Ta naravni spektakel vsako leto privablja množice pohodnikov in ljubiteljev narave od blizu in daleč.
Vsako leto, nekje proti koncu maja, se pobočja Karavank, tam zgoraj nad Jesenicami, spremenijo v nekaj skoraj neresničnega. Travniki postanejo belo morje. Narcise, ali kot jim pravijo domačini – ključavnice, vzniknejo kot tihi opomnik, da zna narava vedno poskrbeti za pravi spektakel.
Simbol upanja
Ste vedeli, da so narcise simbol upanja? Ko zima končno popusti in se narava pretegne iz dolgega spanca, se vse začne znova – tiho, a veličastno. Med prvimi se pojavijo narcise, v odtenkih nežne rumene, skoraj oranžne.
Planina pod Golico in Javorniški Rovt takrat zaživita v drugačni luči. Cvetovi, vetrovi, stare kmetije in kakšna klop ob poti – vse skupaj deluje kot prizor iz trenutka, ki obstane.
Praznik narcis
Ta bo letos potekal med 17. in 31. majem, poskrbljeno bo za kulturni program, nekaj lokalnih dobrot, godba na pihala, otroci s cvetličnimi venci. Osrednja atrakcija pa bodo seveda bele in rumenkaste cvetlice, ki vsako leto pod Golico pritegnejo številne obiskovalce in pohodnike.
Na Sedlu Suha je po navadi največ narcis. Narcise najdemo tudi na Jekljevem sedlu, Mali Golici, Jeseniški planini in okoli Javorniških Rovt. Narcise cvetijo tudi na sosednjem hribu – Dovška Baba.
Narava nima strogega urnika
Kdaj natančno bodo letos zacvetele narcise, je v tem trenutku še težko reči. Če bo zima dolga, bodo zacvetele kasneje. Če bo pomlad topla, prej. Narava nima urnika, ki bi ga lahko preverili na Google Maps.
Za obisk se torej lahko odločite tudi kasneje in ne v času organiziranega programa, vendar pazite, da jih ne zamudite, saj odcvetijo kar hitro. Preden se podate na ogled, pokličite Turistično informacijski center (TIC) Jesenice ali preverite njihovo spletno stran. In potem pridite.
In še nekaj: ne trgajte narcis, niso za domov. Pustite jih tam, kjer rastejo.