A. B. | 28. 4. 2023, 22:14

Uganete, kaj je na fotografiji? Gre za neverjetno rešitev, ki bi lahko pripomogla k zaskrbljujočemu stanju oceanov (VIDEO)

Profimedia/fotomontaža

Podvodni robot, katerega izgled so ga navdihnile meduze, bi lahko bil odgovor na ogrožujočo težavo onesnaževanja svetovnih voda.

'Meduza robot', ki ga je zasnovala ekipa Inštituta Maxa Plancka za inteligentne sisteme (MPI-IS), zbira odpadke med gibanjem po vodi, pri čemer pod svojim telesom ustvarja zračni vrtinec, ki omogoča brezkontaktno zbiranje in ščiti potencialno občutljive ekosisteme okoli njega. Zasnova je skoraj neslišna, kar zagotavlja manj invazivno orodje za zbiranje odpadkov kot druge robotske rešitve, ki so trenutno na voljo.

Ekipa je za oblikovanje robotovega telesa uporabila elektrohidravlične aktuatorje, ki delujejo kot umetne mišice. Skozi aktuatorje teče električni tok, ki z raztezanjem in krčenjem "mišic" poganja gibanje robota.

Profimedia

Kako deluje? 

"Ko meduza plava navzgor, lahko ujame predmete na svoji poti, saj ustvarja tokove okoli svojega telesa," je povedal Tianlu Wang, prvi avtor študije. "Na ta način lahko zbira tudi hranilne snovi. Tudi naš robot kroži z vodo okoli sebe. Ta funkcija je uporabna pri zbiranju predmetov, kot so odpadni delci. Odpadke lahko nato prenese na površje, kjer jih lahko pozneje reciklira." Po Wangovih besedah bi lahko robota uporabili tudi za zbiranje krhkih bioloških vzorcev, kot so ribje ikre, in jih prepeljali na površje, kjer bi jih zbrali. 

"Ocenjuje se, da sedemdeset odstotkov morskih odpadkov potone na morsko dno," je dejal Hyeong-Joon Joo, soavtor študije. "Plastika predstavlja več kot 60 odstotkov teh odpadkov in potrebuje več sto let, da se razgradi. Zato se nam je zdelo nujno potrebno razviti robota, ki bi manipuliral s predmeti, kot so smeti, in jih prenašal navzgor. Upamo, da bodo podvodni roboti nekega dne pomagali pri čiščenju naših oceanov."

Meduza-Bot je z rokami, ki so vgrajene v konstrukcijo, pridobil tudi sposobnost prijemanja in držanja predmetov.

"Prijemanje predmetov smo dosegli tako, da so štiri roke delovale kot propeler, drugi dve pa kot prijemalo," je povedal Joo. "Ali pa smo sprožili samo podskupino rok, da bi robota usmerjali v različne smeri. Raziskali smo tudi, kako lahko upravljamo skupino več robotov. Na primer, vzeli smo dva robota in jima dali pobrati masko, kar je za enega samega robota zelo težko. Dva robota lahko sodelujeta tudi pri prenašanju težkih bremen. Vendar pa na tej točki naša meduza-robot potrebuje žico. To je pomanjkljivost, če ga želimo nekega dne res uporabiti v oceanu." 

Ekipa je povedala, da upa, da bo v prihodnje razvila robota Jellyfish-Bot, ki bo brezžičen ter še izboljšala njegove navigacijske in operativne zmogljivosti.

Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev