L. PA. | 26. 7. 2024, 11:41

Srednješolci so se na arhivskih posnetkih iz 70-tih let razgovorili o drogah, toda gledalcem je v oči padlo ...

TikTok/sespomnite/posnetek zaslona

Razlika je očitna ...

Na družbenih omrežjih so že nekaj časa izjemno priljubljeni profili, ki na enem mestu objavljajo vse, kar je zaznamovalo določene generacije v določenem obdobju.

Kot smo poročali pred časom, imata na Facebooku imata verjetno največjo bazo sledilcev profila Moja nostalgija in Stare fotografije in razglednice Ljubljane, kjer si je mogoče ogledati fotografije slovenske prestolnice v različnih preteklih obdobjih, na Instagramu in Tiktoku pa so profili in posnetki bolj nišni: nekateri so posvečeni nostalgiji za poznimi osemdesetimi in devetdesetimi leti, druga zbirajo fotografije popkulturnih elementov okoli leta 2000 in tako dalje. 

Eden nostalgičnih profilov na TikToku je tudi @sespomnite, ki je nedavno delil izseke arhivskega intervjuja iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja.

Intervju se odvija na eni slovenskih srednjih šol, novinarka pa dijake sprašuje, ali so se že kdaj srečali z oziroma poskusili droge, kot so hašiš, LSD in podobno.

Morda vas zanima tudi:

Pričakovano so skoraj vsi intervjuvani dijaki zatrdili, da drog sami ne jemljejo in da ne poznajo nikogar, ki bi to počel – odgovori bi bili verjetno tudi danes precej podobni, čeprav je resnica morda drugačna. Bolj nenavadno se je gledalcem posnetka zdelo izražanje dijakov.

@sepomnite Droge med srednješolci ⛔🚬📈 #notodrugs #70s #teen #yugoslavia🇷🇸🇧🇦🇲🇪🇲🇰🇭🇷🇸🇮 #slovenia #youth #communism #70sflashback #retrovibes #oldschool #timecapsule ♬ original sound - Še pomnite tovariši?

"Kot da so sinhronizirani," je opazil nekdo. Njihova govorica je namreč kljub mladosti precej knjižna, intonacija specifična, uporabljajo učene izraze in tvorijo kompleksne stavke, ravno tako pa so do novinarke zelo vljudni. Ulične ankete, ki jih novinarji med srednješolsko populacijo izvajajo danes, žal kažejo precej drugačno sliko.

@sepomnite Droge med srednješolci 💉💊☠️#slovenia🇸🇮 #yugoslavia🇷🇸🇧🇦🇲🇪🇲🇰🇭🇷🇸🇮#throwback #communism #notodrugs #70sflashback #funny ♬ original sound - Še pomnite tovariši?

Druga stvar, ki je presenetila uporabnike družbenih omrežij, pa je ta, kako stari so dijaki videti, kljub temu da imajo na posnetkih le petnajst let in da večina deklet ni naličenih, kot so srednješolke danes. O tem fenomenu smo pred časom že pisali: razložil ga je ameriški vzgojitelj in ustvarjalec vsebin Michael Stevens.

Do določene mere je občutek, da so bili ljudje videti starejši, dejansko objektiven. Zaradi drugačnega načina življenja kot danes, drugačne prehrane, zdravil, več kajenja, neuporabe sončnih krem pa tudi nedostopnosti estetskih posegov in pravilnih postopkov nege kože so se ljudje v preteklosti res starali hitreje.

Da ljudje dandanes ostajamo mladi dlje kot kadarkoli prej, so potrdile tudi različne znanstvene študije. Toda po drugi strani obstaja pojem, ki mu pravimo retrospektivno staranje.

Ljudje na starih fotografijah nosijo oblačila in frizure, ki jih povezujemo s starimi ljudmi. Tudi igralci v starih filmih govorijo in se premikajo na način, ki ni več v modi. Ta oblačila, način izražanja, premikanje so bili nekoč 'modni', a na neki točki postanejo zastareli: ko jih gledamo z današnjimi očmi, je to gotovo eden od razlogov, da se nam ljudje iz preteklosti zdijo postarani.

Novo na Metroplay: Z Manco Trampuš o ustvarjanju s Koala Voice in vlogi pojoče krave