Njegova življenjska zgodba je polna bolečine, tragedij in nepredstavljivih preizkušenj, a kljub temu je uspel premagati najtemnejše trenutke in se dvigniti med največje zvezde filmskega sveta.
Feđa Štukan je danes eden najbolj prepoznavnih filmskih igralcev na Balkanu, znan po izjemno avtentičnih upodobitvah kompleksnih likov. Toda njegove vloge, ki so mu prinesle svetovno slavo, niso le igra, temveč dejansko odsev njegovega razgibanega in težkega življenjskega potovanja – od tragedij in kriminala do uspeha. Njegova neverjetna življenjska pot je zgodba o premagovanju najhujših preizkušenj; in na njegovi poti takšnih res ni manjkalo ...
Našel dedka, ki se je obesil
Čeprav je odraščal v ugledni družini, je bilo njegovo otroštvo vse prej kot srečno. Pri petih letih je v domačem hodniku našel obešenega dedka, kar je v njem pustilo rane, ki se nikdar niso zacelile. Kljub finančni stabilnosti staršev - mama in oče sta si kruh služila kot ugledna arhitekta - se spominja predvsem občutkov osamljenosti in strahu. Že pri enajstih letih je bil priča brutalnemu umoru, kar ga je še globlje potisnilo v svet kriminala. Kot najstnik je z družbo kradel avtomobile in oblegal biljardnice, kjer je preživljal večino svojega časa.
Ko se je leta 1992 začela vojna v Bosni in Hercegovini, se je Feđa, ki mu je tedaj zaradi streljanja v enem od klubov v Črni gori grozilo sojenje za poskus uboja, pridružil specialnim enotam vojske BiH. Med balkansko morijo je doživel grozljive prizore, ki so ga psihično povsem zlomili. Po poskusu uboja sovražnika, ki ga, kot sami pravi, k sreči ni zadel, je poiskal pomoč v psihiatrični bolnišnici. Tam je preživel leto dni, kjer se je boril predvsem z lastnimi demoni in travmami. Vojna ga je zaznamovala z diagnozama posttravmatske stresne motnje in psihopatije.
Dekle našel mrtvo v kadi
A najhujše obdobje njegovega življenja je šele sledilo. Ko je sredi devetdesetih posegel po drogah, so slednje zanj postale demon, ki je rasel iz dneva v dan. Demon, ki ga je s svojimi ostrimi kremplji vse bolj in bolj stiskal v grozeč objem smrti.
"Drogiral sem se na avtobusu, v tramvaju, za mizo v kavarni, na ulici, v parkih ... To sem počel 20-30 krat na dan, približno vsake pol ure. Potreboval sem okoli 250 evrov na dan. Kako sem prišel do toliko denarja, me ne sprašujte, ampak sem ga. Nekoč sem dedku ukradel 3000 mark, ki jih je hranil za pogreb … V mestu sem poznal vse odvisnike, vendar ni bil nihče slabši od mene. Lahko sem si vbrizgal trikrat večjo količino droge kot drugi in ostal na nogah. Rad sem dal v žlico čim več droge in čim manj vode, da bi bil 'fleš' čim močnejši," je brez sramu pojasnjeval danes po vsem svetu priljubljeni igralec.
View this post on Instagram
Kot je pojasnil danes 50-letni Feđa Štukan, je k njegovi poti v pogubo prispevala tudi smrt njegovega dekleta Mirne: "Najtežji trenutek v mojem življenju je bila smrt moje Mirne. Našel sem jo mrtvo v kadi! Poskušal sem jo dvigniti iz kadi, vendar nisem mogel dvigniti njenega ledenega in otrdelega telesa. Dotikal sem se njenega obraza in jo poljubljal. Štiri dni kasneje sem jo položil v grob. Spal sem v njeni sobi in mesece kričal od bolečine. Nato sem začel hoditi ven, povzročati težave v mestu, vsi so me izogobali. Bil sem povsem uničen! Želel sem, da me nekdo ubije, ker sam nisem imel poguma, da bi to storil. Dolgo sem krivil sebe za to, čeprav nisem bil kriv. Poskušal sem piti, da bi z alkoholom otopel svoja čustva in jih zmanjšal na minimum. To je stvari še poslabšalo. Postal sem agresiven. To je bil začetek mojega norenja, ki me je na koncu pahnilo še globlje – v heroin."
Večkrat je bil klinično mrtev
Njegova odvisnost je trajala 15 let, v tem času pa je bil zaradi predoziranja večkrat klinično mrtev. Heroin je postal njegov vsakdanjik, družina pa je nemočno spremljala njegov propad. "Bil sem večkrat klinično mrtev zaradi predoziranja. Možganske funkcije so bile ničelne, srce ni bilo aktivno. Videlo se je, da tam ni ničesar, česar bi se moral bati. Enkrat sem doživel takšen 'fleš', da me je takoj ubil. Življenje se ni ugašalo postopoma in tudi ni postopoma oživelo – ugasnilo je v trenutku in se v trenutku vrnilo. Minilo je dvajset minut. Smrt in življenje sta se združila, ni bilo občutka prehajanja časa," je v svojem slogu za Kurir pojasnil Feđa Štukan.
Prelomnica je prišla ob rojstvu nečakinje Romane. Ko je deklico prvič držal v rokah, je spoznal, da mora spremeniti svoje življenje. Po zadnjem odmerku se je zaprl v sobo in se z močjo volje osvobodil odvisnosti.
Dvignil se je kot feniks iz pepela
Po vojni in boju z odvisnostjo je Feđa našel smisel svojega obstoja v igralski umetnosti. Brez zaključene srednje šole je ponaredil spričevalo in se vpisal na akademijo scenskih umetnosti v Sarajevu. Njegov talent je hitro zasijal. Danes je znan po vlogah v številnih filmih in serijah, vključno s hollywoodskimi produkcijami, kot so Kursk – zadnja misija, Popoln dan in Otrok 44. Posebej ponosen je na vlogo v seriji Nečista kri, v kaeri je moral obvladati srbski jezik z albanskim naglasom.
Med drugim je zaigral v filmu V deželi krvi in medu, ki ga je režirala legendarna Angelina Jolie, s katero je stkal prav posebno vez. "Prišel sem na avdicijo pri Angelini in jo uspešno opravil. Kasneje sva postala prijatelja. Brad in Angelina sta botra moji hčerki Aji. Imamo podobne življenjske izkušnje, še posebej Angelina in jaz. Tudi Brad je bil malce 'odštekan', a Angelina je šla v vsem do skrajnosti, tako kot jaz. Le da je ona odrasla v družini z oskarji, kar vse skupaj malo drugače prikazuje. Ko si na dnu, to pravzaprav nima velike razlike. Dno je povsod po svetu enako. Prav ta podobna življenjska zgodba naju je močno povezala," je pojasnil Feđa Štukan.
Feđa danes svojo zgodbo uporablja za ozaveščanje o nevarnostih odvisnosti in posledicah napačnih življenjskih odločitev. Posveča se igralski karieri in je predan družini, svoji hčerki Aji, ki je izjemno nadarjena športnica, in ženi Amri, ter strastem, kot sta letenje in padalstvo. Njegova zgodba je brez dvoma dokaz, da lahko človek premaga tudi največjo stisko in se dvigne iz največjega brezna ...
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov