Legendarna igrača, ki jo poznamo vsi, a le malokdo pozna izvor njenega imena

13. 9. 2024, 08:00 | Uredništvo
Deli
Legendarna igrača, ki jo poznamo vsi, a le malokdo pozna izvor njenega imena (foto: Profimedia)
Profimedia

Lego kocke razveseljujejo generacije ljubiteljev ustvarjanja že desetletja in so postale sinonim za razmeroma enostavno sestavljanje minuaturnih umetnin. Večina Lego navdušencev ve, da so priljubljene kocke nastale na Danskem, malce manj znan pa je pomen njihovega imena, ki je na prvi pogled videti kot kratica, vendar ni.

Začetki podjetja, ki ga danes poznamo kot Lego, segajo v leto 1932, ko je Ole Kirk Kristiansen v majhni mizarski delavnici med drugim začel izdelovati lesene igrače. Tri leta kasneje se je v celoti posvetil izdelavi igrač, zaradi česar je bilo potrebno poiskati primerno ime. Med svojimi zaposlenimi je razpisal tekmovanje, zmagovalec, ki bi se domislil najboljšega predloga, pa bi za nagrado prejel steklenico Kristiansenovega domačega vina.

Ne vemo sicer, koliko predlogov je zbral in kakšni so bili, a nazadnje se je odločil kar za svojo lastno zamisel: poigral se je z danskima besedama leg godt, ki pomenita dobro igro, iz njiju vzel prva zloga in nastala je nova beseda LEGO, ki izraža kakovost in pravico otrok do igre. Ime so začeli uradno uporabljati januarja 1936, veliko preden so znamenite kocke dobile obliko, ki jo imajo danes. 

Profimedia

Z razvojem plastike je Ole Kirk Kristiansen leta 1949 prepoznal potencial novega materiala in razvil sistem kock, ki so omogočale enostavno sestavljanje. Poimenoval jih je Automatic Binding Bricks, z angleškim imenom pa se je poklonil zavezniškim silam, ki so nekaj let pred tem osvobodile Evropo. Kocke in ostale igrače podjetja LEGO so bile takrat naprodaj samo na Danskem, v naslednjih letih pa so začeli širiti tako ponudbo kot tudi tržišče.

Katera ozemlja so ZDA doslej kupile: zadnjega prav od Danske

V 1960-ih so majhnim kockam dodali tudi večje, namenjene predšolskim otrokom. S prvimi generacijami ljubiteljev kock pa so odraščale tudi kocke. LEGO je sčasoma lansiral več kolekcij za odrasle zbiratelje in ustvarjalce, v proizvodnjo pa nenehno vnašajo inovacije, kot je na primer uporaba trajnostnih materialov.

Med uspešnimi projekti družbe je tudi pilotni program LEGO Foundation, v okviru katerega so lansirali LEGO braillove kocke, ki pomagajo slepim in slabovidnim otrokom pri učenju kritičnega razmišljanja, reševanja težav in sodelovanja skozi igro.

Skozi desetletja so legendarne kocke tako doživele precej sprememb, a njihovo temeljno poslanstvo ostaja enako: še vedno so igrača, ki uporabnikom, tako najmlajšim kot tudi starejšim, zagotavlja kvalitetno igro in omogoča neomejene možnosti ustvarjanja.

Robert Golob v javnosti prvič pokazal svojega sina Markusa (VIDEO)

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih