P. F. | 16. 5. 2024, 08:00

Nezaslišana krivica: kaj vse so v resnici izumile ženske, zasluge pa so pobrali moški?

Profimedia

Obstaja kar nekaj pomembnih zgodovinskih inovacij, ki so jih izumile ženske, pod dosežke pa so se podpisali moški.

Skozi zgodovino so ženske ustvarjale izjemne izume in dosegale dosežke tako v tehnologiji kot znanosti, vendar pa so si zasluge za njihovo delo velikokrat lastili moški. Zaradi seksizma danes številnih žensk, ki so oblikovale našo zgodovino, sploh ne poznamo. Pa vendar so spremenile naša življenja!

Ada Lovelace: računalniški algoritem

V sredini 19. stoletja je Ada Lovelace napisala navodila za prvi računalniški program. Žal so tisti, ki beležijo zgodovino, to dejanje pripisali matematiku in izumitelju Charlesu Babbageu, ker je izumil mašino - predhodnico našega računalnika.

Caresse Crosby: moderni modrček

Caresse Corsby je bila naveličana korzetov, zato je izumila modrček, kot ga poznamo danes. Patent je nato prodala podjetju Warner Brother Corset Company, s tem pa je bilo njeno ime pozabljeno.

Ženske so med drugo svetovno vojno ustvarile več, kot jim danes priznamo.

Ženske so med drugo svetovno vojno ustvarile več, kot jim danes priznamo.

Profimedia

Elizabeth Magie Phillips: Monopoly

Elizabeth Magie Phillips se je domislila priljubljene družabne igre leta 1903 in jo poimenovala The Landlord's Game. Igro je oblikovala, ker je želela protestirati proti monopolistom, kot sta bila Andrew Carnegie in John D. Rockefeller. Nato pa se je njeno ime izgubilo.

Hedy Lamarr: brezžična povezava

Hollywoodski zvezdi Hedy Lamarr se lahko zahvalimo za brezžično povezavo, saj je med drugo svetovno vojno tesno sodelovala z Georgeem Antheilom in razvila idejo, na podlagi katere so lahko ustvarili brezžično povezavo. Njen patent so ignorirali in šele leta pozneje ga je odkril raziskovalec ter ji pripisal zasluge za njeno delo.

Alice Ball: zdravilo za gobavost

Alice Ball je bila mlada kemičarka na Havajih, ki se je osredotočala na gobavost in odkrila zdravilo. Na žalost je kmalu zbolela in umrla, njeno delo pa je prevzel Arthur Dean in se podpisal pod njeno iznajdbo.

Hedy Lamarr nam je priskrbela brezžično povezavo.

Hedy Lamarr nam je priskrbela brezžično povezavo.

Profimedia

Šest žensk: prvi elektronski računalnik

Prvi računalnik, ki je kadarkoli obstajal, je razvilo šest žensk leta 1946, in sicer v sklopu skrivnega projekta med drugo svetovno vojno. Večinoma so zasluge pripisali izumitelju Johnu Mauchlyju, vendar pa so bile ženske tiste, ki so v celoti razvile mašino.

Grace Murray Hopper: računalniški programski jezik

Hopper je ustvarila prvi računalniški jezik. John von Neumann je morda res prvi zasnoval računalniški program, vendar je Hopper razvila kode, s katerimi se je program lahko razvil.

Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi