La. P. | 10. 7. 2023, 06:00
Z letalom v službo: ko je vsakotedenska letalska karta cenejša od najemnine
Študentka mora v podjetju, kjer opravlja poletno pripravništvo, oddelati približno osem ur tedensko. A ker je najemnina v kraju pripravništva predraga, se tja vsak teden vozi – z letalom.
Američanka Sophia Celentano je izkusila viralnost, ko je pričela na družbenem omrežju TikTok dokumentirati svoje življenje pripravnice v marketingu, ki mora v podjetju, kjer opravlja poletno pripravništvo, oddelati približno osem ur tedensko. A ker je najemnina v kraju pripravništva predraga, se tja vsak teden vozi – z letalom.
@sophiacelentano48 me 🤝 extreme forms of travel #foryou #fyp #supercommuter #corporateintern #summerinternship #marketingintern #commutingbyplane ♬ Everybody Wants To Rule The World - Tears For Fears
21-letnica sicer prihaja iz Charlestona v Južni Karolini, njeno poletno pripravništvo pa se odvija v skoraj tisoč kilometrov oddaljenem New Jerseyu, v podjetju Ogilvy Health. Veliko ameriških študentov se za čas pripravništva preseli v kraj, kjer delajo, tudi če jim v podjetju ni potrebno biti vsak dan.
A za Sophio Celentano bi to pomenilo, da bi morala približno tri mesece plačevati newyorško najemnino, saj je New Jersey od Velikega jabolka oddaljen le približno 45 minut z avtom, kar pomeni, da so cene stanovanj še vedno zasoljene.
Povprečna mesečna najemnina za studio je tako okoli 1600 evrov, če bi želela živeti v New Yorku, pa 3000 evrov. Tudi če bi po kakšnem slučaju našla studio, ki bi jo na mesec stal manj kot 1000 evrov, bi za življenje v New Jerseyu v teh treh mesecih skupaj z vsemi ostalimi stroški, kot sta hrana in prevoz, še vedno porabila okoli 4000 evrov.
@sophiacelentano48 THANK YOU ALL FOR 10K!!!!!! I am beyond grateful for how much I have been able to expand my community over the past month. I appreciate each and every one of you who have decided to follow along my journey!!! SO MUCH LOVE #foryou #fyp #supercommuter #corporateintern #commutingbyplane #summerinternship #marketingintern #10kfollowers😭😭😭😭 ♬ Pink Champagne - Abby Roberts
Vsak teden na letalo
Tako se je odločila, da se bo za tistih osem ur v tednu, ko podjetje zahteva obvezno prisotnost v pisarni, na delo vozila kar z letalom. Enosmerna vozovnica do New Jerseya stane približno 90 evrov, to je 180 evrov stroškov na teden. Njeno pripravništvo traja 10 tednov, skupno jo bo torej stalo manj kot 2000 evrov, približno polovični strošek življenja v New Jerseyu.
Vseeno pa so tovrstne vsakotedenske 'eskapade' precej naporne. Da v podjetje lahko pride do pol devetih, ko začne z delom, mora vstati okoli treh ponoči. Okoli petih zjutraj je na letališču in se okoli 5.15 vkrca na letalo. Let traja približno dve uri, po pristanku na letališču v Newarku pa mora vzeti še Uber, ki do njene pisarne potrebuje približno dvajset minut. Ob dneh, ko je v pisarni, se domov vrača po enajsti uri zvečer.
Celentano sicer pravi, da je na potovanja tako navajena, da ob tem sploh ne čuti posebnega stresa. Poleg tega ni edina pripravnica v svojem podjetju, ki na delo prihaja z letalom, saj tudi nekaj drugih pripravnikov živi v oddaljenih mestih.
"Vem, da nekateri ljudje sovražijo sedenje na letališčih, varnostne ukrepe in vse ostalo, jaz pa v letenju uživam. Imam veliko izkušenj s potovanji, saj sem odrasla v družini, ki potovanja obožuje. Tudi moja starša gresta na službeno pot vsaj enkrat mesečno, sama pa sem opravljala tudi študijsko izmenjavo, v okviru katere sem morala obiskati enajst držav v štirih mesecih. Tako da se mi zdi, da sem se res hitro navadila na to rutino vsakotedenskega letenja in me prav nič ne moti."
Edino, kar jo skrbi, so odpovedi in zamude letov, kar se ji je že zgodilo. "Na srečo še nisem imela težav z jutranjimi leti, bolj verjetno je, da bodo zamude z leti nazaj. Enkrat je bil let domov na primer odpovedan zaradi vremena, morala sem vzeti Uber do drugega letališča in tam zadnjo minuto kupiti karto za drug let, za odpovedanega pa so mi pozneje vrnili denar. To te seveda malo frustrira, se pa na dolgi rok zaradi tega ne sekiram preveč."
Za Insider je povedala še, da ji tak način omogoča večje ravnovesje med delom in prostim časom, saj lahko kljub temu, da med poletjem opravlja pripravništvo, še vedno živi doma in se druži s fantom ter prijatelji. Svojim vrstnikom želi sporočiti tudi, da se časi spreminjajo, da je vse več dela hibridnega in da imaš lahko uspešno kariero, tudi če ne živiš v kraju, kjer delaš.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču