Uredništvo | 18. 10. 2024, 11:07

Za dosmrtno letenje v prvem razredu je odštel 230.000 evrov, ne boste verjeli, kaj je sledilo

Fotografija je simbolična.

Profimedia

Za letalsko vozovnico res ni odštel malo, jo je pa še kako izkoristil ...

Ko je imela letalska družba American Airlines v osemdesetih letih finančne težave, so se domislili genialnega (vsaj tako se jim je zdelo) načina, da na hitro pridobijo nekaj denarja. Izposoja denarja od bank se jim zaradi visokih obrestnih mer ne bi izplačala, zato so potnikom ponudili opcijo doživljenskega letenja v prvem razredu, za kar so morali takrat plačati 250.000 dolarjev ali približno 230.000 evrov.

To opcijo je izkoristilo 66 ljudi, kar pomeni, da je načrt letalske družbe uspel: na hitro so brez posebnega truda pridobili zelo veliko denarja. Poleg tega so si mislili, da vsi, ki so kupili doživljenjsko karto, ne bodo leteli tako pogosto, da bi se jim to izplačalo.

Toda dolgoročno je bila ideja polomija, vse to pa zaradi enega od potnikov, moškega po imenu Steven Rothstein.

Ta je namreč doživljenjsko brezplačno letenje v prvem razredu vzel tako resno, da je v enaindvajsetih letih letalsko družbo stal vrtoglavih enaindvajset milijonov dolarjev ali skoraj dvajset milijonov evrov. Letel je, kamorkoli mu je srce poželelo, na primer v Pariz na zajtrk, na večerjo v New York in tako naprej. Do leta 2008 je bil na 10.000 letih, ki so skupaj znašali 48 milijonov kilometrov, piše Unilad.

@notjimmymaio The program (now re-branded as AirPass) initially enabled passholders unlimited first class travel on any of the airline's flights worldwide #greenscreen #americanairlines #planes #flights ♬ L$d - Luclover

Toda to še ni bilo vse: ogromno ljudem je podelil brezplačne letalske karte na svoje ime, na primer ljudem, ki so morali obiskati bolne družinske člane v drugih državah, moškemu, ki si ni mogel privoščiti letalske karte za pogreb svojega očeta in tako dalje. "Na to nisem gledal kot na dobrodelnost, temveč povsem enostavna dobra dela," je leta 2019 povedal za Forbes.

Morda vas zanima tudi:

Kakorkoli, pri American Airlines so potrebovali kar nekaj časa, da so ugotovili, da je njihova ideja o profitu propadla predvsem zaradi Rothsteina. Ko pa so to ugotovili, so nemudoma ukinili njegovo "doživljenjsko" karto, in to nenapovedano, tako da se Rothstein ni mogel vkrcati na letalo do Bosne, kamor se je ravno v tistem trenutku odpravljal.

Da bi nekaj porabljenega denarja pridobili nazaj, so ga celo tožili, a ne za čezmerno letenje, temveč zato, ker je rezerviral karte za kar nekaj letov, na katerih ga potem ni bilo, in za rezervacije pogosto uporabljal izmišljena imena, npr. "Bag Rothstein". Vseeno se je Rothsteinu in letalski družbi uspelo sporazumeti zunaj sodišča, Rothstein pa je zamenjal prevoznika in danes najraje leti z družbo United Airlines.

Novo na Metroplay: Luka Mesec o sedanjem delu vlade in dosežkih, ki bi jih izpostavil