T. R. K. | 18. 3. 2024, 14:16
Neverjetno: je vaš kovanec za 2 evra v resnici vreden več kot 1.700 evrov?
Ta kovanec za 2 evra dosega vrtoglave vrednosti.
Ni skrivnost, da nekateri kovanci za 2 evra lahko dosegajo zelo visoke vrednosti, ki se lahko gibljejo tudi v višini nekaj tisoč evrov. Eden od kovancev ironično dosega visoko vrednost zato, ker se je pri izdelavi zgodila napaka, poroča N1.
Na litovskem kovancu je pomotoma zapisano Dievs sveti Latvija. V prevodu to pomeni Bog blagoslovi Latvijo in ne Litve. Vrednost trenutno presega vrtoglavih 1.700 evrov. V obtok naj bi po podatkih Narodne banke Litve dali približno 500 nepravilnih kovancev.
Lithuania 2 euro 2021 - Žuvintas Biosphere Reserve https://t.co/pMCvPq3Gtr pic.twitter.com/DYWaESqyfV
— David Rivera (@worldcoinnews) May 25, 2021
Kovanci so lahko tudi ponarejeni
Žilvinas Leškevičius, vodja podjetja Florinus, ki se ukvarja s prodajo kovancev ob tem opozarja, da je potrebno, da smo, v primeru, da kovance kupujemo, pozorni na numizmatično embalažo, saj so tisti kovanci, ki je nimajo, lahko tudi ponarejeni. "Kovanca ni težko ponarediti," izpostavlja Leškevičius. Po njenih besedah pa bi bilo ponarejen kovanec veliko težje namestiti v numizmatično embalažo, poroča litvanski portal lrt.lt.
Leškevičius se sicer spominja, da je podjetje prejelo precej ponudb za odkup kovancev. "Spominjam se, kako je prišel moški, ki je povedal, da je kovanec prejel od prijatelja, ki dela v baru," pripoveduje.
Juzėnienė iz litovske banke pravi, da laik težko presodi, ali je kovanec pristen. "Strokovnjaki za gotovino lahko ugotovijo, ali je kovanec, predložen v testiranje, pristen ali ponarejen, tudi izkušeni zbiratelji imajo svoje metode in orodja za ocenjevanje kovancev. Za širšo javnost pa je to težko opraviti s prostim očesom. V vsakem primeru so potrebna posebna znanja in oprema," pravi.
Ugotavlja, da strokovnjaki v bankah sicer znajo razlikovati, vendar ne sodelujejo z zbiratelji, temveč le s policijo. "Običajno ljudje lahko sumljive kovance in bankovce prinesejo v banko na pregled, vendar se to pregleda kot denar in ne kot numizmatične dragocenosti," pravi.
Če pa se izkaže, da je kovanec ali bankovec ponarejen, ga banka zadrži za uničenje, lastnik pa dobi odškodnino v gotovini ali z bančnim nakazilom.