N.Z. | 18. 5. 2023, 15:04
Po Twitterju krožijo načrti Putinovega ’volčjega brloga’, komentarji pa: "To je čista paranoja!"
Na ruskem spletu so se pojavili arhitekturni načrti podzemnega kompleksa pod Putinovo palačo ob Črnem morju. Detajli so naravnost osupljivi.
Arhitekti, ki so zasnovali sodobno črnomorsko palačo Vladimirja Putina, so mislili na vse.
60 kvadratnih kilometrov velik in milijardo dolarjev vreden kompleks, postavljen na pečini s pogledom na Črno morje, premore razkošje, ki si ga lahko želi vsak avtokrat.
Kot je nekoč že razkrila preiskava zaprtega ruskega disidenta Alekseja Navalnega, naj bi palača premogla svojo cerkev, pristajališča za helikopterje, vinsko klet in igralnico, salon s striptizetami, ogromen arboretum in celo hokejsko igrišče, saj Putin rad igra hokej s prijatelji.
Putinova carska dača je bila pred desetletjem zgrajena večinoma iz donacij ruskih naftnih in plinskih oligarhov, obkrožena pa je s kar 17.000 hektari gozda. Vse skupaj spada v območje, za katerega velja posebna cona prepovedi preletov.
Putinova paranoja
Osebni varnostni ukrepi ruskega predsednika pa gredo še dlje. Medtem so po mnenju mnogih tudi že zdavnaj presegli Putinovo paranojo.
Odkar so ruske oblasti objavile, da sta dve brezpilotni letali poskušali ubiti Putina v nedavnem spodletelem napadu na Kremelj, so se stvari drastično zaostrile, zaradi česar toliko bolj preseneča nedavno 'uhajanje' informacij (ki vsebujejo detaljne načrte in skice) o Putinovem bunkerju pod kompleksom palače.
Da bi bilo vse skupaj še hujše, naj bi vse skupaj že pred časom 'ušlo' na ruski internet.
Če bi torej kdo kdaj želel priti do Putina skozi sistem podzemnih rovov, zdaj lahko (udobno iz domačega kavča) preuči položaj vsakega jaška, vsake cevi in vsakega podzemnega dvigala.
Potem ko je te načrte nedavno objavil Business Insider, je v Kremlju završalo.
Se sprašujete, čigave vohunske sile so se bile sposobne dokopati do tako občutljivih informacij?
Zadeva je veliko bolj banalna, kot bi si lahko mislili.
Metro Style, ruski arhitektni izvajalec, ki je medtem prenehal obstajati, je sporne diagrame objavil kot referenčna dela na svoji spletni strani, da bi tako predstavil svoje uspešne projekte iz zgodnjih 2010. Vse te skice so se na internetu skratka pojavile že leta 2016.
Predori pod palačo
Podzemni kompleks pod Putinovo palačo sestavljata dva ločena predora, povezana z dvigalom, ki se spusti približno 50 metrov pod površje. Arhitekturni načrti kažejo, da so predori obloženi z debelim betonom in oskrbljeni z dovolj sveže vode, prezračevanjem in dolgimi kabli, da VIP gostje lahko tam preživijo brez stika tudi po več tednov.
Strokovnjak, ki je pregledal načrte, meni, da jasno kažejo znake Putinovega obsedenega oklepanja položajev moči.
"Putin je zelo zaskrbljen, saj ve, da mu položaj voditelja Rusije ni garantiran," je skice komentiral Michael C. Kimmage, nekdanji uradnik State Departmenta, pristojen za Rusijo in Ukrajino.
Zavedajoč se, da njegova ohranitev oblasti ni trdno zavarovana z gotovim izidom na volitvah, želi Putin povečati svojo osebno varnost s kompleksom dobro varovanih rezidenc.
Izhodi iz teh predorov so vidni pod kompleksom palače, na goli pečini, ki se dviga iz obale in plaže.
Spodnji tunel vključuje premično stezo, ki vodi do izhoda. Vidne so instalacije protipožarne zaščite, vodovod in kanalizacija. Vse je namenjeno temu, da nekdo preživi ali pobegne.
Schemes of "Putin's Black Sea Bunker" in Gelendzhik were shown by Business Insider.
— Feher_Junior (@Feher_Junior) May 17, 2023
The plans show two complex tunnels running under the palace complex. The palace and underground structures are connected by an elevator that descends to a depth of approximately 50 m.
The tunnels… pic.twitter.com/43EmvrWgiV
Putin glede tega niti ni tak unikum, kot bi si morda mislili. Tudi drugi voditelji jedrskih sil imajo izdelane načrte za ekstremne in nepredvidene situacije. Ameriški predsednik ima zasilni bunker pod Belo hišo in v Mount Weatherju v Virginiji.
Pa vendar. Za razliko od ameriških objektov je črnomorski Putinov kompleks formalno zasebno financiran in ostaja trajno v Putinovi zasebni lasti. Za prvo državo nekdanjega svetovnega proletariata je to precej pomemben podatek.
Zdi se, da brlog pravzaprav ni namenjen zagotavljanju kontinuitete političnega sistema, temveč zgolj preživetju dotičnega posameznika.
Putinova naložba v predorski kompleks pod povsem novo počitniško hišo, zgrajeno v letih, ko se je še javno spogledoval z integracijo Rusije v Evropo, je dokaz, kako dolgo se je ruski voditelj pripravljal na spopad. In namensko zgradil zavetišča za svoje potrebe preživetja.
Preživel bi atomsko bombo
Predora sta dolga približno 40 in 60 metrov ter široka 6 metrov, kar ustvarja okoli 2000 kvadratnih metrov potencialne življenjske površine, odporne na številne eksplozije.
Sposobnost podzemnega objekta, da prenese udar jedrske bombe ali drugih poskusov uničenja bunkerja, je odvisna od dejavnika, ki ga shema ne razkriva, ve pa se, da so predore dodatno utrdili s 40 centimetrov debelimi betonskimi ovoji.
Posebej impresivnih je 16 nosilcev kablov, širokih približno 30 cm, vgrajenih v steno spodnjega rova, ki so namenjeni kablom za elektriko, razsvetljavo in optiko. Sama prostornina cevi, ki poteka skozi spodnji tunel, je zanimiva zato, ker je veliko večja, kot bi bila potrebna za delovanje notranjih sistemov predora, kar pomeni, da bi bil tam lahko skrit rezervni sistem napajanja za kompleks palače.
Povzeto po Jutarnji listMetro Style, podjetje, ki so ga v 90. letih prejšnjega stoletja ustanovili trije možje, ki so bili kasneje lastniki cele vrste gradbenih podjetij, je nekoč ruska vlada najela za kopanje predorov podzemne železnice v Moskvi. Ko je družba na svoji spletni strani objavila sporne diagrame s Črnega morja, sicer nikjer niso navedli, da gre za predore, zgrajene za Putina. Navedli pa so, da gre za 'kompleks podzemnih zgradb za penzion v mestu Gelendžik, Krasnodarski kraj'. Gelendžik je mesto, ki je najbližje kompleksu palač, pet ur vožnje od črnomorskega letovišča Soči.
Novo na Metroplay: Težava, s katero se soočajo številni, ima rešitev: "Pacient že zvečer lahko normalno funkcionira"