Znanstvenike in astronome je osupnil nenavaden fenomen. Zdi se, da je supermasivna črna luknja 'izpljunila' zvezdo, za katero so prepričani, da jo je 'požrla' pred tremi leti.
Leta 2018 so bili znanstveniki priča pojavu, ko je omenjeno zvezdo posrkalo v črno luknjo po tem, ko ji je ta prišla preblizu. Nič novega, skratka.
Šlo je za relativno majhno zvezdo iz galaksije, ki je od nas oddaljena 665 milijonov svetlobnih let, in za katero so bili do junija 2021 vsi prepričani, da praktično ne obstaja več. Presenečenje je bilo zato toliko večje, ko so zagledali, da iz črne luknje žari, medtem ko iz nje prihaja zvezdna materija.
Ker od leta 2018 v dotično črno luknjo ni izginilo nič drugega kot opazovana zvezda, so znanstveniki pričeli raziskovati ta nenavaden fenomen, da bi videli, ali je ’izbljuvana’ materija prav zares del ’preminule’ zvezde.
Yvette Cendres, vodja študije, je povedala: "To nas je vse močno presenetilo – nihče še ni videl česa podobnega."
Izsledke raziskave so pred dobrim tednom dni objavili v publikaciji Astrophysical Journal, v poročilu pa med drugim trdili, da je ’črna luknja požrla zvezdno materijo s polovico hitrosti svetlobe’. Cendes razloži: "Zdi se, kot da se je črni luknji pričelo kolcati in dvigovati zaradi materiala zvezde, ki ga je požrla že pred leti."
Harvardski profesor astronomije Edo Berger, ki je bil tudi soavtor študije, je razložil, da ni tako nenavadno, da bi del zvezdne materije uspel uiti črni luknji, ko ta golta zvezdo, še kako pa je nenavadno to, da materiji uspe uiti tri leta kasneje.
Zapisal je: "... ampak pri AT2018hyz (ime opazovane črne luknje) je bila popolna radijska tišina prva tri leta, potem pa se je naenkrat dramatično zasvetilo in postalo podobno eni od najbolj eksplozivno svetlečih se dogodkov, kar smo jih kadarkoli imeli priložnost opazovati."
Še ena nenavadnost:
- Hitrost, ki je potrebna, da zvezdna materija uide privlaku črne luknje, običajno predstavlja 10 odstotkov hitrosti svetlobe. V danem primeru je bila ta petkrat hitrejša, torej kar 50 odstotkov svetlobne hitrosti.
Scientists shocked after black hole ‘burps’ up star years after eating it https://t.co/Jm8EJKaOok
— The Independent (@Independent) October 18, 2022
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov