L. PA. | 27. 11. 2024, 10:09
Še pomnite tolarje? Za stotaka na kavico, za "jurja" žurat in domov s taksijem
Zdi se, da je bilo življenje takrat mnogo cenejše, pa je to res?
Letos smo obeležili dvajset let, odkar je Slovenija vstopila v Evropsko unijo. To se je zgodilo 1. maja leta 2004, tri leta zatem, 1. januarja 2007, pa smo tudi uradno sprejeli skupno valuto EU, evro.
Od obdobja, ko smo plačevali s tolarji, je tako že preteklo kar nekaj nekaj vode, kljub temu pa nekdanja slovenska valuta ostaja zapisana v kolektivno zavest prebivalcev, ki na forumih redno odpirajo teme z naslovom "Se spomnite, kaj vse smo lahko nekoč kupili s ___ tolarji" in podobnimi. Nedavno pa je na forumu Reddit potekala debata o tem, katere slovenske osebnosti bi si zaslužile biti upodobljene na tolarjih, če bi jih ponovno uvedli.
V čase tolarjev smo tako pogledali tudi mi in primerjali, kaj bi zneski, ki so se nam včasih zdeli bajni, pomenili danes, za vtise iz tolarskih časov pa smo prosili tudi nekaj bralcev.
Bajna plača?
Kava je včasih stala okoli sto tolarjev ali manj kot petdeset centov, pica tisoč tolarjev ali štiri evre, burek pa dvesto tolarjev ali 83 centov. Za malo boljšo oziroma obsežnejšo žensko revijo ste morali odšteti okoli 700 SIT, kar je manj kot tri evre (danes se cene vseh gibljejo okoli pet evrov ali celo več), nov avto je stal milijon in pol tolarjev ali 6000 evrov.
"Tolarje smo dobili ravno na mojem prehodu iz osnovne v srednjo šolo. Spomnim se, da sem v osnovni od staršev dobival žepnino, ki je bila še v tolarjih. Če sem dobil tisočaka, sem imel to za več kot teden dni. Danes pa ti to komaj zadostuje za sendvič in gazirano pijačo," pravi naš bralec.
Morda vas zanima tudi:
Tudi drugi obujajo spomine na to, kaj vse se je dalo včasih početi s tisočakom. "Za to sem šla lahko ven, se s prijateljicami napila in prišla celo domov s taksijem." Tisoč tolarjev je po današnji pretvorbi 4,17 evra.
"Bilo je na prelomu tisočletja, ko smo s prijatelji za vikend redno hodili ven. Če je imel kdo v žepu 5000 tolarjev, je bilo to za vse dovolj. V gostilni so runde padale druga za drugo, na koncu večera domov nihče ni odšel brez majavih nog. No, na koncu pa nam je po navadi ostalo še dovolj za burger pri Hot Horsu! Pa ne za navadnega. ampak za tistega ta dragega z žrebičkovim zrezkom!" 5000 tolarjev, ob tem dodaja naš bralec, je dobrih 20 evrov, kar zdaj za kakovosten večer niti približno ne zadostuje niti eni osebi.
"Imeli smo prijatelja, ki je takrat delal pri privatniku in zaslužil 180.000 tolarjev. Nam se je njegova plača zdela bajna. Sanjska. Bil je največji car, živel je kot kralj. Danes je to manj kot 800 evrov!"
Upoštevati je treba rast plač
Kljub temu pa so tovrstne laične primerjave varljive, saj ne upoštevajo rasti plač. Po uvedbi evra so se izdelki in storitve, je nedavno poročal MMC RTV SLO, res občutno podražili, Slovenija je imela leta 2007 in 2008 najvišjo inflacijo v evroobmočju.
Vendar pa je po drugi strani rasla tudi povprečna bruto plača zaposlenega. Povprečni Slovenec naj bi si po podatkih statističnega urada tako od uvedbe evra dejansko lahko privoščil več, kot si je s tolarji. Leta 2007 je bruto povprečna plača znašala 1.279 evrov, leta 2021 pa 2.138 evrov. V 16 letih se je bruto plača tako zvišala za 859 evrov, cene dobrin pa so se zviševale počasneje kot plače.
Novo na Metroplay: O življenju rock zvezdnika s Slovencem, ki z legendarnimi glasbenimi skupinami nastopa po največjih odrih na svetu