Kaj se je zgodilo z nemškim najstnikom, ki je s športnim letalom pristal v središču Moskve in zakuhal zgodovinski škandal?

27. 4. 2025, 08:00 | Ma.Po.
Kaj se je zgodilo z nemškim najstnikom, ki je s športnim letalom pristal v središču Moskve in zakuhal zgodovinski škandal? (foto: Profimedia)
Profimedia

Po pristanku je mirno izstopil iz letala in začel deliti avtograme začudenim mimoidočim, preden so ga takratne sovjetske oblasti aretirale.

Mathias Rust je bil 19-letni nemški amaterski pilot, ki je 28. maja 1987 z enomotornim letalom Cessna 172 preletel več držav in pristal na Rdečem trgu v Moskvi, oziroma natančneje na bližnjem mostu blizu Kremlja.

Njegov cilj? Po njegovih besedah – "promocija miru" med Vzhodom in Zahodom v času hladne vojne.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Nils Hjort (@idagihistorien)

Junak ali "terorist"?

Nemec se je zaradi svojega dejanja znašel v vseh svetovnih medijih in za nekaj časa postal junak z naslovnic. Neovirano in seveda nenapovedano mu je uspelo prileteti iz Hamburga preko finskih Helsinkov v osrčje takratne Sovjetske zveze.

Sovjetska zračna obramba in lovski prestrezniki so ga sicer večkrat poskušali prisiliti v to, da bi letalo obrnil, a je vztrajal na poti proti Moskvi, ukaza za sestrelitev pa ni bilo. Ko je prispel nad središče Moskve, je trikrat zaokrožil nad Kremljem in nato pristal na parkirišču za avtobuse nedaleč od Rdečega trga.

Mathias Rust
Rust je brez večjih težav preletel na tisoče kilometrov in se izognil radarskemu nadzoru.
Profimedia

Dogodek je sprožil ogromen škandal znotraj Sovjetske zveze, saj je razkril neverjetne varnostne vrzeli v sovjetskem zračnem prostoru. Več visokih vojaških poveljnikov je bilo odpuščenih, vključno z ministrom za obrambo. 

Kaj se je zgodilo potem?

Avgusta 1987 je bil obsojen na štiri leta delovnega taborišča zaradi "huliganstva, kršenja zakonov o mednarodnem letenju in nezakonitega vstopa v ZSSR". A so ga po 432 dneh (nekaj več kot leto dni) Rusi izpustili - kot "prijazno gesto" takratnega ruskega predsednika Mihaila Gorbačova v okviru izboljševanja odnosov z Zahodom.

Mathias Rust
Profimedia

Rust danes

Po vrnitvi v Nemčijo je Mathias Rust nekaj časa užival pozornost medijev, a je sčasoma zapadel v niz škandalov in težav z zakonom. Med drugim je bil obsojen zaradi nasilja, v Hamburgu je zabodel sodelavko in pristal za zapahi.

Danes si 56-letnik kruh služi kot finančni analitik in učitelj joge. Pravi, da svojega dejanja ne obžaluje in verjame, da je vsaj malo pripomogel k reformam predsednika Gorbačova.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Andrés Felipe Durán García (@septimoarteciney)

Dogodek pa ostaja eden najbolj bizarnih in simbolnih incidentov iz časa hladne vojne – absurdno drzen in skoraj filmski – kot da bi mladenič iz srednje Evrope za trenutek zarezal v največji imperij sveta in mu pokazal, da tudi sistem, ki se zdi nepremagljiv, ni brez razpok.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Time Rewind (@timerewind)

Turist je med poletom nad Slovenijo pogledal dol in ni mogel verjeti svojim očem: "Ta prizor me je popolnoma očaral"