Slovenci smo se v raziskavi izkazali precej dobro, najslabše pa Turki.
Kako umirjeni smo pravzaprav Slovenci? Če gre verjeti raziskavi o svetovnih čustvih, ki jo na vsakih nekaj let opravijo pri ameriškem analitičnem podjetju Gallup (Gallup Global Emotions Report), niti približno ne sodimo med najbolj jezne Evropejce.
Raziskava se sicer posveča več aspektom čustvenega življenja prebivalcev različnih držav, a ko je posredi jeza, morajo sodelujoči označiti, kolikokrat v dnevu pred izpolnjevanjem raziskave so se razjezili, odgovore pa nato prevedejo v odstotek prebivalcev države, ki so jezni večkrat v enem dnevu.
Za Slovenijo je zadnji razpoložljiv podatek le štirinajst odstotkov, kar nas uvršča na pozitivno stran lestvice. Manj jezni od nas so denimo prebivalci Švedske, Finske, Portugalske, Estonije in Nizozemske, v primerljivi skupini pa so med drugim Hrvati, Italijani, Madžari in Švicarji. Razen na Hrvaškem je skoraj na celotnem Balkanu pogosto jeznih okoli dvajset odstotkov prebivalcev, ravno tako so podoben rezultat dobili Avstrijci.
Morda vas zanima tudi:
Najbolj jezni so Turki
Med evropskimi državami je na vrhu že vrsto let Turčija (v svetovnem merilu je pred njo le še Libanon), kjer kar 48 % prebivalcev večkrat na dan oziroma zelo pogosto občuti jezo.
Po pisanju Daily Sabah je jeza med prevladujočimi čustvi v Turčiji, kar je povezano s številnimi vidiki vsakdanjega življenja in kulture. Vendar pa naj bi imelo to čustvo globoke korenine tudi v turški kulturi.
Po Gallupovi analizi Turki veliko jeze občutijo zaradi dnevnih ovir, sploh v Istanbulu, kjer so frustracije pogosto posledica izzivov modernega načina življenja: gneča na ulicah, nenehni prometni zamaški in spremembe v rutini, za katere mnogi menijo, da nanje nimajo vpliva. Nenehna jeza tako postane sestavni del interakcij, pa naj bo to v javnem prostoru, na delu ali domačem okolju.
Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji