Uredništvo | 11. 1. 2024, 12:02

Oranžnorumena svetloba razburja Ljubljančane: zakaj mesto ponoči "gori"?

Posnetek zaslona/Facebook objava

Ste opazili nenavadno močno svetlobo, ki ponoči žari nad delom Ljubljane pri Stožicah, vidna pa je z več koncev mesta? Prebivalci se sprašujejo, kaj je oranžnorumeni pojav, ki se širi v nebo vse do jutra. 

Med tednom je bilo v Ljubljani zvečer mogoče opaziti oranžnorumeno svetlobo, ki ni izginila vse do zgodnjih ur, videti pa jo je mogoče iz različnih delov Ljubljane, čeprav njen izvor sega na območje Stožic, poroča N1. Svetloba je tako močna, da nekatere spominja na ogenj, vendar pa brez skrbi, prestolnica ne gori, so zapisali. 

Izvor svetlobe se skriva v lučeh, ki jih na stadionu Stožice uporabljajo za gojenje trave. Svetloba se iz luči širi v nebo, uporabljajo pa jo pozimi, ko ni dovolj sonca, ker učinkovito skrbi za regeneracijo trave po tekmi in drugi uporabi, so za N1 pojasnili iz zavoda Šport Ljubljana.

Luči uporabljajo vsako zimo, in sicer večinoma ponoči. Svetloba se močneje odbija v nebo, kadar v Ljubljani prevladuje oblačno ali megleno vreme. Čeprav ne gre za ogenj, ki bi ogrožal mesto, pa takšen sistem za gojenje trave ni tako nedolžen, kot se zdi na prvi pogled. Podobno kot druga svetila prispeva k svetlobnemu onesnaževanju, kar ima negativne posledice za ljudi in živali. 

Pri ljudeh se to najbolj odraža v motenem spancu, ker ovira tvorjenje melatonina, neprijetno je tudi bleščanje, ki moti pri vožnji avtomobila. Svetloba prav tako vpliva na življenje in selitev ptic, netopirjev, žuželk in drugih živali.

V Sloveniji želijo uvesti poskus regulacije prekomernega osvetljevanja okolja s predpisi v Uredbi o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja, ki tudi določa, da se za razsvetljavo lahko uporabljajo le svetilke, ki svetlobe ne oddajajo navzgor.

Novo na Metroplay: "Jedrska vojna je realna" | N1 podkast s Suzano Lovec