Možnosti, da bi nekdo zadel na loteriji, so izjemno majhne. Statistično gledano je verjetneje, da nas bo zadela strela, kot da bomo izbrali srečko z glavnim dobitkom.
Ko je na voljo na milijone možnih kombinacij, bi morali vplačati veliko loterijskih listkov, če naj bi si izboljšali možnosti, da domov odnesemo glavni dobitek.
In natanko to je naredil romunski ekonomist po imenu Stefan Mandel s pomočjo vlagateljev in sindikata – imenovanega International Lotto Fund ali ILF – prek katerega so s skupnimi napori zadeli na kar 14 loterijah po vsem svetu.
V intervjuju, ki je objavljen na YouTubu, je Mandel pojasnil: "Teoretično lahko vsak kupi vse možne kombinacije. Vsak srednješolec lahko izračuna, koliko in kakšne so te kombinacije."
Mandel se je tako med drugim odločil za loterijo v Virginiji, kjer je mogoče vplačati izbor šestih številk izmed 44, ki jih imajo sicer na voljo. To namreč pomeni, da je mogočih 'le' 7.059.052 kombinacij. Kar je očitno nekaj dobrega, če tako pravi Mandel.
"Večje možnosti imaš, da zadeneš na tradicionalni loteriji, če si iz nekega razloga sploh želiš sodelovati pri igri."
Naslednji argument, ki je temu govoril v prid, pa je, da Virginia posameznikom omogoča nakup vstopnic in tiskanje lističev na domu, zaradi česar je celotna operacija potekala manj neprijetno in nerodno kot bi, če bi morali to opraviti na blagajni – potrebovali so samo 30 računalnikov.
Februarja 1992 se je njegov sindikat odločil stopiti v akcijo za jackpot v višini 27 milijonov dolarjev. In ker so se odločili vplačati vse loto kombinacije, so poleg glavnega zadetka nabrali še 900.000 dolarjev dodatnih nagrad za lističe, ki so se uvrstili na drugo, tretje, četrto mesto in tako naprej.
14 mednarodnih agencij je nato preiskovalo tako Mandela kot ILF – vključno s Cio in FBI, a so bili vsi po vrsti oproščeni vsakršnih obtožb.
In kje je zdaj Mandel? Če gre verjeti medijem, ta vse svoje dneve preživlja v hiši na plaži na nekem oddaljenem otoku ob obali Avstralije.
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov