Dekleta in fantje so svoj čas preživljali zelo različno ...
Biološki spol nam je res določen ob rojstvu, a veliko lastnosti, povezanih s spolom, se v resnici razvije skozi socializacijo. Družba namreč določa, kakšno vedenje je primerno za ženske in kakšno moške, zato so deklice in dečki že od zgodnjih let obravnavani različno.
Razlikujejo se recimo igrače, s katerimi se igrajo, dečki so bolj kot deklice spodbujani k športu in gibalnim aktivnostim, deklice starši in pedagogi v večji meri učijo, da morajo biti skrbne in prijazne do drugih, njihova čustva so bolj slišana in upoštevana, medtem ko se dečkom v večji meri gleda skozi prste, če so živahni, če imajo učne težave ali celo če izražajo določeno mero agresije.
Po navadi bo tudi deklica v družini tista, ki jo bodo starši hitreje priučili gospodinjskih opravil, na primer pospravljanja in pomoči pri kuhi.
A kaj tako različna vzgoja pomeni v praksi, se je pokazalo v eksperimentih, ki so ju v letih 2002 in 2003 izvedli v Angliji.
Skupino desetih deklic in skupino desetih dečkov, starih 11 do 12 let, so za pet dni pustili v veliki hiši brez nadzora (najprej dečke, nato pa še deklice), proces pa so ves čas spremljale kamere, saj je bil eksperiment izveden za potrebe snemanja dokumentarnih filmov.
Vsi otroci so se morali pred vstopom v eksperiment naučiti kuhati, za hrano, čistilne pripomočke, igrače, denar in vse ostalo, kar bi lahko potrebovali v teh petih dneh, pa je bilo poskrbljeno.
Ob ogledu obeh dokumentarcev hitro postane jasno, da so dekleta in fantje svoj čas preživljali zelo različno. Čeprav je bilo tudi med dekleti nekaj drame in nesoglasij, so dokaj uspešno kuhale, čistile, organizirale svojo modno revijo in druge družabne dogodke, prakticirale ročna dela, napisale so tudi seznam opravil, fantje pa so živeli popolnoma brez strukture in organizacije.
Drug na drugem so izvajali različne potegavščine, se povezovali v tolpe, hišo pa v zelo kratkem času povsem razdejali in spremenili v svinjak ter celo grdo porisali stene.
Dekleta se seveda niso obnašala popolno, a so bila vseeno organizirana, čuteča, skrbela so za hrano, za okolje in za skupnost. Dečki pa so se pokazali kot nemarni, nesposobni skrbeti zase in nevešči v organizaciji.
Empatična vzgoja
Dokumentarni filmi so lahko, čeprav je od snemanja minilo že 20 let, dragocena smernica za starše, ki se sploh ne zavedajo, da svoje otroke različnih spolov vzgajajo drugače.
Ne pomislijo na primer, da bi tudi dečke lahko naučili, kako voditi gospodinjstvo, in da bi jih v enaki meri, kot jih spodbujajo k športu, spodbujali tudi k plesu, igranju inštrumentov ali umetnosti. Kajti tudi deklice niso bile rojene z znanjem priprave obrokov ali izdelave ročnih in umetniških del, temveč so se vsega tega naučile.
Morda vas zanima tudi:
"Če dečka nikoli ne prosimo, da nam pomaga popraviti obrok ali pospravi po večerji, bo mislil, da nič od tega ni njegova odgovornost. In če dečkom sporočamo, da je to, da skrbijo za osebno higieno, 'babje', bodo morda prišli do zaključka, da je popolnoma v redu, če se valjajo v lastni umazaniji, celo do te mere, da ogrozijo svoje zdravje," piše portal BoredPanda, kjer poudarjajo še, da je otroke obeh spolov pomembno vzgajati z ogromno empatije, prijaznosti in sočutja.
Po drugi strani deklice pogosteje kot dečki nezavedno prevzamejo gospodinjsko in skrbstveno vlogo, ni pa nujno, da jih bodo starši vprašali, ali bi se rade skupaj z brati vpisale na nogomet.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih