L. PA. | 13. 7. 2024, 07:00

Kako spletne strani zares prepoznajo, da niste robot? Imamo odgovor!

Profimedia

Veste, čemu v resnici služi okence "Nisem robot"?

Ko vnašate svoje podatke na spletno stran, morate zelo pogosto odkljukati tudi majhno okence, ki pravi "Nisem robot" (I am not a robot). Toda ali ste se kdaj spraševali, zakaj to pravzaprav počnete? Glede na to, da je umetna inteligenca vse bolj sposobna, bi gotovo znala enako kot vi odkljukati eno samo okence?

V resnici ni tako preprosto. Okence s pripisom "Nisem robot" je novejša različica sistema, ki se je včasih imenoval CAPTCHA (kratica za "avtomatiziran, popolnoma javen test za razločevanje ljudi in računalnikov").

Ti testi so bili včasih precej bolj zapleteni: morda se spomnite, da ste morali v okence vpisovati zaporedje čudnih črk ali številk. Na neki točki so te kombinacije postale že tako zahtevne, da so jih prej razrešili roboti, ki so znali do leta 2014 "premagati" že 99,8 % CAPTCHA testov, kot pa ljudje, ki so prišli le še do 33% uspešnosti, poroča ABC iview.

Takrat so pri Googlu izumili sloviti kvadratek in nov sistem, imenovan reCAPTCHA. Toda če smo imeli prej tako zapletene načine dokazovanja, da nismo roboti, pa so jih boti kljub temu preigrali, kako lahko zdaj stvar rešimo s preprosto označbo, da nismo robot?

Morda vas zanima tudi:

Ključno je premikanje miške

V resnici sistemu tega, da nismo robot, ne povemo z označevanjem kvadratka. Ključno je tisto, kar je pred tem: kako premikamo miško, preden pridemo do okenca. Googlov sistem namreč zaznava, da boti miško premaknejo v precej ravni liniji, premikanje miške človeških uporabnikov pa je precej bolj spontano in nepredvidljivo.

Če sistem kljub temu ne bo prepričan, vam bo ponudil še en test: fotografijo, razdeljeno v kvadrate, na kateri boste morali označiti vse semaforje ali avtomobile. Pri tem število semaforjev ali avtomobilov ravno tako sploh ni tako pomembno kot to, da sistem vaše gibanje z miško prepozna kot človeško.

Najbolj presenetljivo pa je morda tole: reCAPTCHA sistem si pri identifikaciji botov in človeških uporabnikov pomaga tudi z analiziranjem zgodovine našega brskanja po spletu. Kadarkoli uporabljamo Googlove storitve, jim s tem dajemo tudi dovoljenje, da opazujejo delček naše spletne zgodovine.

To je na koncu najpomembnejša razlika med boti oziroma ljudmi, ki so plačani za to, da prevarantom pomagajo reševati reCAPTCHA teste – nenazadnje nimajo časa, da bi celo dopoldne viseli na spletu, googlali najcenejše počitnice na Havajih in potencialne bolezenske simptome.

Novo na Metroplay: Z Manco Trampuš o ustvarjanju s Koala Voice in vlogi pojoče krave