Ali veste, kaj se skriva za številnimi znanimi frazami, ki jih pogosto uporabljamo?
"Kaj je? Ti je mačka snedla jezik?" je rek, ki ga uporabljamo v vsakdanjem govoru. To vprašanje se postavi človeku, ki je brez besed, zato se pogosto šalimo, da ne zna govoriti, kot da bi mu mačka pojedla jezik. Vendar pomen tega izreka sploh ni smešen ali zabaven, ampak je precej srhljiv.
Za tem izrekom se skriva grozljiva zgodba
Fraza izvira iz srednjeveškega Združenega kraljestva. Angleška mornarica je namreč nekoč za bičanje uporabljala bič, imenovan "Cat-o'-nine-tails" (mačka z devetimi repi). Bolečina, ki jo je ta bič povzročil, je bila tako močna, da je bila žrtev še dolgo mirna in tiha.
Drug možen in veliko bolj nenavaden vir tega izreka je iz starega Egipta, ko so lažnivce in bogokletnike kaznovali tako, da so jim iztrgali jezik in z njim hranile mačke, poroča Krstarica.
Izreki in fraze skozi zgodovino
Čeprav je danes kontekst izreka veliko manj strašljiv, nas zgodovina fraze opominja, da imajo številni vsakdanji izreki bogato in pogosto presenetljivo preteklost. Izreki in fraze, ki jih uporabljamo v vsakdanjem govoru, so pogosto rezultat stoletij razvoja jezika in kulture. Fraze se čez čas spreminjajo in razvijajo, nekatere so izgubile svoje prvotne konotacije in so pridobile nove pomene. Čeprav se danes zdijo neškodljive ali celo zabavne, imajo številne od njih korenine v zgodovinskih dogodkih, praksah ali prepričanjih, ki so lahko precej temni ali nasilni.
- Recimo: fraza "zlomi si nogo" se danes uporablja kot spodbuden izraz, ko želiš nekomu veliko sreče, zlasti v gledališču. Izvira pa iz starega vraževerja: verjeli so, da izrekanje neposredne želje po sreči ("vso srečo") prinaša nesrečo, zato so uporabili obraten izraz, da bi prevarali duhove ali sile, ki naj bi povzročali nesrečo.
- "Ugrizniti v kislo jabolko" danes pomeni, da moramo opraviti ali sprejeti nekaj neprijetnega, izrek pa ima poreklo iz obdobja, ko so kmetje morali pobirati tudi kisla jabolka, ki niso bila primerna za prodajo, a so bila še vedno uporabna za kis ali krmo za živali.
- "Kupiti mačka v žaklju" pomeni, da kupimo nekaj, ne da bi vedeli, kaj bomo dobili; smo prevarani. Fraza izvira iz srednjega veka, ko so prevaranti prodajali mačke namesto pujskov, skrite v žaklju, da bi kupci mislili, da kupujejo nekaj vrednejšega.