La. P. | 10. 7. 2023, 15:00
Threads: vse o novi aplikaciji, ki bi lahko nadomestila Twitter (in zakaj Elon Musk napoveduje tožbo)
Mark Zuckerberg proti Elonu Musku: aplikacija Threads je bila ustvarjena, da bi konkurirala družbenemu omrežju Twitter, vse pa kaže, da je prva, ki bi ji to lahko tudi zares uspelo.
Družbeno omrežje Twitter je od svojega nastanka leta 2006 veljalo za ključno platformo za oblikovalce javnega mnenja. Novinarji, politiki, intelektualci pa tudi številni zvezdniki so s čivki, kratkimi zapisi, ki ne smejo presegati 280 znakov, včasih bolj, včasih manj uspešno nagovarjali javnost, odpirali pomembne družbene teme, na žalost pa tudi učinkovito širili lažne novice.
Skozi leta se je sicer pojavilo nekaj aplikacij na podoben princip, a ni nobena ogrozila primata Twitterja – do zdaj. Kot poroča STA, ima Twitter trenutno sicer približno 200 milijonov rednih uporabnikov, a se sooča s številnimi težavami, odkar je podjetje lani prevzel milijarder Elon Musk in odpustil več tisoč zaposlenih.
Musk, prav tako lastnik podjetij Tesla in SpaceX, je uporabnike Twitterja razburil s številnimi spremembami, med drugim zaračunavanjem prej brezplačnih storitev.
Situacija je tako kot naročena za Threads, novo družbeno platformo oziroma aplikacijo, ki jo je na začetku julija predstavilo ameriško podjetje Meta, za katerim stoji Mark Zuckerberg in ima trenutno v lasti Facebook, Instagram in Whatsapp. Zuckerberg je leta 2008 poskušal kupiti tudi Twitter, a tedaj ni bil naprodaj.
Gre za platformo, katere ideja je na las podobna Twitterju: domača stran oziroma "feed" je sestavljena iz kratkih besedilnih objav, omejenih na 500 znakov, uporabniki pa lahko na objave drugih odgovarjajo, jih poobjavljajo in citirajo.
Uporabnikom se na prvi strani prikazuje kombinacija objav ljudi, ki jim sledijo, in objav, ki jim jih aplikacija predlaga sama.
Dodatna pozitivna plat aplikacije je, da je povezana s sestrsko aplikacijo Instagramom, zato se lahko vanjo prijavite z enakim uporabniškim imenom, kot ga imate za Instagram. Uporabniki, ki imajo na Instagramu preverjene ("verified") račune (z modro kljukico), bodo kljukico dobili tudi na Threads. Poleg tega lahko objave s Threads delijo na Instagram zgodbah.
"Vizija aplikacije Threads je ustvariti prijazno javno okolje, odprto za debato," je ob zagonu platforme dejal Mark Zuckerberg. "Vzeli smo, kar Instagram počne najbolje, in upamo, da bomo ustvarili novo izkušnjo, ki bo temeljila na besedilih, idejah in debatah o vsem, kar se vam podi po glavi."
Poudaril je še, da Twitter ni bil tako uspešen, kot bi bil lahko, ker se ni trudil postati prijazno omrežje, medtem ko bo to njihov glavni cilj.
Uspešnejši od ChatGPT
Aplikacija zaradi evropske zakonodaje izmenjave podatkov sicer še ni na voljo v Evropski uniji, v 100 državah pa do nje že lahko dostopajo od srede zvečer. Na voljo je v več kot 30 jezikih. Različni portali že poročajo o novem rekordu: po podatkih Quiver Quantitative je mejo 100 milijonov uporabnikov presegla danes ob 9. uri po srednjeevropskem času, piše STA.
S tem je prvo mesto prevzela slovitemu klepetalnemu robotu ChatGPT. Za primerjavo: aplikacija TikTok je denimo za magično mejo 100 milijonov uporabnikov potrebovala devet mesecev, Instagram pa dve leti in pol.
Pridružili so se ji tudi že nekateri zvezdniki, znamke in mediji, na primer Gordon Ramsay, Zac Efron, Shakira, Airbnb, Netflix, Spotify, Vox in Vogue.
Pri Twitterju konkurence očitno niso vzeli zlahka, saj je Elon Musk le nekaj ur po zagonu aplikacije Threads podjetju Meta zagrozil s tožbo. Očita mu nezakonito zlorabo Twitterjevih poslovnih skrivnosti in druge intelektualne lastnine, saj naj bi zaposlil več deset nekdanjih zaposlenih v podjetju Twitter, ki so še imeli dostop do strogo zaupnih informacij.