Razlika z ZDA je očitna.
Prebivalci mirnih, razvitih evropskih območij, kamor lahko uvrstimo tudi Slovenijo, se pogosto ne zavedamo, kakšno srečo imamo. Dostopna pitna voda, urejeno javno zdravstvo, ki kljub vse daljšim čakalnim vrstam v svojem jedru še deluje, urejena mesta, kjer se je mogoče brez zadržkov varno sprehajati, zdrava hrana in tako dalje.
Verjetno bi si takšno življenjsko okolje želel marsikateri prebivalec manj varnega ali razvitega območja, pogosto pa so nad tem, kako stvari delujejo na drugem kontinentu zunaj "obljubljene dežele", nemalo presenečeni tudi Američani.
Čeprav se pogosteje odpravljajo v države, kot so Francija, Španija ali Italija, se tudi Slovenija vse pogosteje znajde na radarju ameriških turistov in obiskovalcev, ki ne morejo prehvaliti našega upočasnjenega tempa življenja, centralne lokacije, prijaznosti ljudi in še marsičesa.
Morda vas zanima tudi:
- Američanka po odhodu iz Slovenije priznala, kaj najbolj pogreša
- Američanka se nikakor ne more navaditi na tri stvari v Sloveniji
Drogerija ali lekarna?
Ena izmed ameriških turistk pa je pred kratkim pri nas doživela kulturni šok, ki je zadeval specifično slovenske lekarne. "Sem v Sloveniji in naučila sem se, da drogerija ni enako lekarna," je pojasnila v posnetku, ki ga je objavila na družbeno omrežje TikTok. "Tega nisem vedela in sem se odpravila kar v drogerijo spraševat, ali imajo kakšno zdravilo za potovalno slabost. Usmerili so me v lekarno, kar je tukaj popolnoma drugačen koncept."
V ZDA se namreč veliko zdravil prodaja v drogerijah (t. i. "drugstores"), kot sta CVS in Wallgreens. Podobno kot v našem Dm-u ali Müllerju se tam dobita tudi kozmetika in hrana, s to razliko, da je poseben oddelek namenjen zdravilom, ki jih pri nas prodajajo samo v lekarnah, tudi nekaterim, ki se dobijo samo na recept.
"V lekarni osebje stoji za pultom in ti dejansko pomaga," se je ponovno šokirano oglasila Američanka, ko je zaključila obisk lekarne. "Razložijo ti stvari, ti povedo, kaj imajo, te vprašajo, ali te ne moti zaspanost kot stranski učinek, ker če te ne, imajo še nekaj močnejšega ... dejansko te vodijo skozi to, kako zdravilo deluje. In tako so prijazni," je nejeverno opisovala nekaj, kar se nam Slovencem zdi povsem osnovna raven zdravstvene storitve.
@unpackedwithcat 🇸🇮 Lekarna >> 🇺🇸 Pharmacy My eyes were always open, but they’re even moreso after experiencing a small slice of life in Slovenia. Not to mention how kind and helpful everyone has been here. 🥹 I’m grateful for places like this. Enriching conversations without phones and technology in the way, constant physical activity in the most walkable places, fresh food that tastes how it should taste. I feel most like “home” here in my soul. How it should be. 🤍 #sloveniatrip #sloveniatravel #solotrip ♬ original sound - Unpacked with Cat
"Moram razložiti še, da imamo tudi v ZDA v drogerijah farmacevte, ki stojijo za pultom, če karkoli potrebuješ. Ampak tisto je drugače. Stojijo pač za pultom, vsa zdravila za recept so za njimi. Če vidijo, da si izgubljen, ti pomagajo oziroma svetujejo, ne zgodi pa se, da bi ti pomagali izbrati zdravilo. To tukaj se mi zdi res izjemno," je zaključila.
To je še ena razlika med Evropo in ZDA: medtem ko ima farmacevt v Evropi pogosto vlogo zdravstvenega svetovalca, imajo farmacevti v ZDA sicer široka pooblastila, a zaradi drugačnega okolja, v katerem se zdravila prodajajo, pogosto opravljajo bolj komercialno vlogo. Da razlike v cenah zdravil, ki so pri nas subvencionirana, sploh ne omenjamo ...