiko vseh segmentov naše družbe in jo zapakirati v kolaž sočnih vulgarnosti ter izvrstno zastavljenega črnega humorja. Serija ves čas postavlja ogledalo družbi, zato se loteva širokega spektra tem, vključno z religijo, politiko, smrtjo in seksualnostjo, pogosto na način, ki izziva ustaljene norme. Pri tem pa se niti malo ne ozira na aktualne občutljivosti politično bolj korektne družbene struje.
Kaj je razburilo: Serija je bila deležna kritik zaradi nespoštljivega odnosa do delikatnih tematik in znanih osebnosti, na koncu pa je prav zaradi tega pridobila kultni status med oboževalci. Nekatere epizode so v določenih državah bile celo prepovedane.
Igra prestolov (2011–2019)
Čeprav gre za fantazijsko serijo, je Igra prestolov (Game of Thrones) med predvajanjem vzbujala veliko kontroverznosti zaradi grafičnih prikazov nasilja in spolnosti. Kompleksno zastavoljena zgodba je postavila nove mejnike televizijskih vsebin, neizprosno pa je klestila tudi po najbolj priljubljenih likih, kar je med občinstvom spodbudilo veliko čustvenih odzivov. V mešanici političnih spletkarjenj in brutalnega nasilja je Igra prestolov v času tretje sezone postala ena najbolj uspešnih televizijskih serij vseh časov.
Kaj je razburilo: Prizori spolnega nasilja in izkoriščanje ženskih likov so sprožili razprave o mejah tovrstnih vsebin na televiziji. Kljub temu je serija postala globalni fenomen in spodbudila razvoj kopice novih serij s fantazijsko tematiko.