Kako bodo ljudje videti čez 1000 let? Znanstveniki so s pomočjo umetne inteligence ustvarili podobo prihodnosti, rezultati so presenetljivi

13. 2. 2025, 08:00 | Uredništvo
Deli
Fotografija je simbolična. (foto: Profimedia)
Fotografija je simbolična.
Profimedia

Ljudje naj bi bili takrat precej privlačnejši kot danes, pa tudi nižje rasti in temnejše polti.

Morda imamo ob pogledu na naše prednike primate občutek, da smo že dosegli končno fazo evolucije. Vendar pa številni znanstveniki verjamejo, da je trenutna forma človeka le postojanka na dolgi evolucijski poti. Tehnologija, raziskovanje vesolja in podnebne spremembe vplivajo na pospeševanje sprememb v svetu, ljudje pa se bodo spreminjali skupaj z njimi.

S pomočjo umetne inteligence so strokovnjaki ustvarili podobe naših daljnih potomcev, da bi dobili boljši občutek o tem, kako bi bili lahko ljudje videti čez nekaj stoletij – ali natančneje čez 1000 let.

Med drugim naj bi bili precej privlačnejši kot danes, pa tudi bolj enotnega videza – povprečen posameznik bo imel po teh napovedih temnejšo polt in bo videti bolj kot prebivalci Mavricija ali Brazilije. Katere pa so preostale lastnosti?

Nižja rast

V preteklosti je bila evolucija bolj odvisna od preživetja, zdaj pa, zahvaljujoč sodobni medicini, vse več ljudi živi dovolj dolgo, da imajo lahko potomce. To pomeni, da je evolucija bolj odvisna od plodnosti oziroma od tega, koliko otrok ima posameznik. Zanimivo je, da znanstveniki menijo, da bi to lahko pomenilo, da bodo ljudje prihodnjih generacij nižje rasti.

Vpliv spolne selekcije

Ker družbe postajajo bolj liberalne in imajo ženske večjo svobodo pri izbiri partnerjev, imajo prednost privlačnejši moški. Strokovnjaki napovedujejo, da bo ta trend pri prihodnjih generacijah povzročil, da bodo ljudje v prihodnosti tako fizično kot intelektualno privlačnejši.

"Pri sesalcih je naravno stanje to, da ženske izbirajo partnerje. Vendar v družbah s strogo patriarhalno strukturo moški prevzemajo nadzor in sprejemajo več odločitev," pojasnjuje profesor Mark Thomas, ki se na Univerzitetnem kolidžu v Londonu ukvarja z evolucijsko genetiko. Po njegovem mnenju bo s povečano svobodo žensk pri izbiri partnerjev selekcija usmerjena v privlačnejše lastnosti.

Morda vas zanima tudi:

Temnejša polt in enotnejši videz

Ena največjih sprememb, ki jo napovedujejo strokovnjaki, je ta, da bodo ljudje postali enotnejši po videzu. To bo posledica vse pogostejših mešanih zakonov, ki bodo zmanjšali etnične razlike, piše Nova.rs. Ljudje prihodnosti bodo imeli več skupnih lastnosti, vključno s temnejšo poltjo, ki naj bi postala prevladujoča.

"Eden od trendov, ki ga lahko pričakujemo v prihodnosti, je zmanjšanje populacijske strukture. V ZDA so mešani zakoni že zdaj vse pogostejši, in če se ta vzorec nadaljuje, bomo priča zmanjšanju razlik med populacijami," meni dr. Jason Hodgson z univerze ARU Cambridge. "Če pogledamo eno redkih lastnosti, ki se razlikujejo med populacijami – barvo kože – lahko pričakujemo, da bo povprečen človek čez nekaj generacij imel nekoliko temnejši ten."

Genetske spremembe in tehnologija

Z napredkom tehnologije, kot je genski inženiring, bodo ljudje prihodnosti morda imeli možnost oblikovati svojo evolucijo. Tehnologije, kot je CRISPR-Cas9, lahko omogočijo ciljno gensko urejanje, kar bi lahko vodilo do genetskih sprememb, ki v preteklosti niso bile možne.

"Če pogledamo v prihodnost, bodo kulturne in tehnološke spremembe skoraj zagotovo močnejše od genetskih sprememb v človeštvu. Mnoge od teh vplivajo na videz: predstavljajte si tetovaže, ki spreminjajo barve, različne oblike telesnih modifikacij in nove izraze, ki bodo združevali telo s tehnologijo," pojasnjuje dr. John Hawks, antropolog z Univerze Wisconsin.

vesolje
Ljudje naj bi bili bolj prilagojeni za življenje v vesolju.
Profimedia

Manjši možgani

Tehnologija bi lahko vplivala tudi na velikost naših možganov. Profesor Robert Brooks z Univerze UNSW Sidney verjame, da bi se v prihodnosti lahko naši možgani zmanjšali, saj bodo računalniki prevzeli številne kognitivne funkcije.

Prilagoditve za vesolje

Če bodo ljudje potovali v vesolje, bi lahko evolucija povzročila razlike med tistimi, ki bodo živeli na Zemlji, in tistimi, ki bodo potovali po vesolju. V pogojih nižje gravitacije in šibkejše svetlobe bi se lahko ljudje razvili v smeri daljših rok, večjih oči in vitkejše postave. Takšne prilagoditve bi bile ključne za preživetje na planetih, kot je Mars, kjer bi ljudje morali živeti v novih, neznanih razmerah.

"Zemeljska populacija je izjemno velika in raznolika, vendar bi dolga vesoljska potovanja lahko ustvarila majhne osnovne populacije, ki bi ostale ločene tisočletja. Če bi človeštvo začelo naseljevati druge planete ali zvezdne sisteme, bi to lahko vodilo do novih vrst človeških bitij," zaključuje dr. Hawks.

Ljubljanski voznik sledil navigaciji in povzročil pravi kaos v Trstu, lahko bi se končalo tragično

Novo na Metroplay: Kraj, ki me je spremenil | N1 podkast s Suzano Lovec