Nekateri proizvajalci uporabljajo domnevno zdravstveno podprte izraze in trditve, da bi kupce prepričali o nakupu, a so te trditve velikokrat zavajajoče ali celo napačne.
Bolj ozaveščeni potrošniki dajo danes veliko na zdravje, nekateri trgovci pa to s pridom izkoriščajo. Izdelke zato označujejo z zdravstvenimi trditvami in izrazi, ki v potrošnikih vzbujajo več zaupanja, kot če teh trditev ne bi bilo, čeprav gre velikokrat za zavajajoče in napačne informacije, poroča portal Healthline.
Kako v poplavi oznak, za katere nismo povsem prepričani, kaj pomenijo, torej izbrati zdravo? Preučite seznam sestavin, piše Healthline. Sestavine izdelka so namreč navedene glede na količino: sestavina, ki je je v izdelku največ, bo navedena prva, tista, ki je je najmanj, pa zadnja.
Če pregledate prve tri sestavine, boste dobili dober vtis o tem, kar jeste. Če vključujejo rafinirana žita, vrsto sladkorja ali hidrogenirana olja, lahko domnevate, da je izdelek nezdrav, poleg tega seznam, ki je daljši od dveh ali treh vrstic, nakazuje na to, da je močno procesiran. Poskusite raje izbrati izdelke, ki imajo med prvimi tremi sestavinami polnovredna živila.
Pazite tudi na velikost porcij: oznake hranilne vrednosti namreč navajajo, koliko kalorij in hranilnih snovi vsebuje standardna količina izdelka – pogosto predlagana ena porcija.
A ta porcija je pogosto veliko manjša od tiste, ki jo ljudje v resnici zaužijejo v enem obroku (le polovica piškota, polovica pločevinke sladke pijače in tako dalje). Na ta način proizvajalci prekrivajo resnično vsebnost kalorij ali sladkorja v živilu.
Morda vas zanima tudi:
- Veste, kaj jeste? Za oznako 'umetna aroma jagode' se lahko skriva ...
- Veste, katera hrana vsebuje najmanj kalorij?
Izrazi, ki najbolj zavajajo
Na oznakah pogosto piše, da so izdelki "lahki", "naravni" ali "organski". Pa je to res?
Če je izdelek "lahek", to pomeni, da je predelan z namenom zmanjšanja kalorij ali maščob. Vendar pazljivo preverite, ali mu je bilo namesto tega kaj dodano, na primer sladkor.
Večzrnato običajno pomeni, da živilo vsebuje več kot eno vrsto žita, a to so zelo verjetno rafinirana žita, razen če je izdelek posebej označen kot polnozrnat.
Naravno pomeni, da je proizvajalec na neki točki uporabljal naravne sestavine, kot so jabolka ali riž, ne pa, da je celoten izdelek naraven. Tudi oznaka organsko pove zelo malo o tem, kako zdrav je v resnici izdelek, saj je organski lahko na primer tudi sladkor.
Podobno naj vas ne zavede oznaka "brez dodanega sladkorja". Nekateri izdelki imajo namreč že naravno veliko sladkorja, možno pa je tudi, da so bili izdelku dodani nezdravi nadomestki za sladkor.
Nizkokalorični izdelek mora imeti za tretjino manj kalorij kot originalni izdelek, ki ga ponuja določena blagovna znamka. Vendar pa vedno preverite vsebnost kalorij, saj ima lahko nizkokalorična različica določenega izdelka ravno toliko kalorij kot navadna različica neke druge znamke.
Z okusom sadja ne pomeni, da izdelek vsebuje sadje, temveč samo sadno aromo, kar pomeni kemikalije, ki imajo okus po sadju.
Oznaka nizka vsebnost maščob lahko pomeni, da je v izdelku sicer manj maščobe, a zato več sladkorja. Tudi pri izdelkih z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov velja pozorno prebrati seznam sestavin.
Če je izdelek brezglutenski, je sicer primeren za ljudi, ki iz zdravstvenih razlogov ne smejo jesti glutena, saj ne vsebuje pšenice, pire, rži ali ječmena, vendar to še ne pomeni, da je zdrav: nekatera brezglutenska živila so procesirana in polna nezdravih maščob ter sladkorja.
Bodite pozorni na izraze za sladkor
Sladkor ima veliko imen, številna so potrošnikom manj znana. Nekateri proizvajalci hrane to izkoriščajo in izdelkom namenoma dodajajo veliko različnih vrst sladkorja. Tako prikrivajo dejansko količino, hkrati pa upajo, da potrošniki ne bodo prepoznali vseh navedenih vrst sladkorja.
Bodite torej pozorni na naslednje sestavine, saj vse označujejo sladkor: pesni sladkor, rjavi sladkor, masleni sladkor, trsni sladkor, železni sladkor, kokosov sladkor, datljev sladkor, zlati sladkor, invertni sladkor, muscovado sladkor, organski surovi sladkor, raspadura sladkor, evaporiran trsni sok in slaščičarski sladkor, rožičev sirup, zlati sirup, visokofruktozni koruzni sirup, med, agavin nektar, sladni sirup, javorjev sirup, ovseni sirup, sirup riževih otrobov, rižev sirup, ječmenov slad, melasa, kristali trsnega soka, laktoza, koruzno sladilo, kristalna fruktoza, dekstran, slad v prahu, etilmaltol, fruktoza, koncentrat sadnega soka, galaktoza, glukoza, disaharidi, maltodekstrin, maltoza.
Če je katera koli od teh sestavin visoko na seznamu sestavin ali pa je med sestavinami več navedenih pojmov, to pomeni, da ima izdelek visoko vsebnost dodanega sladkorja.
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven