L. PA. | 15. 8. 2024, 06:00
Pariški sindrom, avtocestna hipnoza, muzejska utrujenost ... ste že kdaj doživeli ta nenavadna stanja?
Pojavi imajo morda nenavadna imena, vendar pa niso tako zelo neobičajni.
Človeški možgani so nenavadna reč. Včasih je lahko za spremembo našega duševnega stanja krivo potovanje v tuje mesto, včasih nas v trans spravi vožnja po avtocesti ali pa se nekaj neobičajnega začne z nami dogajati med obiskom muzeja ali galerije.
Zbrali smo nekaj nepričakovanih psiholoških težav, s katerimi se ljudje srečajo v situacijah, kjer jih verjetno ne bi pričakovali ...
1. Pariški sindrom
Pariški sindrom je po Wikipediji skupek psihiatričnih simptomov, ki se pri nekaterih posameznikih pojavijo, ko obiščejo Pariz in ta ni povsem skladen z njihovimi pričakovanji, zato doživijo svojevrsten kulturni šok, ki sproži blago depresijo in celo panične napade. Pogost je pri japonskih turistih, saj je v japonski kulturi Pariz izjemno idealiziran, ime pa mu je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja dal v Franciji živeči japonski psihiater Hiroaki Ota.
Pariški sindrom lahko apliciramo tudi na druge stvari, glede katerih imamo visoka pričakovanja, a smo pozneje razočarani, na primer nakup drage torbice, za katero dolgo varčujemo, avtomobila, čevljev in podobno.
2. Avtocestna hipnoza
Avtocestna hipnoza je stanje, v katero lahko zapade voznik avtomobila, kadar dolgo časa vozi po ravni in monotoni površini. Takrat vstopi v nekakšen trans, zaradi katerega se na koncu dela vožnje sploh ne spomni, čeprav je vozil varno in po pravilih.
Po pisanju Avtomagazina obstaja nekaj dejavnikov, ki povečajo tveganje za ta pojav: prvi je, kot že omenjeno dolga vožnja po monotonem odseku ceste ali avtoceste, ki zmanjša raven pozornosti in miselne angažiranosti, kar povzroči transu podobno stanje.
K temu pa še dodatno prispevata utrujenost, ki je spremljevalka dolgotrajnih potovanj, ali rutinska vožnja, saj se kaj takega utegne zgoditi tudi na vsakodnevni vožnji v službo.
3. Skalna/otoška mrzlica
Skalna oziroma otoška mrzlica je pogovorno poimenovanje stanja, ki se lahko zgodi, ko se človek s celine preseli na oddaljene oziroma izolirane otoke, posebej na Havaje ali eksotičen otok Gvam.
Opisovali so ga kot "občutek, da te velikost in izolacija otoka duši", osebe, ki so trpele za tem stanjem, pa so poročale o tesnobi, nervozi, obupu in klavstrofobiji.
Po drugi strani skalna mrzlica lahko pomeni tudi občutek izoliranosti, ki se lahko pojavi na katerem koli ozemlju, izoliranem od civilizacije, in lahko prizadene kogarkoli, vključno z domačini.
Morda vas zanima tudi:
4. Muzejska utrujenost
Muzejska utrujenost je, piše Wikipedija, stanje fizične in mentalne utrujenosti, ki se lahko pojavi ob dolgotrajnem ogledovanju razstav v muzejih in ostalih kulturnih institucijah.
Prvič je bila zabeležena leta 1916, faktorji, ki jo lahko povzročijo, pa so med drugim splošna utrujenost, prezasičenost z umetniškimi deli, preveč informacij, stres in zmanjšana pozornost.
5. Bullerbyjev sindrom
Tudi Bullerbyjev sindrom je tako kot pariški sindrom povezan z idealizacijo določenega kraja, tokrat gre za Švedsko. Gre namreč za idealizacijo te dežele, vzdrževanje izrazito stereotipne podobe o Švedski, ki je sestavljena iz lesenih hišk, čistih jezerc, zelenja in srečnih ljudi. Pojavlja se predvsem v nemškogovorečih deželah.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču