Na najkrajši ulici v Ljubljani je bilo včasih pokrito mestno kopališče.
Ob tem, ko naj bi Ljubljana v letu 2025 dobila kar dve novi kopališči, težko pričakovan bazenski kompleks Ilirija in kopališče Vevče, ki je zadnjih nekaj desetletij samevalo, se je zanimivo ozreti v preteklost in pobrskati po pestri zgodovini že zdavnaj pozabljenih ljubljanskih kopališč.
Ne govorimo o znamenitem kopališču na Špici, po katerem se Ljubljančanom še danes toži, temveč smo pogledali še dlje v preteklost. Prepričani smo namreč, da marsikateri Ljubljančan ne ve, da je bila lokacija v strogem centru Ljubljane, kamor se danes radi usedejo na okusen obrok, nekoč priljubljeno kopališče.
To je predel mesta med Gallusovim nabrežjem in Starim trgom, kjer je danes obljuden lokal Cafe Romeo. Ime Vodna steza je dobil leta 1876 zaradi dejstva, da vodi do Ljubljanice, še prej, v 16. stoletju, pa se je tu kopalo in zabavalo na pokritem kopališču. Sicer gre za najkrajšo ulico v Ljubljani, ki meri le 22 metrov.
Morda vas zanima tudi:
- 60 let stara fotografija razkriva kopališče Ilirija nekoč
- Bi morali sezono kopališč v Ljubljani začeti prej?
Dvorjenje in prostitucija
Pred nekaj leti je o zgodovini ljubljanskih kopališč za glasilo Ljubljana pisal dr. David Petelin, ki se je dotaknil tudi omenjenega kopališča. Po njegovih informacijah naj bi bilo zgrajeno leta 1524 na naslovu Stari trg 6.
Kopališča so bila v tistem času shajališče družabnega življenja pa tudi priložnosti za dvorjenje in prostitucijo. Kopališče na Starem trgu ni bilo nobena izjema. Meščanke iz boljših družin so se zato, piše Petelin, razvpitih kopališč izogibale, dekleta brez priložnosti pa so zahajala po lahek zaslužek v gostilne in kopališča, kjer so si moški po kopanju dali postreči v posebnih kabinah z jedjo, pijačo in drugimi dobrotami kopaliških dekel.
Na kopališču je bil prisoten tudi kopališčnik ali kopališki padar, ki je ponujal masiranje in britje ter zdravniške in ranocelniške usluge, kamor je spadalo tudi puščanje krvi s pomočjo pijavk.
Še pred omenjenim kopališčem je v ljubljanskih arhivih zabeleženih nekaj drugih kopališč na danes zelo pretočnih mestnih lokacijah, recimo kopališče na bregu ob sotočju Ljubljanice in Gradaščice, kopališče na koncu Brega v bližini gostilne Pri zlati ladjici na otočku sredi Ljubljanice pa tudi kopališče za stolnico sv. Nikolaja ob nekdanjem samostanu na Vodnikovem trgu, kjer je danes osrednja tržnica.
Novo na Metroplay: "Treba je poznati žalost, nesrečo in poraz, da lahko ceniš vse te uspehe" | SIDDHARTA INTIMNO