Včasih so izdelovali, da bi zdržalo.
Potrošniki se danes pritožujejo, da nove naprave delujejo brezhibno, težave pa se začnejo po izteku garancije. Starejše generacije se spominjajo, da so bili nekoč izdelki narejeni za dolgotrajnost: ni bilo nenavadno, da so številna gospodinjstva po nekdanji Jugoslaviji gospodinjske aparate uporabljala desetletja.
"Še vedno deluje – po več kot 30 letih"
Hrvatica je v skupini Retroteka na Facebooku pokazala eno od naprav, ki jo je nekoč imela skoraj vsaka kuhinja, šlo pa je za 'varilec folije', torej za vakuumiranje plastičnih vrečk, znamke Gorenje. "Sredi ali v poznih osemdesetih sta mama in oče dobila en varilec folije za poročno darilo. Dolgo sem si želela istega, predolgo. In včeraj sem ga končno dobila. Deluje kot zmaj, upam, da bo tako tudi naprej," je zapisala ob fotografiji aparata.
Gorenje je v Jugoslaviji zaposlovalo 20 tisoč ljudi
Gorenje je slovensko podjetje za proizvodnjo in prodajo gospodinjskih aparatov. Je eden največjih slovenskih izvoznikov s prodajo v več kot 70 državah po svetu. Od leta 2018 je v lasti kitajskega podjetja Hisense.
V sedemdesetih letih prejšnjega stoletja je podjetje zaposlovalo 20 tisoč ljudi. Prodajno mrežo so razširili v Zahodno Evropo (Nemčija, Avstrija, Francija, Danska in Italija) in Avstralijo. V osemdesetih letih se je izvoz razširil v Združeno kraljestvo in Združene države Amerike. V devetdesetih letih prejšnjega stoletja je Gorenje izvoz širilo predvsem v vzhodno Evropo. Leta 1997 se je Gorenje preoblikovalo v delniško družbo, leta 2019 pa v družbo z omejeno odgovornostjo.
Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem