Čeprav po poklicu ni voditelj, je v zadnjih letih pridobil ogromno medijskih izkušenj.
David Zupančič, javnosti znan kot zdravnik, specializant infektologije, pisatelj in avtor podkasta Umetnost lenarjenja, bo voditelj nove pogovorne oddaje TV klinika na RTV Slovenija. V 25-minutni popoldanski oddaji bodo obravnavali različne bolezni, njihove simptome, gosti, ki imajo osebno izkušnjo, pa bodo predstavili svojo zgodbo.
"Cilj pogovorne oddaje je, da gledalci med spremljanjem dobijo kakšno preprosto znanje, s katerim si lahko pomagajo. Tematike v oddaji bodo zelo široke. V eni oddaji bomo obravnavali mite in resnico zdravila Ozempic: ali res vse to, kar lahko preberemo in slišimo, drži. V oddaji bosta eden do dva gosta, en bo strokovnjak, drugi pacient, da slišimo obe plati. Vmes pa si bomo lahko ogledali tudi prispevke s terena. Tukaj sodeluje NIJZ, to je meni zelo pomembno, da je vse skupaj tudi zelo strokovno zastavljeno," je za Metropolitan povedal Zupančič na predstavitvi programskih novosti na nacionalni televiziji.
"V prvih oddajah bodo govorili o bolezni sodobnega časa izgorelosti, respiratornem sincicijskem virusu, ki ogroža predvsem malčke in starejše s pridruženimi kroničnimi boleznimi, športnih poškodbah itd. Ob koncu oddaje bodo v rubriki predstavili uporabne nasvete prve pomoči ali tehnik, s katerimi si lahko pomagamo sami, npr. kratke vaje iz čuječnosti, ki lahko pripomore k umiritvi," so sporočili z RTV Slovenija.
Vajen medijskega nastopanja v pogovoru prizna, da sta se na snemanju prve oddaje s TV-kamero hitro spoprijateljila in ujela. In zakaj ravno voditeljska vloga? "V bistvu se mi je zdelo, da lahko naredim veliko dobrega. Veliko se ukvarjam s komunikacijo znanosti, tudi po Instagramu in tam sem sam za vse. Scenarist, režiser, nastopajoči in se bolj posvečam infektološkim temam, ker to vem in znam. Tukaj imam ekipo, ki napiše scenarije, priskrbi goste in z njimi vse uskladi. Vidim neko priložnost zame, da se karierno razvijem in da lahko naredim veliko dobrega Sloveniji," pove za Metropolitan o novem kariernem izzivu.
Z vse večjo medijsko izpostavljenostjo pa si posledično tudi bolj na udaru kritik, tako pozitivnih kot negativnih. "Z leti sem dobil ogromno trde kože. Komentarjev pod novicami o zdravnikih in cepljenjih ne berem. Pomembno je, da delaš stvari, za katere so dobre, empatične in uporabne. V glavi si moraš narediti en preskok, da en poljuben človek doma, jezno pred svojo tipkovnico ne spremeni dejstva, kaj si ti in kaj delaš. Moram reči, da mi je to kar uspelo."
David Zupančič je vse bolj uveljavljeno ime. Po izjemno uspešnem knjižnem prvencu Življenje v sivi coni, ki mu je sledila knjiga Znanost mirnega življenja, se pripravlja na izid že tretje knjige, ki jo načrtuje v aprilu. "Podobna je prvi knjigi. V njej govorim o medicinskih anekdotah, delim razmišljanja o naši službi ..." nam razkrije malo vsebine in doda, da ga čakajo še manjši popravki, sicer pa že komaj čaka, da pride na police knjigarn.