Poglejte po omarah in predalih, če se v njih skriva kakšen star mobilni telefon, morda imate doma na tisoče evrov, pa tega ne veste

24. 2. 2025, 06:00 | Uredništvo
Deli
Najstnik s telefonom (foto: Profimedia)
Najstnik s telefonom
Profimedia

Nekateri modeli starih mobilnih telefonov so zdaj vredni čedne kupčke denarja.

Jasno je, da tehnologija dandanes napreduje tako hitro, da jo le stežka dohajamo. Poglejmo samo področje telefonije: nekoč nepogrešljivi stacionarni telefoni so zdaj preteklost. Po nekaterih napovedih naj bi do leta 2030 ostalo le še približno pet odstotkov stacionarnih telefonov. No, zdaj je že tako, da so nekateri stari modeli mobilnih telefonov postali zelo zaželeni med zbiratelji in nikakor niso izgubili svoje vrednosti. Ravno nasprotno, nekateri modeli lahko na trgu dosežejo naravnost vrtoglave cene.

star-telefon.jpg
Star telefon
Profimedia

Zakaj so stari mobilniki tako dragoceni?

Starinski mobilni telefoni niso le nostalgični spomin na preteklost, temveč lahko predstavljajo tudi dobro naložbo. Zbiratelji so pripravljeni plačati visoke zneske za redke naprave v dobrem stanju, še posebej, če so ohranjene v originalni embalaži. Če imate kakšen star mobilni telefon še vedno spravljen v predalu, se vam dobesedno izplača preveriti - morda zanj lahko iztržite čeden kupček denarja.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @gsmphonescat

Zbiratelje najbolj zanimajo ti modeli

Zelo jih zanima eden najbolj nenavadnih mobilnih telefonov, ki jih je kdaj izdelala finska Nokia. Model Nokia 7280 je znan tudi pod imenom lipstick phone. Leta 2004 so ga uvrstili med najboljše izdelke po izboru revije Fortune, že naslednje leto pa je prejel prestižno nagrado za produktni dizajn iF Award. Zdaj se ta Nokia na eBayu prodaja za okrog 100 evrov.

nokia.jpg
Nokia 7280
Profimedia

Za pravi zbirateljski dragulj veljajo ikonični modeli Motorole, tako kot je na primer Motorola International 3200. To je prvi prenosni digitalni mobilni telefon iz leta 1992. Čeprav se danes zdi velik in zastarel, ima visoko zgodovinsko vrednost. Na eBayu se prodaja za 70 do 200 evrov, odvisno od tega, kako dobro je ohranjena.  Motorola MicroTAC 9800X je model, ki je bil leta 1989 na trgu predstavljen kot eden prvih "žepnih" teefonov. V tistem času je šlo za pravo dizajnersko malo revolucijo, danes pa je na trgu vreden okrog 200 evrov. Potem je zanimiva še Motorola serija Razr. Gre za preklopne telefone, ki so bili zelo priljubljeni na prelomu tisočletja.  Model Razr2 iz serije 4LTR se zdaj na eBayu prodaja za 100 do 200 evrov.

Prava pregovorna zlata jama pa so prvi modeli Apple iPhona. Mobilni telefon iPhone 3G (2008) je tisti, ki je  zaznamoval prehod v sodobno dobo pametnih telefonov. Če imate doma ta model, ki je poleg tega povsem nov in v originalni embalaži, lahko iztržite okrog 1.000 evrov.  No, iPhone 2G (EDGE, 2007) je danes pravi zbirateljski zaklad, cena dosega od 300 do 1.000 evrov, odvisno od tega, v kakšnem stanju je.

Redki modeli so vredni več tisoč evrov

Med take spada Motorola DynaTAC 8000X (1983), ki je eden prvih mobilnih telefonov. Zbirateljska vrednost je res čedna, saj se cena giblje od nekaj sto do več tisoč evrov. Potem je zelo zaželen še model Nokia Mobira Cityman 900 (1987). To je prvi prenosni telefon Nokie, ki je kmalu dobil statusni simbol. Tudi za mobitel lahko doseže ceno več tisoč evrov. Bolj ko je ohranjen, višja je njegova vrednost. Če imate doma še kakšen stari mobilni telefon, ga vsekakor velja preveriti. Zbirateljski trg se hitro razvija in redki modeli lahko postanejo še vrednejši. Morda prav v vaši omari leži tehnološki zaklad, ki vam lahko prinese nepričakovano premoženje.

Nutelle ne bo več?! To po smrti tvorca priljubljenega sladkega namaza zdaj pravijo njegovi nasledniki

Novo na Metroplay: "To je farsa demokracije" | N1 podkast s Suzano Lovec