To je kruta usoda prebivalcev koralnega otoka Pingelap - barve so razkošje, ki si ga ne ne more privoščiti vsak.
Peščene plaže, neverjetni koralni grebeni, bogato rastlinje, turkizno morje in modro nebo - tako je videti Mikronezija, čudovita regija v Tihem oceanu, ki jo sestavlja na stotine otokov. Predstavljajte si, da vas obkrožajo prelepe barve in da živite v enem najbolj čudovitih krajev na svetu ... vendar tega ne vidite.
Ne zato, ker bi bili okolice tako navajeni, da se vam ne bi več zdela nič posebnega. Dobesedno ne zmorete ločiti med različnimi odtenki barv, ki ustvarjajo magijo okoli vas. Modra barva morja se zdi siva, tako kot na stari razglednici. To je kruta usoda prebivalcev koralnega otoka Pingelap - barve so luksuz, ki si ga ne ne morejo privoščiti vsi.
Večina tamkajšnjega prebivalstva trpi za določeno vrsto ekstremne barvne slepote, ki se imenuje akromatopsija. Tovrstno barvno slepoto povzroča redka genska bolezen, prizadene pa kar 10 odstotkov prebivalcev otoka. To pomeni, da se bolezen pojavi na Pingelapu 5000-krat pogosteje kot drugje po svetu.
Oseba, ki trpi za delno akromatopsijo, nekaterih barv ne vidi pravilno, večinoma težje zaznava rdečo in zeleno.
Pojav je pogost po vsem svetu, pogosteje pa prizadene moške (8 odstotkov) kot ženske (0,5 odstotka). Popolna akromatopsija pomeni nezmožnost videti katere koli barve, celoten svet je obarvan v črno, belo in sivo.
To se zgodi zaradi pomanjkanja določenih fotoreceptorjev v očesni mrežnici, ki so odgovorni za razločevanje barv. Poleg tega imajo ljudje z akromatopsijo težave s svetlobo: kadar so izpostavljeni močnejši svetlobi, so izjemno občutljivi in ne vidijo dobro.
Prebivalci otoka trpijo za ekstremno verzijo barvne slepote, kot razlog pa navajajo živo legendo: leta 1775 je tajfun v Mikroneziji preživelo le 20 odstotkov populacije, med njimi tudi človek, ki je v sebi nosil gen za barvno slepoto. Preživeli je postal vladar otoka, ime mu je bilo Mwahuele. Glede na študijo, objavljeno v American Journal of Human Genetics, je imel Mwahuele sedem otrok s tremi ženami, eden izmed njih se je pozneje poročil s sestrično. Tako se je gen razširil v naslednje generacije.
Ni le občudovanje narave tisto, ki jim je odvzeto, bolezen prizadene številna področja njihovega življenja. Ribič z otoka je za BBC povedal: "Težko sem zunaj čez dan, ker me sonce zaslepi in ne morem opravljati svojega dela, zato raje ribarim ponoči." Vendar pa je za tiste, ki barv ne vidijo od rojstva, 'barva' samo beseda.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih