Uredništvo | 15. 12. 2023, 08:05
Vesna V. Godina: "Mož me je večkrat spravil v stanje, ko bi ga lahko ubila, skuhala iz njega golaž in ga dala pojesti psom ..."
Razvpita znanstvenica na zakon nima ravno najboljših spominov.
Dr. Vesna V. Godina je ena najvidnejših slovenskih akademičark: antropologinja, profesorica in znanstvenica, s katere stališči, ki jih razgrinja tudi v branih kolumnah, se lahko močno strinjate ali pa goreče ne strinjate, vsekakor pa z njimi vedno pritegne pozornost.
V nedavnem intervjuju, ki ga je dala za Ono Plus, je spregovorila tudi o nasilju v družbi, ki postaja vse večji problem: vse več je nasilja v šolah, med starostniki in tako dalje.
Godina je prepričana, da se nasilje med nami širi s takšno lahkoto, ker je vse več posameznikov, ki nimajo vesti. Za to je dala milo rečeno zanimiv primer: "Študentom rada rečem, da me je, dokler sem bila poročena, mož večkrat spravil v stanje, ko bi ga lahko ubila, skuhala iz njega golaž in ga dala pojesti psom. Tega seveda ne narediš, ker imaš vest," je bila slikovita.
Morda vas zanima tudi:
"A potrošniška zbirokratizirana družba, za katero je značilna kultura narcisizma, potrebuje posameznike brez vesti. Tudi pri nas. Vidimo, da so ljudje nasilni, nasilje snemajo, ga delijo na družbenih omrežjih. Vse, kar jih zanima, so všečki. Nasilje vidijo kot sredstvo za dosego všečkov in to se jim ne zdi sporno. Dokler imate takšno družbo, etičnega vedenja ne morete pričakovati," je prepričana.
Slovenija je postala podobna Ameriki
Godina je v pogovoru povedala tudi, da namerava po upokojitvi "zapustiti družbo", saj zelo težko prenaša odsotnost moralno-etičnih vrednot, zmaterializiranost, tekmovalnost za več dobrin in to, da je za dosego tega cilja dovoljeno vse. To bo storila tako, da bo našla družbo, ki "ni tako potrošniško birokratsko narcistično deformirana, kot je že slovenska".
"Pred dvajsetimi leti bi lahko ostala v Ameriki, ampak nisem, ker sem rekla, da v takšni družbi nočem živeti. Zdaj pa vseeno živim v takšni, le da z bistveno nižjo plačo. A na svetu še ostajajo družbe, ki niso takšne. Mislim, da tam lažje živiš," je optimistična.
Jasna je bila, da ne bo pogrešala nikogar in ničesar. "O Sloveniji radi govorimo s presežniki, a to je danes izrazito spervertirana družba. Zato ne vem, kaj bi lahko pogrešala."