Na RTV Slovenijo je prišla leta 1994 še kot študentka, zdaj pa se vrača pred televizijske kamere.
Na nacionalko je vkorala že kot študentka in ji vse do danes ostala zvesta. V vseh teh letih je dobila kar nekaj ponudb za delo z različnih področij, a nobena ni bila dovolj mamljiva, da bi jo sprejela. Danes se Manica Janežič Ambrožič pred TV-kamere vrača kot voditeljica Odmevov. Delo v nacionalnem mediju ji je pisano na kožo, saj zagovarja javni interes. Zadnjih sedem let je delala v uredništvu in opravljala predvsem uredniške funkcije, vodila je različne projekte; evropske in ameriške volitve, urejala je oddajo Globus, bila je urednica Odmevov ... Med letoma 2018 in 2021 je bila tudi odgovorna urednica informativnega programa na RTV Sloveniji.
"Vsakič, ko sem se v sedmih letih pojavila pred kamerami, moram priznati, da sem uživala. Studio imam izjemno rada, to me poganja. Vesela sem, da sem po sedmih letih pretežnega urednikovanja spet v studiu. Če malo parafraziram: 'Preizkusila sem različne avtomobile in povsod so mi bili izzivi zanimivi, zelo domače pa se počutim v tem voditeljskem avtomobilu.' Tako da se že zelo veselim," je za Metropolitan povedala Manica Janežič Ambrožič, ki se bo pridružila preostalim voditeljem Odmevov. To so Rosvita Pesek, Tanja Starič in Igor E. Bergant.
Novo poglavje v prenovljenem studiu
Njen prihod na novo delovno mesto pa je še dodatno popestril prenovljeni studio. Tehnološko izpopolnjeni "videowalli" ponujajo možnosti za jasneje predstavljene vsebine dnevnoinformativnih oddaj. Po dobrem desetletju so tako vse dnevnoinformativne oddaje in rubrike dobile novo, sodobnejšo podobo, so sporočili z RTV Slovenija.
"Nov studio nam prinaša ogromno možnosti za predstavljanje informacij na čim bolj jasen in transparenten način. In to je ključno. Oddaja Odmevi še vedno temelji na pogovorih z gosti, in to še vedno ostaja ključna zaveza tega medija. Verodostojne informacije postavljati v neki kontekst z gosti in analizo. Ni lahko sprejeti novih stvari, ampak človek se hitro navadi. Nov studio je v bistvu tako dober, da ponuja veliko novih priložnosti, in nanje se je v bistvu treba še malo navaditi. Zelo se veselim tega izziva," vzhičena pove za Metropolitan, pred kamerami pa jo boste prvič lahko videli že nocoj ob 22.10 na SLO 1.
V medijski hiši RTV Slovenija se je, kot že rečeno, preizkusila v različnih vlogah, uredniških in voditeljskih, ampak pravi, da je urednikovanje zelo pomembno in odgovorno delo, ki pa je večkrat spregledano. "Moj poklon urednikom, ki krvavijo za neko oddajo in dajejo vse od sebe zato, da na koncu še njihovi starši rečejo: 'Kaj si pa danes počela?' /Nasmeh)," deli lastne izkušnje. "Urednik je tisti, ki mora presoditi vse, vsak dan znova, to ja, to ne. Uredniško delo premalo prepoznavno kot pomembno."
Gostje se izmikajo
Ustvarjalci Odmevov si prizadevajo, da bi v studiu imeli ključne sogovornike dneva, ampak gostov pred kamero ne dobijo vedno. "Ko so teme problematične, se gostje izogibajo, ne želijo se soočati tudi zato, ker danes lahko svojo plat zgodbe pripovedujejo na družbenih omrežij. Ne bi se radi v živo soočili s kritičnimi vprašanji novinarjev ali nasprotnikov. Tudi to je ena od posledic družbenih omrežjih, da ljudje v tišini svojih računalnikov napišejo svojo zgodbo in pravijo: 'Jaz sem svoje že povedal.' Želimo si, da bi pri ključnih temah v studio prihajalo čim več ljudi," je dejala Ambrožič, ki nam je zaupala še svojo intimno željo.
"S svojim prihodom na Odmeve si kot voditeljica želim, da bi imela čim več nekih svojih, svežih gostov. Mislim, da moramo biti tudi pogumnejši pri temah. Da včasih kakšna tema, ki je zunaj okvirjev, zelo dobro 'zažge'. Mislim, da se moramo malo bolj upreti. Danes ljudi res zanima zelo veliko stvari, mogoče takšne teme, ki se včasih niso toliko pojavljale v osrednjih informativnih oddajah, zdaj pa se čedalje bolj."
Umetna inteligenca v medijih
Umetna inteligenca prinaša veliko priložnosti, ampak hkrati še več pasti za verodostojno novinarstvo, opozarja Manica J. Ambrožič. "Še vedno moramo ohranjati možnost preverjanja: torej vsaka informacija, ki je pridobljena s pomočjo umetne inteligence, mora biti, preden gre do ljudi, preverjena. Mislim, da je treba umetno inteligenco jemati z veliko previdnostjo in skrbjo, kot je mogoče slišati ali videti na prvi pogled. Med mladimi in študenti je trenutno v porastu. Chat GPT je postal neko orodje, ampak menim, da nič ne more nadomestiti analize človeka s preverjenimi informacijami in širšim pogledom. Vsak dan dobivamo novice, ki prihajajo z različnih koncev in se mora urednik odločiti, kaj objaviti in kaj ne."
Luka Dončić in Kim Kardashian v lažni spletni debati
Kot novinar je zelo pomembno prepoznati lažno novico. Pred dnevi smo lahko v nekaterih medijih, tako tujih kot domačih, zasledili novico, da naj bi Kim Kardashian pokazala zanimanje za slovenskega košarkarskega superzvezdnika Luko Dončića, ki je postal član Los Angeles Lakersov. Na Instagramu naj bi spraševala, kdaj bo Dončić zaigral za ekipo, in ob tem izrazila željo, da bi ga spoznala. V komentarju uradne objave Lakersov naj bi celo zapisala: "Želim se naučiti slovensko." Dončić naj bi ji na to šaljivo odvrnil: "Ne, prosim, ne." Kmalu pa se je izkazalo, da gre zgolj za izmišljeno zgodbo ene od spletnih strani, znane po objavljanju lažnih šaljivih novic.
Kim Kardashian’s comment on Lakers IG.😭
— Abochie (Fan) 🧘🏽♂️ (@_abochie) February 10, 2025
Luca Doncic’s reply 🤣 pic.twitter.com/TOWd93ozS7
In kako po besedah izkušene Manice J. Ambrožič prepoznati lažne novice: "To je stvar modrosti, zrelosti urednika, novinarja in voditelja. Zakaj je človek še vedno pomemben? Zakaj tega ne smemo prepustiti strojem? Ker se morajo v tebi prižgati vsi alarmi, ali bi Kim Kardashian in Luka Dončić tako komunicirala na družbenih omrežjih? Moramo vztrajati pri nekem premisleku človeka, z izkušnjami, znanjem, vedenjem, s kilometrino, zato je ta odgovornost toliko bolj pomembna. V novinarstvu v bistvu premalo poudarimo odgovornost in preverjene informacije ter zaupanje. Če želimo, da bo javnost imela zaupanje v nas, moramo narediti vse, kar je v naši moči, da si to zaupanje vsak dan znova zaslužimo. Menim, da je tukaj tudi ključna naloga ustvarjalcev Odmevov, da so zaupanja vredna oddaja, z analizo, s postavljanjem v kontekst in s preverjenimi informacijami."
Ob tem še poudari, da je bilo veliko lažnih novic v zvezi z vojno v Ukrajini in vojno v Gazi. "Mislim, da smo v zadnjih letih dobili kar nekaj zelo pomembnih lekcij na tem področju. Opazovali smo, kaj vse prinesejo dezinformacije, lažne novice, tudi 'deepfaki' (tehnologija, ki z združevanjem in manipuliranjem obstoječih videov ter fotografij ustvari nov ponarejen posnetek, op. a.). Videli smo, kako enostavno je v bistvu zmanipulirati javno mnenje, ki se odloči v eno ali drugo smer. Na takšen način se vpliva oz. vmešava v volitve. Ti nekaj prodaš, nekaj spromoviraš, ni nujno, da je pravilno, ampak prodaš na način, da ljudje verjamejo. In potem si že svoje naredil."
Novo na Metroplay: Zemlja omogoča, da se zgodi čarovnija | N1 podkast s Suzano Lovec