Uredništvo | 16. 8. 2024, 09:09
Fenomen Esmeralde v Sloveniji: situacija je postala tako kritična, da so se delavci odločili za 'upor'
V Sloveniji je bila v 90. letih prejšnjega stoletja priljubljenost telenovel na vrhuncu, a nobena ni pustila tako globokega pečata kot mehiška telenovela Esmeralda.
Ljubezenska zgodba med slepo Esmeraldo in bogatim zdravnikom Joséjem Armandom je osvojila srca Slovencev in postala del vsakdanjih pogovorov. Vendar je njen vpliv segel mnogo dlje in prerasel televizijske zaslone.
Statistični urad Republike Slovenije (SURS) je v tistem času zbiral podatke le s pomočjo terenskih anketarjev, danes pa uporablja tudi druge, sodobnejše načine. "Konec 90. let prejšnjega stoletja je SURS uvedel telefonsko anketiranje. To je najprej potekalo kar iz pisarn, pozneje pa je bil vzpostavljen anketni studio s sistemom avtomatskega dodeljevanja telefonskih številk za klicanje," so zapisali na njihovem profilu na Facebooku. Ob tem pa so delili še zabavno anekdoto, ki je povezana prav s fenomenom Esmeralda:
"Med predvajanjem priljubljene mehiške nadaljevanke Esmeralda so se telefonski anketarji 'uprli' in v popoldanskih urah niso želeli opravljati klicev, saj v tem času anketiranci niso dvigovali telefonov ali pa so zelo nejevoljni odklonili sodelovanje."
Anketiranje med predvajanjem Esmeralde je tako postalo praktično nemogoče. Vpliv Esmeralde pa je segel še naprej ...
Imena novorojenčkov
Vpliv Esmeralde ni bil omejen zgolj na visoko gledanost telenovele, ampak je bilo mogoče zaznati tudi pri imenih novorojenih deklic. Statistični urad Republike Slovenije je zabeležil zanimiv trend, ki kaže, da se je kar polovica vseh prebivalk Slovenije z imenom Esmeralda rodila med letoma 1991 in 2000, torej v obdobju, ko je bila mehiška nadaljevanka na vrhuncu priljubljenosti. Starši so se pri izbiri imena za svoje otroke očitno zgledovali po dobrosrčni in junaški protagonistki, kar kaže na močan kulturni vpliv omenjene telenovele.
Kulturni fenomen telenovele Esmeralda
Esmeralda ni bila zgolj še ena ljubezenska zgodba, ampak kulturni fenomen, ki je v Sloveniji pustil trajen pečat. Poleg vpliva na učinkovitost dela in izbiro imen za novorojenčke je vplivala tudi na splošno družbeno klimo. Ljudje so se zbrali pred televizijskimi zasloni, razpravljali o zgodbi in likih, ulice so bile v času predvajanja prazne, vsebina nadaljevanke pa je bila redna tema pogovorov v družinah, službah, šolah, med prijatelji in sodelavci.
Zgodba o Esmeraldi je odraz časa, ko so telenovele krojile večere in oblikovale precejšen del vsakdanjika številnih Slovencev. Njena priljubljenost je bila tolikšna, da se je še danes spominjamo kot enega najbolj izstopajočih televizijskih fenomenov tistega časa. Prikazuje moč televizijskih vsebin pri oblikovanju družbenih trendov in kulture, saj Esmeralda ni bila zgolj nadaljevanka, ampak pravi kulturni fenomen.
Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice