14. 10. 2022, 17:42 | Vir: STA

VIDEO: Slavno van Goghovo sliko polili z juho

Profimedia

To sta storili okoljski aktivistki, da bi od britanske vlade zahtevali ustavitev vseh novih naftnih in plinskih projektov. Kaj menite o njunem pristopu?

Okoljski aktivistki sta s paradižnikovo juho polili sliko Sončnice nizozemskega slikarja Vincenta van Gogha, ki je razstavljena v Narodni galeriji v Londonu.

Gre za še eno v nizu protestnih akcij, usmerjenih v umetniška dela, za katero stoji aktivistična skupina Just Stop Oil (Samo ustavite nafto; op.p.). Slika, ki je prekrita s steklom, v akciji ni bila poškodovana.

Videoposnetek

Posnetki, ki so zaokrožili po družbenih omrežjih, prikazujejo ženski v majicah z napisom Just Stop Oil, ki odpirata pločevinke in vržeta vsebino na van Goghovo mojstrovino, preden si roke prilepita na steno.

Potem ko sta se prilepili na steno, ena od njiju zavpije: "Kaj je več vredno, umetnost ali življenje?" Iz skupine Just Stop Oil so v izjavi sporočili, da so njeni aktivisti na sliko vrgli dve pločevinki paradižnikove juhe Heinz, da bi od britanske vlade zahtevali ustavitev vseh novih naftnih in plinskih projektov.

Profimedia

Londonska policija je sporočila, da so protestnici odlepili in ju zaradi povzročitve škode aretirali ter odpeljali na policijsko postajo.

Več odmevnih protestnih akcij

Skupina je v minulih dveh tednih v britanski prestolnici pripravila več odmevnih protestnih akcij, s katerimi je začasno blokirala prometnice okoli zgradbe parlamenta.

Julija sta se aktivista iz te skupine v podobni akciji z dlanmi prilepila na okvir van Goghove slike Cvetoče breskve v londonski umetniški galeriji.

Slika ni poškodovana

Iz Narodne galerije pa so sporočili, da sta protestnici povzročili manjšo škodo na okvirju, medtem ko slika, ki je prekrita s steklom, ni poškodovana.

Profimedia

Slika Sončnice, ki je bila tarča aktivistov, je ena od sedmih slik sončnic, ki jih je v letih 1888 in 1889 naslikal van Gogh. Od teh jih je pet razstavljenih v galerijah in muzejih po svetu. Umetnik jih je ustvaril v Arlesu na jugu Francije in sodijo med njegova najbolj prepoznavna dela. Vrednost slike je ocenjena na več kot 86 milijonov evrov.

Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev