V Slovenijo smo v lanskem letu uvozili jabolka v skupni vrednosti 10 milijonov evrov.
Jabolka veljajo za ene najbolj zdravih sadežev. Če jih redno uživate, verjetno veste, da med drugim znižujejo holesterol in krvni tlak ter pripomorejo k zdravi prebavi.
Toda ali poznate tudi nekatera zanimiva dejstva, povezana s pridelavo teh sadežev? Ker v tem mesecu, natančneje 21. oktobra, vsako leto obeležujemo svetovni dan jabolk, so se pri slovenskem Statističnem uradu lotili "jabolčne" statistike.
Ugotovili so, da se je lansko leto s pridelavo jabolk v intenzivnih sadovnjakih v Sloveniji ukvarjalo 1416 kmetijskih gospodarstev. Na skoraj 2.000 hektarjih so gojili nekaj več kot 6 milijonov jablan, stopnja samooskrbe s sadjem pa je bila 16-odstotna.
V Slovenijo smo uvozili kar 25.035 ton jabolk v vrednosti 10 milijonov evrov, največ, skoraj četrtino (tako količinsko kot vrednostno), iz Avstrije.
Drobnoprodajna cena kilograma jabolk je lani znašala 1,45 €. Septembra letos so bila jabolka za 13,4 % dražja kot pred letom dni.
Morda vas zanima tudi:
- Pod oznako Izbrana kakovost Slovenija prodajali tuja jabolka?
- Sadje, ki je izjemno priljubljeno jeseni, umaknili s trgovskih polic
"Jabolčna" imena in priimki
Pri Statističnem uradu so izbrskali tudi nekaj imen in priimkov, ki so tako ali drugače povezani z jabolki: asociirajo bodisi na vrsto jabolk bodisi na del jabolka.
Takšni priimki so denimo Muha (173 Slovencev), Pecelj (18 Slovencev), Kosmač (820 Slovencev), Bobovec (42 Slovencev) in Peška – ljudi s tem priimkom je v Sloveniji manj kot pet.
V kategoriji imen pa so izpostavili Majdo (7046 Slovenk), Evelino (298 Slovenk), Jonatana (150 Slovencev) in Galo (108 Slovenk).
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"